02.06.2014, 22:04 439

BAŞKAN MUZAFFER KÜLCÜ’NÜN, ÇORUM’UN ESKİ ESERLERİNİ KORUMA İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİ

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Her Çorum’a geldiğimde, Çorum’u seven bir dış Çorumlu olarak şehrin yetkililerini ziyaret etmeyi ve onlarla şehrimizin daha da gelişmesi için fikir alış verişinde bulunmayı isterim.
15-22 Mayıs tarihlerinde Çorum’da bulundum ve zamanımın çoğunu ÇEKVA Çorum Temsilciliği’nde geçirdim. Yazmakta olduğum “ÇEKVA 15 YAŞINDA” kitabı ile ilgili çalışmalar yaptım. Bu çalışmalarıma Temsilcimiz Ahmet Güngör’ün bana bilgisayar çalışmalarımda yardımcı olmak üzere hazır bulundurduğu Hitit Üniversitesi öğrencisi Ali ile Temsilcilik görevlisi Nuriye Hanım büyük katkıda bulundular.
Bir kitap yazmak kolay olmuyor, hele 15 yıl geriye giden bilgileri ve fotoğrafları toplamak hiç kolay değil. Hele bizde arşiv tutma alışkanlığının olmaması bu işi daha da zorlaştırıyor. Bilgi eksikliğimizi tamamlamak için sık sık Çorum Haber ve Çorum Hakimiyet gazetelerine başvuruyor ve onların düzenli olarak korudukları eski tarihli nüshalarından faydalanıyoruz.
* * *
Yeniden Çorum Belediye Başkanı seçilen Muzaffer Külcü’yü ziyaret ettim ve kendisini tebrik ettim. İnsanın doğduğu şehrin Belediye başkanlığını yapması ve şehre hizmet etmesi kadar onur verici bir husus olamayacağını kendisine bildirdim. Bu arada tüm yazılarımda dile getirdiğim gibi Çorum merkezinin turistler için çekici hale getirilebilmesi için tarihi kıymeti olan eski eserlerin korunması ve yaşatılmasının ne kadar önemli olduğunu ifade ettim.
Benim bu sözlerim üzerine, Başkan şimdiye kadar görmediğim bir kararlılıkla belirttiğim konularda önemli adımlar atacağını ifade etti. Özel bir görüşme olmasına rağmen şehrimizi ilgilendirdiği için bu görüşmemi Sayın Külcü’nün hoşgörüsüne dayanarak burada sizlerle paylaşmayı istiyorum.
Başkan bu konuşmada şehrimizin üç önemli yapısı hakkında düşündüklerini benimle paylaştı. Bunlar; Velipaşa Oteli ve Hanı, Güpür Hamamı ile Karakol Binası (Velipaşa Konağı yakınında bulunuyor). Ayrıca Kale’nin turizme açılması ve Kale içinde bulunan evlerin sorunlarının çözülmesi konusunda büyük gayret gösterdiklerini açıkladı.
Velipaşa Oteli ve Hanı ile görüşmelerin çok olumlu yürüdüğünü, Velipaşa Vakfı mütevellisi ile hemen hemen her konuda anlaştıklarını ve bu eseri aslına uygun restore ederek değerlendireceklerini belirten Başkan Güpür Hamamını satın almak için hazır olduklarını ve Karakol Binasının ise mülkiyetinin alınması konusunda son aşamaya geldiklerini açıkladı.
Belirtilen bu üç eser şehrimizde kaderine terk edilmiş eserlerin başında gelmektedir. Üç eserin kurtarılması şehrimizde çok olumlu bir hava estirecek ve Tarihi Kentler Birliği üyesi olan Belediyemizin attığı önemli bir adım olarak görülecektir.
* * *
Eski eserlerin korunması için Emlak Vergisi ile birlikte tahsil edilen Kültür Varlıklarını Koruma ödentisinin bundan böyle Belediyece kullanılması, belirtilen eserlerin ve diğerlerinin şehrimize kazandırılmasını sağlayacaktır. Yaptığımız görüşmede, Sayın Külcü bugüne kadar Belediye olarak kullanmadıkları bu kaynağa ihtiyaç duyduklarını ve üç eserin canlandırılması için gerekli olduğunu ifade etti.
* * *
Şehrimizin turizm bakımından çekici hale getirilmesinde Belediye Meclisi üyelerine de büyük görevler düşmektedir. Kendilerinin Belediye Başkanımızı belirtilen konularda desteklemeleri ve yanında yer almaları şehrimizin geleceği açısından çok faydalı olacaktır.
* * *
Başkanımızın bu açıklamaları ve kararlılığı beni çok sevindirdi. Kendisine ve bu hususların gerçekleşmesine katkısı olacaklara şimdiden teşekkür ediyorum.
Antalya, 1 Haziran 2014
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@