02.12.2013, 20:13 302

BERLİN, DRESDEN ve LEİPZİG ZİYARETİM (2)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Kristal Gece (Cam Kırıkları Gecesi)

Televizyonlarda yer alan bir diğer önemli haber de 75. Anma Yılı olan 9 Kasım 1938 gecesi ile ilgili haberlerdi. Bu gece, Kristal Gece (Cam Kırıkları Gecesi) olarak tanımlanmaktadır. Ateş almış binalardan yükselen alevlerin ışığında yolları kaplayan cam kırıkları, öyle ışıldamaktadır ki 9 Kasım gecesi tarihe "Kristal Nacht"( Kristal Gece (Cam Kırıkları Gecesi) olarak geçer.9 Kasım 1938 gecesi Alman Nazilerince, yahudi ev, işyerleri vesinagoglarına yapılmış kanlı ve ölümcül saldırıların adıdır.
Bu saldırıların bahanesi Paris'teki bir suikastti. 1938'de Almanya ülkede yaşayan 17 bin Polonyalı yahudiyi sınır dışı etti. Polonya tarafından da ülkeye kabul edilmeyen bu kişiler iki ülke arasında sıkışıp kaldı, çoğu soğuk, açlık ve hastalıktan yaşamını yitirdi. Bu kaderi paylaşanların arasında kendi ailesinin de bulunduğunu öğrenen 17 yaşındaki Herschel Grynszpan, Paris'teki Alman Büyükelçiliği'ni basarak karşısına ilk çıkan kişi Konsolos yardımcısı Ernst vom Rath'ı vurdu.
Herschel Grynszpan’ın Paris’teki Ernst Von Rath adındaki Alman elçilik görevlisini vurmasıyla uzun zamandan beri Adolf Hitler ve Joseph Goebbles’in beklediği an gelmişti. Von Rath aslında Nazi karşıtı bir kişilikti ancak onun ölümü Nazilerin eline belki de kolay kolay elde edemeyecekleri bir fırsat sunmuştu. Hitler'in sağ kolu Goebbels, bunun planlanarak düzenlenmiş bir yahudi komplosu olduğunu öne sürerek Alman ırkının öcünü alması gerektiğini konuşmalarında halka empoze etti. Yahudilere karşı arada sırada yapılan saldırıları öven Goebbels, partisinin bu tür saldırı girişimlerinin olmayacağını, ancak bu tür olayların olması halinde asla müdahele edilmeyeceğini basın yoluyla duyurdu.
SS , Hitler’in gençlik hareketleri ve sivil ajanların da halkı kışkırtmasıyla Kasım'ın 9'unu 10'una bağlayan gece kanlı saldırılara göz yumuldu. Polis ve itfaiye olaylara kasıtlı olarak müdahele etmedi. Olaylar yer yer 13 Kasım'a kadar sürdü. Geceye bu ad, saldırıdan sonra sokakları kaplayan cam kırıklarının ışıltılarından esinlenerek verilmiştir. Gecenin sonunda 91 Yahudi öldürülmüş, yüzlercesi ağır yaralanmış, Yahudiler'e ait 7.500 dolayında işyeri yağmalanmış, tahminen 177 sinagog yakılıp yıkılmış, pek çok mezarlık tahrip edilmişti. 26 Bin Yahudi toplanarak Buchemvald, Dachau ve Sachsenhausen kamplarına gönderilmişti. Olaylar derhal pek çok ülkede tepkiyle karşılandı. ABD, 14 Kasım günü büyükelçisini Berlin'den geri çekti.
Kristal Gecesi, aslında bir sonun başlangıcıydı, 6 milyon kadın erkek ve çocuğun hayatlarını sonlandıracak bir hareketin adeta bir fitilleyicisiydi. O tarihte gündeme gelen toplama kampları, daha sonra çalışma kamplarına dönüşecek, ardından da tarihin en sistematik soykırımının yaşanacağı ölüm kamplarına dönüşeceklerdi
Berlin'de bulunduğumuz sürede bu olayda dahil tüm yapılanları hatırlatan,telin eden ve açıkca ortaya koyan fotoğraflar, anıtlar ve müzeler gördük.
İstanbul, 1 Aralık 2013
Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/Kristallnacht
 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@