Ben ve biz sözcükleri birer zamirdir. Toplumlarda çok kullanılan sözcüklerimizdendir. Bazılarımız ben demeyi, bazılarımız da biz diye konuşmayı severler. Bu iki zamirin anlamları üzerinde duranlar dün vardı, bugün var, yarınlarda da olacağı kesindir. Bu iki zamiri yakından tanımayı düşünebiliriz.

Ben hakkında bilgiler:

Ben sözcüğü; dilbilgisi bakımından bir zamirdir. Tekil kişi için kullanılır. Felsefe bakımından da; bilinçli davranmayı bilen kişidir. Ben diyen kişiler; kendilerini başkalarından ayırmak için ben demeyi severler. Ama toplumumuzda bir de “ben de ben” diyenlerimiz vardır. Ben de ben demek bir insana değer kaybettirir. Boşanmaların da nedeni olurlar.

Biz hakkında bilgiler:

1.Dilbilgisi açısından: Biz sözcüğü bir zamirdir. Çoğul kişiler için kullanılır.

2.Felsefe açısından: Bilinçli davranmayı bilen bir kişi; başkaları yerine tüm insanları kucaklamayı biz anlamıyla yerine getirir. Onları kendisinden bir parça saarlar, ak ve kara günlerde birlikte olmayı bilirler.

3.Toplumsal açıdan: Toplumlarda biz sözcüğü çok kullananlar felsefe açısından alınan bilgileri baştacı edinirler. Toplumun her sorunund birlik ve beraberlik içinde olurlar. Hak, hukuk, adaleti, toplumlarında eşit dağıtmayı amaçlarlar. Ben yerine biz diye konuşanlar, dünyadaki her şeyi sevmeyi bilirler, sevecendirler, insancıldırlar. İşte insan olmak da budur!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol