03.04.2014, 22:26 603

BERLİN, DRESDEN ve LEİPZİG ZİYARETİM (12)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

DRESDEN’İN ELBE VADİSİ UNESCO DÜNYA
MİRASI LİSTESİNDEN NEDEN ÇIKARILDI?

Dresden’i gezerken rehberin verdiği bilgilerden, Elbe nehri vadisinin UNESCO Dünya Kültür mirası listesinden çıkarıldığını ve bunun nedeninin nehir vadisinde tarihi bölgede yapılmış olan aşağıda fotoğrafı görülen köprü (Waldschlösschenbrücke) olduğunu öğrendik.Bu bölgeyi gerek nehir kıyısından ve gerekse yamaçların en üst noktalarından gezdik. Nehrin kenarında, göz alabildiğince büyük yeşil alanlar ve vadinin üst bölgelerinde Elbe nehrine tepeden bakan, 19.yüzyılda yapılmış olan, birbirlerinden belirli aralıklarla yerleştirilmiş olan Alberchtberg Schloss, Lingner Schloss ve Eckberg Schloss gibi,farklı mimari özellikteki tarihi şatolar ve aynı bölgede görünümü bozmadan yapılmış olan ve yeşillikler arasında kaybolan malikaneler ve evler yer alıyordu.
Doğal ve tarihi bölgenin içine giren bu çelik köprünün yapımı 1990’lardan itibaren tartışılmaya başlandı. 2005’de bir halk oylaması ile de yapımına karar verildi. Bu köprü nedeniyle, köprünün yapıldığı doğal ve tarihi bölge 2008’de UNESCO’nun kültür mirası listesinden çıkarıldı. Köprü 2013 yılından itibaren de trafiğe açıldı. Elbe nehrinin iki tarafını ve yamaçlarını gezerken bu bölgenin ne kadar iyi korunmuş olduğunu gördük ve köprünün bölgenin görünümünü o kadar etkileyen bir durumda olmadığını da gözlemledik. Buna rağmen bölge bu köprü nedeniyle UNESCO’nun kültür mirası listesinden çıkarılmıştı.
Bu durum, bana İstanbul’da yapılan Metro geçiş köprüsü hakkındaki tartışmaları hatırlattı. Bilindiği gibi Haliç üzerinde yapılan Metro geçiş köprüsü nedeniyle büyük tartışmalar yaşanmış, UNESCO’nun şartlarını sağlamak için projede bazı revizyonlar yapılmıştı.
Geçenlerde aşağıda fotoğrafı görülen bu köprüyü görmek için metro ile Yenikapı’ya kadar gittim. Şişhane istasyonundan sonra yer üzerine çıkan metrodan, diğer bir ifade ile köprüden geçerken Haliç’i ve tarihi yarımadayı seyretmek çok hoşuma gitti.Diğer taraftan Haliç kıyısında yürürken bu köprünün ,minareye benzeyen kulelerinin(ayaklarının ) ardında,özellikle Süleymaniye Camii’nin ve Beyazıt Kulesinin görünümünü nasıl engellediğini ve tarihi dokuyu bozduğunu üzülerek gördüm.Ayrıca aşağıda fotoğrafta görüldüğü gibi, Süleymaniye’nin siluetini bozan 16/9 isimli 3 gökdelen’in yapıldığını ve büyük tartışmalara neden olduğunu da bilgilerinize sunmayı isterim.Dresden’de bir çelik köprünün,Elbe nehri ve yamacının yer aldığı doğal ve tarihi bölgenin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinden çıkarılmasına neden olduğu dikkate alındığında,böyle giderse İstanbul’un da aynı tehlike ile karşı karşıya kalacağını düşünüyorum.
Avrupa’da tarihi kentlerin dokusunun ve siluetinin bozulmamasına nasıl önem verildiğini, bundan önceki St. Petersburg,Viyana, Prag gibi şehirlerle ilgili yazılarımda özellikle belirtmiştim.
Bu vesile ile şehirlerin dokularının bozulmaması gerektiğinin bir kez daha dikkate alınması temennisinde bulunmak istiyorum. İstanbul, 30 Mart 2014
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@