05.07.2013, 00:31 61

BAKAN İKEN LİCE'YE GİTMİŞTİM !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Son günlerde Lice'de olan olaylar ülkemiz gündeminin ortasına düştü.

Karakol baskını, nedeni, esrarla bağlantısı bugünlerde farklı görüş açılarına göre farklı bir şekilde tartışılmaktadır. Bunlar yetkililerce değerlendirilecek ve neticesi açıklanacaktır.

Diyarbakır'a bağlı küçük bir ilçe olan Lice sakinlerinin gelir kaynağı fazla değildir genelde hep başka illere çalışma amaçlı mevsimlik göç etkindir.

Bakanlığım döneminde güneydoğuda ve doğuda 5 günde 9 ili ziyaret etmiştim. Diyarbakır'da valilikteki toplantıdan sonra afet konutları sorunu olan Lice'ye birkaç saatlik bir ziyaret yapmıştım.

Bana çok sıcak ve samimi davrandılar. Kendilerine yaptırılan prefabrik afet konutlarının geçici iskan olduğunu ve daha sonra normal evlerinin inşa ettirileceğini sayın Erbakan'ın söylediğini bana anlattılar. Yanımda bulunan bakanlık yetkilileri buna ait bir bilgileri olmadığını ve yaptırılan konutların geçici olmadığını belirttiler.

Bu açıklamaya çok üzülen Liceli temsilciler benim kendilerine gösterdiğim sıcak ilgiye güvenerek, askeri idarenin sıkı uygulamalarından dolayı ekonomik durumlarının hiç iyi olmadığını ve yoksulluk çektiklerini anlattılar. Ne yapabileceğimizi sorduğumda, ''Ya buraya bir askeri birlik getirilsin. (böylece kasabamız hareketlensin) ya da bizim kaçakçılık yapmamıza göz yumulsun.'' dediler.

Ben de askeri birlik getirilmesi hususunu Ankara'da yetkililere duyuracağımı söyledim. Ve dönüşümde de konuyu Milli Savunma Bakanımıza intikal ettirdim. Bana konuyu inceleteceğini söyledi.

30 yıl öncesi duyduklarım ve bugün tartışılan konular arasında gerçek bir bağlantı kurulabilir mi bilemiyorum. Son yıllarda bölgeye yaptığım mesleki gezilerde gördüğüm bölgede büyük bir işsizlik olduğu ve bunun aşırı doğumdan kaynaklanmakta olduğudur.

Bölgenin huzura kavuşması, verilen teşviklerin kalkınmayı hızlandırması ve bölge insanının alnının teri ile hayatını kazanmaya karar vermesi belki de bölgedeki karamsarlığın kaybolmasını sağlayacaktır.

Antalya, 4 Temmuz 2013

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 29 Ekim 2020
İmsak 05:35
Güneş 07:00
Öğle 12:29
İkindi 15:20
Akşam 17:48
Yatsı 19:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@