17.10.2012, 00:00 301

BENİ KAZA YAPMAKTAN KURTARAN MUSTAFA SEYDİM !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Geçen hafta Mustafa Seydim'i kaybettik. Rahmetli eşimin kardeşi Mustafa'nın hemşehrilerimiz tarafından ne kadar sevildiği, camide ve mezarlıktaki büyük katılımdan belli oluyordu. Akrabaları, arkadaşları ve dostları kendisine büyük bir coşku ile son görevlerini yaptılar.

 

Bu sevginin nedenini sorduğumda herkes Mustafa'nın insanları çok sevdiğini, dost olduğunu ve hiç bir zaman kimseyi kırmadığını söylediler. Bağındaki evinde kendisini valiler ziyaret ettiği gibi bağ bekçileri ve ameleleri de ziyaret etmişler. Kapısı ve sofrası herkese açık olmuş. Efendiliği ve hatırşinaslığı ile herkesin gönlünü kazanmış.

 

* * *

 

Almanya'da doktora yaparken Çorum'a gelmiş ve Mustafa'nın kız kardeşi ile evlenmiştim. Mustafa halasının oğlu Hasan Dedebaş ile birlikte bizi, 1967 yılında Hannover'e ziyarete gelmişti. Kendilerine Almanya'yı ve bilhassa Kuzey Almanya'yı tanıtmak için seyahatler yaptık.

 

Bu seyahatlerimizden birinde benim otomobilim ile Hamburg'u günü birlik ziyaret ettik.

 

Hamburg 1,8 milyon nüfusu ile Almanya'nın ikinci büyük şehri olup Almanya'nın en büyük liman kentidir. Her liman kentinde olduğu gibi burada yaşama eğlence ve müzik hakimdir. Dünyanın New York ve Londra'dan sonra üçüncü büyük müzik şehridir. Geceleyen turistlerin sayısı yıllık 9,5 milyonu ve günübirlik ziyaretçilerin sayısı 11 milyonu geçmektedir. Almanya'da turistler için en çekici(atraktif) bir şehirdir. 

 

Biz de bu gezimizde Hamburg merkezini, Alster gölünü, Hamburg limanını ve Hamburg'un tanınmış eğlence bölgesi Reeperbahn'ı gezdik. Dönüşümüz gecenin geç saatlerine kaldı. Benim kullandığım küçük vos vos'umun arkasında eşim ile Hasan otururken Mustafa benim yanımda oturuyordu.

 

Otobana çıktıktan bir müddet sonra dalmışım... Birden bire, Mustafa'nın sakin sakin benimle konuştuğunu ve otomobilin direksiyonunda elinin olduğunu fark ettim. Benim uyuduğumu fark eden Mustafa böylece olabilecek bir kazayı engellemiş ve bizleri beklenmedik bir durumdan kurtarmıştı. Daha sonra arabayı Hannover'e kadar kendisi sürdü.

 

Bu hikayemizi kimseye anlattı mı bilemiyorum ? Kimseden bu konuda bir şey duymadığıma göre Mustafa bu sırrı kendisine saklamıştı.

 

* * *

 

Bizlerin hayatını kurtaran Mustafa'yı, bir defa daha minnet ile anıyor, kendisine Allah'tan rahmet, eşi Adviye'ye ve kızına, tüm ailesine, akrabalarına ve dostlarına baş sağlığı diliyorum.

 

İstanbul,16 Ekim 2012

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@