18.02.2014, 23:09 541

BERLİN, DRESDEN ve LEİPZİG ZİYARETİM (10)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

İKİNCİ CİHAN HARBİ'NİN KADERİNİ DEĞİŞTİREN HİTLER'İN PETROLE ULAŞMA KARARI

Almanyada bulunduğum sırada ilginç bir TV programı izledim.Bu programda İkinci Cihan Savaşı'nda Hitler'in Rusya'ya saldırısı detaylı olarak açıklandı.
Doğu Cephesi olarak isimlendirilen harekâtın, ilki Barbarossa Harekatı ve Moskova Muharebesi olarak bilinmekte olup Norveç, Fransa ve Balkanlar'ın istilasıyla, Batı'dan gelebilecek bir dizi askeri tehdidin önlemini almış olan Hitler, dikkatini bu kez doğuya, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ne çevirmiştir. 22 Haziran 1941 günü kısa bir hazırlık ateşinin ardından Alman panzer birlikleri Sovyet sınırını geçtiler. Böylece II. Dünya Savaşının Doğu Cephesi savaşlarının açılış hamleleri sayılabilecek Barbarossa Harekâtı başlamış oldu. Harekâtın ilk aylarında Wehrmacht’ın olarak isimlendirilen bu ordunun, hızlı ilerleyişine ve Kızıl Ordu’nun ciddi ölçüde kayıplarına sahne oldu. Emrindeki tank kolordularıyla hızla Moskova önlerine gelen Mareşal Fedor von Bock, Hitler tarafından zorla geri dönüp Smolensk'teki Rus ordularını esir alması istenince, Moskova'yı terketmiş olan Stalin zaman kazanıp kendi birliklerini savunma yapmaları için Moskova'ya yığdı. Sonbahar aylarındaki yağışlar, Rus direnişinin giderek kendini toparlaması ve sertleşmesi, ardından da o yıl erkenden bastıran kış şartlarının oluşturduğu zorluklarla Alman ordularının ilerleyişi durma noktasına geldi. 5 Aralık 1941 akşamı, Moskova'ya yönelik Alman saldırıları sonlanmak zorunda kaldı.
Doğu Cephesi olarak isimlendirilen harekâtın ikincisi Stalingrad Muharebesi olarak bilinmekte olup 1942’de Hitler, Karadeniz'le Hazar Denizi arasında bulunan Kafkasya petrol yataklarını ve bu bölgenin hemen kuzeyindeki Don ve Donets nehirleri arasındaki sahayı ele geçirmeyi hedefledi. Bu planın ilk adımı Mavi Operasyon kod adıyla bilinmektedir. Mavi Operasyon, Alman ordularına Stalingrad ve Kafkasya yolunu açmak içindir. Mavi Harekâtının bu hedeflere ulaşmasından sonra Alman orduları iki grup olarak operasyonları sürdürdüler. Stalingrad kentinin ele geçirilmesi yönündeki operasyonlar, Stalingrad Muharebesi ile II. Dünya Savaşı’nın dönüm noktalarından biri oldu.Stalingrad’ı kuşatan Alman birlikleri Rusların Uranüs Operasyonu kod adını verdikleri karşı taarruzla çembere alındı. Çemberi kırmak amacıyla Alman Don Ordu Grubunun giriştiği Kış Fırtınası Operasyonu ise Kızıl Ordu’nun karşı operasyonu (Küçük Satürn Operasyonu) ile başarısızlığa uğramıştır. Küçük Satürn Operasyonu’nun başarısının hemen ardından Kızıl Ordu, Satürn Operasyonu ile, Kafkasya’da zaten güçlükle ilerlemekte olan Alman ordularının geri bağlantısını kesmek amacıyla taarruzlara başlamıştır. Bu taarruzların durdurulamayacağı ortaya çıkınca Alman birlikleri 1943 yılının Ocak ayı başlarında Kafkasya’dan çekilmek zorunda kalmışlardır. 1943 yılı ocak ayı ortalarına doğru daha kuzeyde Kızıl Ordu’nun giriştiği karşı taarruzlar sonucu, Don ve Donets bölgesi tekrar Rusların kontrolüne geçmiştir.
Bu programda, 1943 yılına kadar başarıyla yürütülen ve Stalingrad (Volgagrad) varoşlarına kadar ulaşan Alman ordusunun harekatının, Hitler'in Kafkasya'da ve bilhassa Azerbaycan'da bulunan ve ihtiyaç duyduğu petrol kaynaklarına ulaşmak için zayıflatması, ordunun Stalingrad'a gelmeden üçte birini ayırarak Kafkasya’ya doğru hareket ettirmesi ve bunun Almanya ordusunun hücum gücünü azalttığı ve olumsuz etkilediği anlatılıyordu.Hitler'i bu yanlış karara yönlendiren hususun, ülkesinin petrol kaynaklarına sahip olmamasından kaynaklandığı da vurgulandı.
Programı izlerken, Osmanlı döneminde Almanların petrole ulaşmak için Bağdat demiryolunu inşa etmesi ve onun etrafında imtiyaz haklarını almasını hatırladım. Birinci Cihan Savaşının sonunda ise yine İngilizlerin Irak’ı Osmanlıdan koparmasını ve ısrarla Kerkük'ü ve ateşkes yapılmasına rağmen Musul'u almasını da hatırladığım gibi, İstiklal savaşı sonunda gerçekleşen Lozan Andlaşmasında, yabancı devletlerin Türkiye'yi petrol yataklarından uzak tutmak için gösterdikleri gayreti üzülerek anımsadım.
İstanbul, 17 Şubat 2014
http://tr.wikipedia.org ( II. Dünya Savaşı)
Barbarossa Harekâtı, 22 Haziran 1941
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@