09.05.2019, 00:05 72

BEN VE BİZ ÜZERİNE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Ben ve biz sözcükleri birer zamirdir. Toplumlarda çok kullanılan sözcüklerimizdendir. Bazılarımız ben demeyi, bazılarımız da biz diye konuşmayı severler. Bu iki zamirin anlamları üzerinde duranlar dün vardı, bugün var, yarınlarda da olacağı kesindir. Bu iki zamiri yakından tanımayı düşünebiliriz.

Ben hakkında bilgiler:

Ben sözcüğü; dilbilgisi bakımından bir zamirdir. Tekil kişi için kullanılır. Felsefe bakımından da; bilinçli davranmayı bilen kişidir. Ben diyen kişiler; kendilerini başkalarından ayırmak için ben demeyi severler. Ama toplumumuzda bir de “ben de ben” diyenlerimiz vardır. Ben de ben demek bir insana değer kaybettirir. Boşanmaların da nedeni olurlar.

Biz hakkında bilgiler:

1.Dilbilgisi açısından: Biz sözcüğü bir zamirdir. Çoğul kişiler için kullanılır.

2.Felsefe açısından: Bilinçli davranmayı bilen bir kişi; başkaları yerine tüm insanları kucaklamayı biz anlamıyla yerine getirir. Onları kendisinden bir parça saarlar, ak ve kara günlerde birlikte olmayı bilirler.

3.Toplumsal açıdan: Toplumlarda biz sözcüğü çok kullananlar felsefe açısından alınan bilgileri baştacı edinirler. Toplumun her sorunund birlik ve beraberlik içinde olurlar. Hak, hukuk, adaleti, toplumlarında eşit dağıtmayı amaçlarlar. Ben yerine biz diye konuşanlar, dünyadaki her şeyi sevmeyi bilirler, sevecendirler, insancıldırlar. İşte insan olmak da budur!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
13°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Ekim 2020
İmsak 05:26
Güneş 06:50
Öğle 12:30
İkindi 15:30
Akşam 18:00
Yatsı 19:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@