24.03.2011, 00:00 236

BAŞKANIMIZIN AVUSTRALYA SEYAHATİ VE DIŞ ÇORUMLULAR !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Belediye Başkanımız bir heyetle birlikte Mart ayı başlarında, Melbourne kentinde bulunan Moreland ve Çorum belediyelerinin “Kardeş Şehir” programı kapsamında Avustralya'yı ziyaret etti.

Ben de sizler gibi bu geziyi Çorum basınından başından sonuna kadar takip ettim.Ve bu gezi dünyadaki Çorumlularla şehrimiz arasında ilk kez resmi bir ilişki kurulmasını sağladığı için de taktir ettim.

Orada, yurtdışında yaşayan Çorumlu hemşehrilerimiz Başkanımızı ve arkadaşlarını bağırlarına bastılar. Ve heyettekileri kucaklarken Türkiye'de yaşayan tüm eş ve dostlarına olan özlemlerini giderdiler.

Çorum'dan çıkıp bin bir zorluğa göğüs gererek yabancı bir diyarda,  Moreland Belediye Başkanı seçilen hemşehrimiz Öztürk Yıldız'ı makamında ilk tebrik eden ve eminim ki tüm Çorumlular adına kendisine başarılar dileyen sayın Külcü ile beraber olup o coşkuyu ben de hissetmek isterdim. Çünkü ben de yurt dışına gidenlerin ve evlatlarının yaşadıkları sıkıntıları Almanya'da yakinen izledim.

Ben de yurt dışında yaşarken Türkiye'den gelmiş birini kucakladığımda kendilerine büyük özlem duyduğum aile fertlerini kucaklamış gibi hissederdim. Halen de İstanbul'da 19 plakalı bir vasıta görünce içimdeki memleket hasreti beni etkiler.

Başkanımız bu seyahati esnasında Çorum'un Şehr-i Emin'i olarak yurtdışında yaşayan hemşehrilerinin de kendisinin ilgi ve bilhassa sıcak yakınlığına ihtiyaç duyduklarını tespit etmiş olmalı ki,

Avustralya’dan ayrılmadan önce basına yaptığı açıklamada, “Gerek Avustralya, gerekse bu ülkede yaşayan Türk ve Çorumlularla olan ilişkilerimizin güçlenmesi için resmi ve sivil toplum kuruluşları ve Çorum’a gönül vermiş olan dostlarımızın aracılığıyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Bu açıklama Çorum basınında,'' “DÜNYADAKİ ÇORUMLULARLA İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİRECEĞİZ”şeklinde yer aldı.

Ben bu açıklamayı,

Başkanın Çorum Belediyesi bünyesinde Dış Çorumluların sorunlarına eğilecek bir teşkilat kuracağı şeklinde algılamayı istiyorum.Ben, Başkanın bu açıklamasını büyük bir memnuniyetle karşılıyor ve atılmış önemli bir adım olarak görüyorum.

Neden memnuniyetle karşıladım?

Çorum'da oturan Çorumluların nüfusu 540 bin civarında iken Çorum dışında yaşayanlar 1 milyon civarındadır. Bunların önemli bir kısmı da yurt dışı yanında Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa da dahil olmak üzere Türkiye'nin tüm illerinde yaşamaktadırlar.

Ben bu Çorumluların hepsini uzun zamandan beri 'Dış Çorumlular' olarak tanımlıyorum ve yazılarımda Çorum için ne kadar önemli olduklarını vurguluyorum.Nasıl Museviler İsrael, Rumlar Yunanistan ve Ermeniler Ermenistan için etkili oluyorlarsa, Amerika, Avrupa, Asya gibi kıtalarda ve ülkemizin bir çok şehrinde biraraya gelerek dernekleşen dış Çorumlular da hem ülkemiz hem de şehrimiz için etkili olabilirler. Yeter ki onlara sahip çıkacak, onları kucaklayacak ve organize edecek bir teşkilat kurulsun.Bunu da yapabilecek teşkilat Çorum Belediyesi bünyesinde kurulabilir.Bu teşkilat yurt dışında ve yurt içinde yaşayan tüm 'Dış Çorumlular'ı kucaklayabilir.

Sayın Başkanımızdan ricam, “Dünyadaki Çorumlularla İlişkileri Güçlendireceğiz” açıklamasını gerçekleştirmesidir.

Bu vesile ile ben de Moreland Belediye Başkanı seçilen hemşehrimiz Öztürk Yıldız'ı kutluyor ve başarılar diliyorum.

Çorum dışında yaşayan ve kalbi Çorum için atan tüm Dış Çorumluları şehrimizi unutmadıkları için kalpten selamlıyorum.

İstanbul ,23 Mart 2011
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@