01.08.2011, 00:00 286

BENDEKİ MERZİFON SEVGİSİ VE SAYGISI

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Her kentin tarihte olduğu gibi zamanına göre de bir önceliği vardır. Merzifon, bunlardan birisidir.

1936 yılında Çorum’da bile ortaokul yok iken, Merzifon’da ortaokul vardı.

-Nereden biliyorsunuz, diyebilirsiniz.

Çünkü bu yörede okumak isteyenin seçeceği kent idi. Bunu yerine getiremeyenler benim gibi ta İzmir’e, ta Balıkesir Gönen’e kadar gitmek zorundaydı.

Aradan yıllar geçti. Okuma olanağı buldum. Fizik-Kimya öğretmeni oldum. Merzifon’u istedim. Merzifon Erkek Sanat Enstitüsünü kuran öğretmenler arasında 1945-1946 yıllarında yer aldım. Öğretmenliği başladım. Merzifonlu ana baba tanıdıklarımdan daha çok da öğrencilerimden çok şeyler öğrendim. 1953 yılında da Muş Muhtelif Gayeli Ortaokul Müdürlüğüne giderek Merzifon’dan ayrıldım. Daima da hayatımda Merzifon kentinin sevgisi, saygısı yerini korudu.

Bugün bile, beni arayanlar Merzifon Erkek Sanat Enstitüsünde yetiştirdiğim öğrencilerimin ön sırasında İsmail Hakkı Özbilgin gelir.

1 Temmuz 2011 günü yeğenimle öğrencim İsmail Hakkı Özbilgin’i görmek üzere Merzifon’a geldim. İkinci bir öğrencimle de tanıştım. Eski günleri andık. Sevgilerimizi tazeledik. Sevgili öğrencimin teklifine evet deyip Utku Bahar Restaurant’ına gittik. İşyeri sahibinin bir bayan olduğunu öğrendim. Merzifon’a daha çok sevgiyle bağlandım.

Merzifon, Utku Bahar Restaurant ile iftihar edebilir. Bir kez, işyeri binanın üst katındadır. Merzifon ovası sizi kucaklar. İşyerindeki düzen, hizmet edenlerin candanlığı görülmeye değer. Her Merzifon’a gelenin burayı görmesini dilerim. Dilerim böyle işyerleri Merzifon’da çok olsun. Neden?

-Merzifon, bu gibi nice yerlerin aranan merkezi olsun. Gelenler Merzifonluyu anlamında tanısın!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@