22.08.2011, 00:00 65

BAKANIN KUL HAKKI DEĞERLENDİRMESİ!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ülkemizde kaçak elektrik kullanımına dikkat çekerek şunları söyledi:' 'Bu hem kul hakkıdır, hem devlet hakkıdır. Hangi bölgeden olursa olsun kimsenin kaçak elektrik kullanmaması lazım. Bu iş yalnızca kanunla bitmez. Toplum olarak da hassasiyetimizi belirtmemiz ve bunlarla alakalı mutlaka uyarıda bulunmamız gerekiyor.''

Ayrıca Bakan, kaçak elektrik kullanımının nerede kayıp ve kaçak olursa olsun havuza atıldığını ve bu elektriğin bedelini vatandaşın ödediğini belirtti.

Kul hakkı nedir diye sorduğumuz da internette geniş bir bilgi var. Kul hakkı olarak karşımıza bir kimsenin, başkası üzerindeki hakkı, alacağı açıklaması da çıkıyor. Bir başka açıklama da ise; kul hakkı, geniş bir kavram. Kulun bedenine ve malına yapılan tecavüzler maddî hukuk, kalp ve ruhuna verilen zararlar ise mânevî hukuk olarak değerlendirilmeli deniliyor.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/316309-kul-hakki-nedir.

Buradan da görüldüğü gibi birileri kaçak kullandığı elektriğin bedelini kanunlara riayet edenlere ödettiriyor. Böylece kul hakkı yiyiyor.

Dini kitaplarda belirtildiği gibi;"Kul hakkı" gibi görünen ve kullar arasındaki adalet esaslarını tespit eden birçok bildirimlerde, önemine atfen sık sık “İşte bu Allah’ın hudududur, ona tecavüz etmeyin.” anlamında uyarılar yapılmıştır. Demek ki, kul hakkını çiğnemek, Allah’ın hududuna tecavüz olarak kabul ediliyor.

İşlenen günahlarda kul hakkı varsa, buna tövbe için; kul hakkını hemen ödemek, hak sahibi ile helâlleşmek, ona iyilik ve dua etmek de lâzımdır. Mal sahibi, hakkı olan ölmüş ise, ona dua, istiğfar edip, çocuklarına, vârislerine verip ödemeli, bunlara iyilik yapmalıdır. (İmâm-ı Rabbânî)

İnternet ortamında bulduğum bu açıklamalardan görüldüğü gibi kaçak elektriği başkalarına ödettirenler tövbe için 73 milyon insana yani tüm mal sahiplerine ulaşmaları gerekiyor. Bu ise nerede ise imkânsız olduğuna göre öbür dünyaya kul hakkı ile gider.

İşte o zaman karşımıza,“Allah yolunda üç kez şehit dahi olsan ve üzerinde kul hakkı varsa Cennete giremezsin. Tüm günahların affedilir, Kul Hakkı hariç ” uyarısı çıkıyor...

Bakanın açıklaması beni etkiledi... Ben de mübarek Ramazan ayı vesilesi ile sizleri aydınlatmayı istedim.

Bodrum-Dörttepe, 20 Ağustos 2011

Hürriyet,14.8.2011

www.nedir.vikipedi.com/kul-hakkı

www,webhattı.com/islam-ve-din-kültürü

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@