25.11.2013, 20:25 236

BERLİN, DRESDEN ve LEİPZİG ZİYARETİM (1)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

 KRİSTAL GECE - BERLİN UTANÇ DUVARI

 

Yüksek tahsilimi yaptığım dönemde Almanya Batı ve Doğu olarak ikiye ayrılmıştı. Doğu Almanya hudutları içinde kalan Berlin’in özel bir durumu (statüsü) vardı.

O yıllarda birkaç defa Batı Berlin’e gitmeme rağmen Doğu Berlin’e iki defa geçmiştim. Şehrin bölünmüş olması ve tüm geçişlerin silahların gölgesinde oluşu nedeniyle Berlin’i rahat bir şekilde gezememiştim.

Diğer taraftan Almanya’nın önemli tarihi kentlerinden olan Dresden ve Leibzig gibi kentleri, Doğu Almanya Hükümeti tarafından biz yabancı öğrencilere ziyaret izni verilmediği için görememiştim. Bu nedenle eşimle birlikte 6-18 Kasım tarihleri arasında Berlin, Dresden ve Leipzig şehirlerine turistik bir gezi yaptık.

Bu gezimi daha önceki bazı gezilerimizde olduğu gibi uzun bir seyahatname olarak yazmayacağım. Daha çok dikkatimi çeken ve sizlerle paylaşmayı istediğim ve tartışılan konular üzerinde duracağım. Gezi esnasında gündüzleri çok gezmekten yorulduğumuz için akşamları dinlenirken oteldeki odamda televizyon haberlerini izliyordum.

Bu haberlerin başında Hıristiyan Demokrat Parti ile Sosyal Demokrat Parti arasındaki koalisyon görüşmeleri geliyordu. Karşılıklı bir suçlama yapılmadan centilmence yürütülen bu görüşmelerde partiler daha çok asgari ücret, enerji, AB para politikası, iki vatandaşlık, aynı cinsler arasındaki evlilik gibi konuları ele alıyorlardı. İzlediğim farklı televizyon yayınlarında, bizdeki partilerin birbirlerine yaptığı gibi hakaret sınırlarına varan konuşmalar yoktu. Meclise giren dört partiden birisi olan Sol Parti (Linke Partei) ile hiç bir parti koalisyon görüşmeleri yapmayacaklarını ve bunun nedeninin bu partinin hükümette yer alacak yapıda olmadığını belirtmelerine rağmen,Sol Parti herhangi bir hezeyan içinde hareket etmiyordu. Koalisyon görüşmeleri halen devam etmektedir. Tahminimce iki büyük parti arasında anlaşma olacak ve bayan Merkel’in başbakanlığında hükümet Aralık ayı başlarında kurulacaktır.

İlgi ile izlediğim bir diğer haber ise Batı'da yıllarca " Utanç duvarı" (Schandmauer) olarak da anılan ve Batı Berlin'i abluka altına alan bu betondan sınır ile ilgiliydi. Bilindiği gibi Berlin Duvarı, (Berliner Mauer) Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya'ya kaçmalarını önlemek için Doğu Alman meclisinin kararı ile 13 Ağustos 1961 yılında Berlin'de yapımına başlanan 46 km uzunluğundaki duvardır.

II. Dünya Savaşı´nın sonunda savaşı kaybeden Almanya ve başkenti Berlin işgal kuvvetlerince Amerikan, Fransız, İngiliz ve Sovyet bölgesi olarak dörde bölündü.

Kısa süre sonra Batı ittifakı benzer şekilde olan yönetim birimlerini birleştirdi ve tek bir yönetim bölümüne dönüştü. Sovyetler Birliği ise bu birleşmeye karşı çıktı. Batılı işgal kuvvetleri Sovyetler'e karşı Almanya'yı tekrar inşaya girişip komünizme karşı karakol kurmayı amaçladı. Sovyetler de bu girişime karşı Doğu Almanya'da yeni bir rejim kurmaya girişti. Ekonomisi sosyalizme dayanan, siyasi yönetimi otoriter olan Doğu Almanya'dan Batı'ya kaçışlar büyük ölçüde Berlin'den gerçekleşiyordu. Doğu ile Batı Almanya arasındaki katı sınır 1952'de çizilmişti bile. Ben bu sınırın nasıl olduğunu hudut boyunca yapılan bir gezi esnasında izlemiştim. Sadece Berlin metrosunu kullanarak 1955 yılına kadar 1950'lerin başında büyük bir ekonomik büyüme yakalayan Batı Almanya'ya 270 bin insan kaçmıştır. Zamanla tel örgü ve mevzuat değişiklikleri de Batı'ya kaçışı engelleyemez duruma gelmişti. Bunun üzerine bu kaçışları engelleyici bir duvar örme fikri, dönemin SED lideri Walter Ulbricht'in bir şeyler yapılması gerektiği konusunda Sovyet liderlerine danışması ve onaylarını alması sonucu ortaya atılmıştır. Nitekim Sovyetler Birliği, Batı Berlin'i Doğu Almanya sınırları içinde bir fesat yuvası, kapitalizmin kalesi, karşı propaganda merkezi olarak gördüğü için Berlin Duvarı'nı örmeyi çözüm olarak benimsemişti.

Batı Almanya ile Doğu Almanya'nın birleşmesi yönündeki gelişmeler üzerine 9 Kasım 1989'da Doğu Almanya'nın, isteyen vatandaşların Batı'ya gidebileceğini açıklamasının ardından tüm tesisleriyle birlikte yıkıldı. Duvar yıkılıncaya kadar kaçanların sayısı 3 milyonu bulmuştur.

Televizyon izlenimlerimi yorumlamaya devam edeceğim.

İstanbul, 23 Kasım 2013

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Berlin_Duvar%C4%B1

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@