09.07.2010, 00:00 190

BELEDİYE BAŞKANIMIZI TEBRİK ETTİM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (ÇEKVA) kuruluşunun 15. yılı ve İzmir Şubesi’nin kuruluşunun 10. yılı kutlamalar çerçevesinde 23-26 Nisan tarihleri arasında Çorum’da bulundum.

Bu kapsamda “Çekva Burs Dağıtımı” ve “Çekva Gala Yemeği” başlıklı iki yazı yazdım. İtalya seyahatim ve yoğun koşuşturmam nedeni ile bu yazılarıma devam etmek imkânı bulamadım. Aradan uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen, ilginizi çekeceğini düşündüğümden “Çorumdaki Ziyaretlerim” yazılarıma devam edeceğim.

*     *     *

Yeni seçilen Belediye Başkanımız Muzaffer Külcü ile ilk defa 9 Ekim 2009 tarihinde “Şehir ve Medeniyet Sempozyumu”nda Çorum’da karşılaştım. Toplantı sonrası Ankara’ya gittiğinden makamında tebrik etmek imkânı bulamadım. Kış dönemindeki derslerim nedeniyle tekrar Çorum’a gelemedim.

Bu defa İstanbul’dan kendisinden randevu alarak 26 Nisan tarihinde Sayın Başkanı makamında ziyaret ettim.

Şehrimize bir dönem milletvekili olarak da hizmet veren Sayın Külcü, Bahabey’den bu tarafa Çorum Belediye Başkanlığı (Reisliği) makamına oturanların en genci olsa gerek... Hem gençliğinin verdiği enerji ve kararlılıkla, hem de Ankara’da edindiği tecrübelerle çok sevdiğim ve gelişmesini arzu ettiğim şehrimize unutulmayacak hizmetler yapmasını bekliyorum.

Kendisini kucaklıyarak tebrik edip başarılar diledikten sonra ilk önce Vakfımızı (ÇEKVA) kendisine tanıttım. Merkezi İstanbul’da olmasına rağmen hizmetlerini tamamen Çorum’da eğitim ve kültürün gelişmesine harcayan Vakfımıza şahsen ve Belediye Başkanı olarak destek vermesini rica ettim.

Çorum’u seven ve hizmet eden bir bilim adamı olarak kendisine Çorum’un gelişmesi için düşüncelerimi aktardım.

Bunlardan çok önemli gördüklerimi sizlerle paylaşmayı istiyorum;

Çevre Yolu

Mevcut çevre yolunun yaptırılmasını sağlayan bir kişi olarak bu yolun bir ring (dairesel) haline getirilmesinin gerekli olduğunu tüm belediye başkanlarına anlattım. Ne yazık ki 25 yıldan beri bu yol yapılmadığı gibi “İmar Planı”nda da işaretlenmedi. Çok geç olmadan Küçük Sanayi’nin arkasından geçerek Çimento Fabrikası’nın arkasından mevcut çevre yoluna bağlanacak bu yolun yapılaşma artmadan imar planında işaretlenmesinin ve yapılmasının önemine bir defa daha dikkat çektim.

Fidanlık

Bugün Fuar sahası olarak kullanılan alan zamanında Tarım Bakanlığı’nın fidanlığı idi. Bakanlığım döneminde buranın park olarak geliştirilmesi şartıyla Çorum Belediyesi’ne verilmesini sağladım. Çorum’un parklara ihtiyacını vurgulayarak burada aşırı yapılaşmaya müsaade edilmemesinin Çorum’un çevreye verdiği değerin bir göstergesi olacağını söyledim.

Sanat Galerisi

Belediyenin ressamları Çorum’a davet ederek şehrimizle ilgili eserler yaratmalarına katkıda bulunmasını takdir ettiğimi ifade ederek daha önce Çorum’da eserler üretmiş Bedri Rahmi Eyüpoğlu, Traugott Fuchs (Alman kökenli Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi – 1944’de sürgün) ve Komet (Gürkan Coşkun), Sait Maden gibi sanatçıların ve diğer sanatçıların eserlerinin açılacak bir sanat galerisinde toplanmasının şehrimizin kültür ve sanat hayatına önemli katkı sağlayacağını açıkladım.

Burada bu sanat galerisinin belediye tarafından açılabileceği gibi, Hitit Üniversitemizde kurularak Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde yer alabileceğimi belirttim.

Ayrıca bu gayeye hizmet için Çorumlu sanatçılar Ahmet Çörekçi ve Erol Çatal’a ait iki tabloyu temin ederek Çorum’a getirdiğimi ve halen bunların müzede beklediğini de Başkanın bilgisine sundum.

Dış Çorumlular

Şehrimizden uzakta yurt içinde ve yurt dışında yaşayan bir dernek veya vakıf çatısı altında birleşen veya birleşmeyen Çorumlular ile Çorum ve Çorum’daki kamu ve sivil toplum kuruluşları arasında hiçbir bağ bulunmamaktadır. Dış Çorumluların Çorum’a gösterdikleri yakınlık ve hizmet aşkı karşılıksız kalmakta olup platonik bir aşk izlenimi vermektedir.

Çorum’da muhatap bulamama ve hizmet vermede destek görememe Dış Çorumluları zaman zaman sükutu hayale uğratmaktadır.

Bunun için öncelikle Belediyenin girişimi ve Valiliğin desteği ile şehrimizde “Dış Çorumlular” için bir teşkilat kurulmasını ve yılda bir “Dış Çorumlular”ın katılacağı “Dünya Çorumlular Buluşması” tertip edilmesinin ne kadar elzem olduğunu sayın Külcü’ye gereği için arz ettim.

*     *     *

Çorum’un gelişmesi için tüm Çorumlulara görev düşmektedir. Dış Çorumlulardan birisi olarak ben elimden geleni yapmaya çalışarak her fırsatta şehrime hizmet coşkusu içindeyim.

Genç Belediye Başkanımız Muzaffer Külcü’ye tekrar başarılar dilerken, kendisinden tüm Çorumluları kucaklamasını ve onların Çorum’un gelişmesi için maraton koşturmasını bekliyorum.

Antalya, 4 Temmuz 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@