03.03.2017, 00:51 472

BELÇİKA'NIN "TÜRK KÖYÜ"NDE KARNAVAL COŞKUSU!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Avrupa’da birçok yerleşim yeri Türk ismini taşımaktadır. Bunların sayısı hakkında bir bilgi sahibi değilim. Ama Almanya’da Stuttgart yakınından Untertürkheim (Aşağı Türk Yurdu) ve Obertürkheim (Yukarı Türk Yurdu) gibi yerleşim yerlerinin olduğunu biliyorum. Eminim ki buralara Osmanlı askerleri geldiğinden ve buralarda yaşadığından bu isimler gelmektedir.

Bazı yerleşim yerlerinin ismi Türk ismini de taşımasa da buralarda yaşayanlar kendilerini Türklere yakın hissetmektedir. Aşağıda kendilerini Türklere yakın hisseden ve kendilerini Türk olarak tanımlayan bir köyde kutlanan karnaval ile ilgili haberi sizlerle paylaşmayı istiyorum.

* * *  

“Belçika'nın "Türk köyü" olarak bilinen Faymonville'de gelenekselleşen karnaval renkli görüntülere sahne oldu.

Belçika'da kendilerini asırlardır 'Türk' olarak tanımlayan bir köy bu yıl da ay yıldızlı bayraklarla renklendi. 'Türk Köyü' olarak bilinen Faymonville, karnaval etkinlikleri çerçevesinde adeta kırmızı beyaza büründü.

Çevre köylerin de katılımıyla düzenlenen karnavalda her yaştan köylü, Türk bayraklı atlıların arkasından birlikte yürüdü. Karnavalda komşu köyler ise farklı toplumların ilginç kostümleri ve halkoyunları gösterileriyle kortejde yerini aldı.

Köylüler, kendilerine "Türk" denilmesinin kiliseye vergi ödemeyi reddetmeleriyle ilgili olduğunu belirtirken, karnavalda çok eğlendiklerini ifade etti.

Şeker ve içecek dağıtılan, rengarenk konfetilerin yağdığı karnavalı, Belçika ve komşu ülkelerden gelen çok sayıda Türk izledi.

Karnavala 2003 yılından itibaren katıldığını belirten İsmail Gündoğdu, "Faymonville karnavalı çok güzel geçiyor, her yıl burada kar veya yağmur yağardı. Bugün havanın iyi olması nedeniyle karnavala katılım oldukça kalabalık, arkadaşlarımız Türk bayraklarıyla geliyor, çok mutluyum, seviniyorum. Bu karnaval Belçikalıların bayramı biz burada seyirci olarak kalalım." dedi. 

Türklerin yaşamadığı Faymonville köyüne "Türk köyü" denilmesiyle ilgili, 8'inci yüzyıla dayanan çeşitli rivayetler bulunuyor. Köylülerin Haçlı seferlerine katılmayı reddettikleri iddia edilirken, en yaygın rivayete göre, 16'ncı ve 17'nci yüzyılda Osmanlı'ya karşı kilisenin koyduğu vergileri ödemeyen Faymonville köylüleri, Müslümanlarla ittifak yaptıkları gerekçesiyle "Türk" olarak adlandırıldı.”

* * *

Bizlerin bir katkısı olmadan yüzyıllardan beri böyle bir festivali kutlayan insanlar olduğunu dikkate almalıyız. Burası gibi kendilerini Türk hisseden yerleşimlerle ve isimlerinde Türk kelimesi geçen yerlerle ilişkimizi artırmalıyız.

Dünyada ne kadar çok dostumuz olursa ülkemiz o kadar sevilir ve desteklenir.

İstanbul, 1 Şubat 2017

Kaynaklar:

-Anadolu Ajansı

-TurkishNY , 28.2.2017

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@