04.06.2014, 02:15 337

BAŞKAN KÜLCÜ'YE MEVCUT ÇEVRE YOLUNUN DAİRESEL BİR RİNG HALİNE GETİRİLMESİ KONUSUNDAKİ ÖNERİM !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’yü ziyaret ettiğimi ve şehrimizin daha da gelişmesi için fikir alış verişinde bulunduğumu önceki yazımda sizlerle paylaşmıştım. Bahsettiğim yazıda Başkanın eski eserlerin korunması ve yenilenmesi konusundaki görüşlerini sizlere aktardım.
Bu görüşmede, Prof.Dr. Arif Ersoy’un döneminden beri tüm belediye başkanlarına ve belediye yetkililerine duyurduğum mevcut çevre yolunun dairesel bir ring haline getirilmesi konusunu tekrar dile getirdim.
Bugün kullanılan çevre yolunun yapılması, Bakanlığım döneminde yaptığım girişimler ve uğraşılarla mümkün olmuştur. Bu yol, yatırım planına 1976 yılında girmesine rağmen, dönemin belediyesi kesin olarak bilinmeyen nedenlerle yolun yapılması için ağırlığını koymamış ve 1978 yılında yatırım planından çıkarılmış. 1983 yılında yapımına başlanılan mevcut çevre yolu, 1984 belediye başkanlığı seçiminde tartışma konusu olmuş ve adaylarının çoğu seçilirlerse bu yolun yapımını durduracaklarını dile getirmişlerdir. Her şeye rağmen bitirilen bu çevre yolu, şehrimizin gelişmesine katkı sağladığı gibi gürültü gibi insanları çok rahatsız eden bir neden de bertaraf edilmiş oldu.
Tatilde bulunduğum Antalya’da imkanlarım kısıtlı olduğu için eskiz halinde basitçe çizdiğim ve aşağıda görülen plana göre mevcut çevre yolunun yarım daire şeklinde olan yapısının tam daireye dönüşmesini ve tamamlanmasını Sayın Başkana yeni başladığı bu dönemde de ilettim. Küçük Sanayi Sitesi’nin, Kapaklı Bağları’nın ve İşitme Engelliler Lisesi’nin arkasından geçerek Çimento Fabrikası civarında mevcut çevre yoluna bağlanacak yol şehrin bu bölgesinin kalkınmasını sağlayacaktır.

Mevcut çevre yolunun dairesel bir ring haline getirilmesi şehir merkezinde sıkışan trafiğin rahatlanmasına da yardımcı olacaktır. Dairesel hale dönüşen çevre yolunun daha verimli olarak kullanılabilmesi için şehrimizde yeni bir trafik düzenlenmesi yapılmasını da gerektirebilecektir. Ve böylece şehir trafiği rahatlaması sağlanabilecektir.
Şehrimizin gelişmesi için tamamlanmasının kesin olarak gerekli olduğunu düşündüğüm bu yol için atılacak ilk adım ‘’İmar Planı’’nda yerinin işaretlenmesidir. Burada Belediye Meclisi üyelerine de büyük görevler düşmektedir. Kendilerinin belirtilen konuda Belediye Başkanımızı desteklemeleri ve yanında yer almaları şehrimizin geleceği açısından çok faydalı olacaktır.
Antalya, 3 Haziran 2014
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@