05.02.2010, 00:00 334

BASKETBOLUN ÇORUMLU MİNİK 12 DEV ADAMI!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Çorum Basketbol İl Temsilcisi Yaşar Yılmaz, geçen hafta beni arayarak İstanbul’da yapılacak bir “Dostluk Turnuvası”na “Çorum 12 DABO” basketbol takımı ile katılacaklarını bildirdi ve beni de aralarında bulunmaya davet etti.

Salı günü başlayan ve Cuma gününe kadar devam edecek bu turnuvanın tüm maçlarını işlerimin yoğunluğu nedeniyle takip edemeyeceğimden, takımımızın dün Darüşşafaka Lisesi Ayhan Şahenk Spor Salonunda Darüşşafaka Spor Klübü DAÇKA ile yaptığı maçı izlemeye gittim.

Yaşar Bey ve arkadaşları beni karşıladılar, maç hazırlığı yapan “12 Dev Adam”ımızın yanına götürdüler. Kendilerini görmemle şaşırmam bir oldu. Ben 12 dev adam denince televizyonlardan tanıdığımız Hidayet Türkoğlu, Mehmet Okur, İbrahim Kutluay gibi oyuncuların benzerlerini göreceğimi tahmin ediyordum.

Yaşları 14’ün altında olan bu küçük “DEV ADAM”lar sergiledikleri güzel ve başarılı oyunları ile büyük dev adamlardan fazla etkilediler.

Darüşşafaka gibi bir dev kuruluşun takımı Daçka’yı, tüm periyotlarda önde olarak, 61-38 yendiler. Oyun baştan sonuna kadar bizim çocuklarımızın baskısı altında oynandı.

Maç sonunda onları sizlerin adına da tebrik ettim. Kendilerinin bana Basketbol Milli Takımı forması hediyelerinden dolayı çok memnun oldum. Onları maç sonunda hemen terk etmedim ve kendileri ile öğle yemeği yedim.

Takımımız Salı günü turnuvayı tertipleyen UPS Spor Kulübü takımını 75-49 yenmiş olması onların bu maça büyük bir istekle başlamasını sağladı.

Biraz önce de telefonla, Yaşar Bey’den son maçlarında bu dörtlü turnuvaya katılan Başkent takımını 48-32 yenerek şampiyon olduklarını büyük bir mutlulukla öğrendim.

Takımımız yarın İstanbul’un en büyük spor salonu olan Abdi İpekçi’de İbrahim Kutluay’ın çalıştırdığı İTO (İstanbul Ticaret Odası) takımı ile bir dostluk maçı oynayacaklar.

Bu gençlerle gurur duymalıyız ve onları desteklemeliyiz. Onların başarısında büyük katkısı olan başta Yaşar Yılmaz olmak üzere tüm yetkilileri ve destekleyenleri (sponsor) tebrik etmek gerekir. Ayrıca spora ve sporculara hepimiz destek olmalıyız ve onları teşvik etmeliyiz.

*     *     *

Darüşşafaka Ayhan Şahenk Salonunda oynanan maçı izlemeye UPS takımının Genel Müdürü Semra Demirer’in geleceğini öğrenince, soyadının eniştem eski Çorum Belediye Reisi Kemal Demirer ile benzer oluşu, kendisinin Çorumlu olup olmadığını sormama neden oldu. Hakikaten Çorumlu imiş.

Geldiğinde karşılaşmamız çok sıcak bir şekilde gerçekleşti. O beni tanıyormuş ve akraba olduğumuzu biliyormuş. Beraber olduğumuz üç saate yakın bir sürede kendisi ile uzun uzun sohbet imkanı buldum ve Çorum’a ne kadar yakınlık duyduğunu hissettim.

Türkiye Basketbol Federasyonu Eğitim Kurulu üyesi de olan bayan Demirer, Gazi Üniversitesi’nin Spor Yüksek Okulu’nu bitirmiş ve İstanbul’da UPS Lisesi’nde spor öğretmenliği de yapıyor.

UPS Spor Takımı Genel Direktörü olarak, bu turnuvaya Çorum’un bir takımını davet etmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu ve bunda Yaşar hocanın sağladığı güzel iletişim ve çabasının önemli katkısı olduğunu belirtti.

*     *     *

“12 DEV ADAM” reklamını ve sözünü eminim ki sizler de benim gibi çok duymuşsunuzdur. Acaba bu sloganın esası nedir biliyor musunuz?

Bu proje Türkiye Basketbol Federasyonu ile Garanti Bankası arasında 25 ilde başlatılmış olup Türkiye’de basketbol sporunun gelişmesine önemli katkılar sağlamıştır. Bu kapsamda açılmış 12 Dev Adam Basketbol Okulları arasında her yıl Türkiye Ligi Finalleri de yapılmaktadır.

Yaşar Bey’den aldığım bilgiye göre bu proje sayesinde Çorum’da 3000’e yakın (6-15 yaş arasında bulunan) sporcu eğitim almış.

Bunların bir çoğu Çorum’da spor ve okul takımlarında oynarken, bir kısmı da, Erman Sürek (Daçka) Uğur Dokuyan (Tofaş), Nazlıcan Ölçek (Antalya Koleji), Kaan Kürkçü (Işık Üniversitesi) gibi takımlarda eğitim bursu alarak oynuyorlar.

*     *     *

Bu proje kapsamında Atatürk Spor Salonu ve Çorum Atatürk Lisesi tesislerinden faydalanılıyormuş.

Çorum’un nüfusu 212 bin olduğuna göre yetişen gençlerin zamanlarını kahve köşelerinde geçirmemeleri için daha çok sayıda spor tesislerine ihtiyaç olduğunu tüm yetkililer ve hemşehrilerimiz bilmeli ve bunun yapılması için çalışmalıdırlar.

*     *     *

Şampiyon olan minik 12 dev adamımızı, saha kenarında onları yönlendiren Çorum Basketbol İl Temsilcimiz Yaşar Yılmaz’ı, onları İstanbul’a davet eden hemşehrimiz Semra Demirer’i tebrik ediyorum.

Ayrıca, onlara İstanbul’da ilgilerini esirgemeyen hemşehrilerimiz Fatih Kaymakamı Hasan Karakaş ve Beşiktaş Kaymakamı Sadettin Yücel’e de teşekkür ediyorum.

İstanbul, 4 Şubat 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@