10.12.2013, 22:26 188

BERLİN, DRESDEN ve LEİPZİG ZİYARETİM (3)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Berlin Ablukası- Willy Brandt’ın Doğu Politikası

Seyahatim esnasında akşamları Alman televizyonlarını izlediğimde dikkatimi çeken ve sizleri ilgilendireceğini düşündüğüm bir diğer konu ise Rusya'nın Berlin Ablukası ve Alman Başbakanı Willy Brand’ın Varşova’da diz çökmesi idi.
İkinci Dünya Savaşı sonrasında savaşın dört galibi tarafından işgal edilen ve bölünen Almanya, 23 Mayıs 1949 tarihinde, Amerika, İngiltere ve Fransa’nın işgalinde bulunan toprakların askeri kontrol hakları kendilerinde kalmak üzere, bir bütün haline getirilmiş ve başşehri Bonn olarak Almanya Federal Cumhuriyeti (Batı Almanya) kurulmuştur.
Aynı şekilde daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi Berlin’de bu üç ülkenin kontrolünde bulunan topraklar birleştirilmiş ve Batı Berlin eyalet hükümeti kurulmuştur. Rusya da kendi kontrolünde olan Doğu Almanya ve Doğu Berlin’i birleştirmiş ve başşehri Doğu Berlin olmak üzere 7 Ekim 1949 tarihinde Alman Demokratik Cumhuriyeti’nin (D.D.R) kurulmasını sağlamıştır.
Alman Demokratik Cumhuriyeti sınırları içinde kalan Batı Berlin, batı ülkelerince sağlanan özel desteklerle çok hızlı ve gösterişli bir şekilde kalkınmasına rağmen, Doğu Berlin buna paralel bir gelişme sağlayamamıştır. Bu nedenle çok sayıda insan Batı Berlin’e kaçıyordu. Bütün bu gelişmelere rağmen Doğu Almanya hudutları içinde bir adacık olarak kalan Batı Berlin sayısız zorluklar içinde yaşamını sürdürüyordu. Haziran 1948 ile Mayıs 1949 tarihleri arasında Batı Berlin’e Sovyetler tarafından bir abluka uygulamıştır.
Berlin Ablukası, 1948'de başlayıp 1949'da biten, Sovyetlerin Berlin'i kontrol altına almak ve Batı ittifakına gözdağı vermek için şehrin her türlü karayolu ve demiryolu bağlantısını kesmesi olayı olarak bilinmektedir. Birleşik Krallık ve ABD, 1948'de Berlin’de hâkimiyet bölgelerini birleştirmiş ve bölgede yeni bir para birimi ilan etmiştir. Bunun üzerine Stalin, Batı birliklerinin hepsini Batı Berlin'den çıkarmak için harekete geçmiştir. Şehrin batı bölümüne tüm demir ve kara yolları kesilmiştir.
Erzaksız kalan Batı Berlin'e Haziran 1948 ile Mayıs 1949 arasında yiyecek yardımları ABD uçaklarıyla havadan yapılmıştır. Bu ikmal sırasında ABD'nin savaştan kalmış birçok ikmal ve bombardıman uçağı kullanılmıştır. Özellikle C-47 gibi sayısı çok olan uçaklar gün aşırı uçuşlar (sortiler) yapmışlardır. 12 Mayıs 1949'da Stalin ablukayı kaldırmıştır. Soğuk Savaş´ın gerginliği bu olayla daha da artmıştır.
Önce Batı ile Doğu Almanya arasında dikenli tel ve benzeri şekilde uygulanarak sağlanan bölünme, sonra da Batı Berlin ve Doğu Berlin arasında duvar örülerek Alman milletini tamamen birbirinden ayırmıştır.
Batı Berlin Belediye Başkanı (Eyalet Başbakanlığının karşılığıdır) Willy Brand, bu ayrılığın yalnız üç müttefik ülke ile bağlantı kurularak çözülemeyeceğini düşündüğünden, Doğu Almanya, Avrupa'nın sosyalist ülkeleri ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ile ilişkileri geliştirmek amacıyla, hayal ettiği Doğu politikasının (Ostpolitik ) uygulanması yönünde ilk adımı atmıştır. Doğu ve Batı Almanya arasındaki tansiyon, Başbakan Willy Brandt'ın Ostpolitik politikası ile azalmıştır.
Berlin’deki başarısı ve politik kararlılığı Willy Brand’a Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) başkanlığı yolunu açmıştır. Girdiği ilk seçimlerde 1969 yılında partisini birinci sıraya çıkaran Willy Brand, FDP Partisi ile koalisyon kurarak doğu politikaları yönünde önemli adımlar atmıştır.
Willy Brand’ın bu politikayı uygulamasında halen hatırlanan önemli girişimi Varşova’da Hitler tarafından yok edilen Yahudiler anısına dikilen anıtın önünde diz çökerek (Kniefall) Polonya halkından ve katliama uğrayan Yahudilerden özür dilemesidir.
İki Almanyanın birleşmesini hedefleyen bu Doğu Politikası, zaman içinde bir kıvılcım gibi etkisini göstermiş ve Willy Brand’dan sonra gelen politikacılar da bu çizgide hareket etmişler ve iki Almanya’nın birleşmesini sağlamışlardır.
İstanbul,9 Aralık 2013
Kaynak: 1.tr.wikipedia.org/wiki/Berlin_Ablukası
2-http://iconicphotos.wordpress.com/2009/05/25/ warschauer-kniefall/
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@