27.01.2016, 00:01 281

BEN DE BEN DİYENLERE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Her toplumda “kıskançlık” duyan ve duymayan insanlar vardır. Nedense kıskançlık duyanlar pek çoktur. Bunu biraz açalım.
Kıskanç olanlar: Kıskanç olan insanlar, kendileriyle ilgili şeylerde, yani konularda kendilerine herkesten çok değer verilmesini isterler, hatta beklerler. Daha açıkçası sevmekte eşitliğe, ortaklığa asla dayanamazlar. Günbegün, bu duygunun etkisinde kalırlar. Hatta günden güne de erimeye başlarlar. Durmadan da kıskanma konusu ararlar, daha olmazsa yaratırlar. Durmadan duvar yıkarlar, çam çevirirler. Bunun farkına bile varmazlar. Durmadan, görüş üzerine görüş üretirler.
Her toplumda bir de kıskanç olmayanlar vardır.
Kıskanç olmayanlar: Her toplumda, kıskanç olanlar yanında bir de kıskanç olmayanlar vardır. Bunlar her insanı kendisi gibi insan sayarlar. O insanı nitelikleriyle kabul ederler. O insanın niteliklerini o kişinin zenginliği sayarlar. Hatta o kişinin sıkıntıya düşmemesine, üzülmemesine bile dayanamazlar. O insanların beğenilen yanlarını dile getirerek onlara yaşam sevinci vermeye çalışırlar. Böyle insanlara, bazı tanıdıkları;
-Hemşerim, bu niteliklerinle göz dolduruyorsun. Halkın dediği gbii size nazar değre, derler. O da;
-Hemşerim, ben her insanı kendim gibi severim. Sevgi dolu olduğum için kıskançlık benim kapımı çalamaz. Teğet olarak geçer gider, derler. Böyle insanların ömürleri boyunca “ben de ben” dediğini duyan olmamıştır. Nedense, ben de ben diyenlerin karşılarındaki kişilerin de ben de ben diyebileceklerini bir türlü akıllarına getiremezler.
Bu girişten sonra, 2016 Ocak ayında yazılı ve görsel medyaya lütfen bir bakınız. Herkes; “ben de ben” diyerek bunun halısını dokuyor. Bu halı halılığını yitirmek üzere. Gün gelir, en de ben diyen kişinin altından kayıp gideribilir. Kişiler bunun farkında değildir. Dileyelim, ben de ben diyenlere yüce yaradan akıl fikir izan versin. Hem de çok tarafından. Çünkü ben de ben diyenlerin gözü de, cebi de doymayı bilmez.
Onlar da bizim insanlarımız. Lütfen ben de ben, biz de biz demekten uzaklaşsınlar, kalpler de kalabilsinler. Ülkedeki birlik, bütünlük, dirilik, canlılık tümümüzün olsun!
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@