27.09.2019, 00:39 398

BAKAN HASAN SAĞLAM’IN ARDINDAN!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Aynı kabinede birlikte görev aldığım Milli Eğitim eski Bakanı Hasan Sağlam’ı önceki gün kaybettik. Kendisiyle birlikte görev yaptığım sürede ülkeye hizmet edebilmek için nasıl çalıştığını ve çırpındığını hatırladığım gibi, eski bir asker olarak disiplinli bir yaşam sürerken topluma karşı insancıl ve sevecen bir konumda olduğunu da hatırlıyorum.

1980 Hükümeti(44. Hükümet) ile birlikte göreve gelen 1923 doğumlu emekli Korgeneral Hasan Sağlam, 20 Eylül 1980 – 14 Aralık 1983 tarihleri arasında Milli Eğitim Bakanlığı yapmıştır.

1980 ihtilalini yapan konsey ve kurulan Hükümet ülkenin sosyal sorunlarının çözümü için de önemli adımlar attı. Bunlar arasında öncelikle öğretmen evlerinin, polis evlerinin, toplu konut ve memur konutlarının yapımının teşvik edilmesi sayılabilir.

Milli Eğitim Bakanı olarak yaptığı sayısız hizmetlerinden; Milli Eğitim Vakfı’nı kurması, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün ihdası ve ülkenin her tarafında öğretmenlerin sosyal yaşamlarına katkıda bulunmak için kurulmasına öncü olduğu Öğretmen Evleri Projesi, halkımız ve Türk eğitim camiası tarafından benimsenmiş ve takdir görmüştür. Tüm bu başlatılan girişimler halen sürdürülmektedir.

Çorum Haber gazetesindeki köşemde, 24 Ağustos 2009 tarihindeki ÇORUM ÖĞRETMEN EVİ’NİN HİKÂYESİ başlıklı yazımda da belirttiğim gibi o dönemde kabinede birlikte yer aldığım Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam’dan Çorum’u da bir öğretmenevine kavuşturmasını rica etmiştim.

Bu ricam üzerine, 1983 yılında Albayrak İlkokulu’nun öğretmenevi olarak kullanılması ve Albayrak İlkokulu öğrencileri için de bugün Fatih Caddesi ile Eşref Hoca Caddesi’nin kesiştiği köşede temin edilen arsada bir ilkokul yaptırılması kararlaştırıldı. Ve kısa sürede bu ilkokulun inşaatına da başlanıldı. Bu okulun yerinin o zamanlar oldukça şehir dışında olması nedeniyle Albayrak İlkokulu öğrencileri velilerinin böyle bir tahsise itiraz etmeleri üzerine Milli Eğitim Bakanlığı ilk defa Çorum’da öğretmen evi olarak müstakil ve bu gaye için hizmet edecek bir bina yapmaya karar verdi. Diğer taraftan Fatih Caddesi ve Eşref Hoca Caddesi köşesinde yaptırılan bina önemli hizmetler verilmesine katkıda bulundu. İlk önce Anadolu Lisesi burada açıldı. Aynı bahçeye yeni Anadolu Lisesi binasının inşa edilmesi üzerine burada Anadolu Öğretmen Lisesi faaliyete geçti. Onlar da kendi yeni binalarına kavuşunca Albayrak İlkokulu’nun yoğun olan öğrenci sayısını azaltmak için bu binada halen eğitimini sürdüren 23 Nisan İlk Öğretmen Okulu açıldı. Böylece o zaman Çorumlu olarak “bir taşla iki kuş” vurmuş olduk.

Valimiz Ahmet Özer ve Belediye Başkanımız Turhan Kılıçcıoğlu’nun gayretleri ile Büyük Park karşısında köşe başında bulunan bugünkü binanın bulunduğu arsa temin edildi. Bu arsa Belediyeye ait arsa ile isimlerinin açıklanmasını istemeyen iki özel şahsın arsalarını hibe etmeleri ve tevhid (birleştirilmesi) ile oluşturuldu.

Sayın Hasan Sağlam ile birlikte 1983 yaz aylarında Çorum Öğretmenevi’nin temelini büyük katılımla gerçekleşen bir törenle attık. 1987 yılından beri Çorum Öğretmenevi olarak faaliyetini sürdürmektedir. Bu bina 2015 yılında Çorum Valiliği ve İlk Özel İdaresi tarafında restore edilmiş olup bugün de öğretmen camiasına ve Çorum’a hizmet vermektedir.

Ülkelerin kalkınmasında modern eğitimin önemi tartışılmazdır, bu nedenle Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerinde ülkemizde modern eğitim veren okulların açılması yolunda girişimler başlatılmıştır. 1923 yılında, Cumhuriyetin ilanı sırasında ülkemizde okuma yazma oranının yüzde 3,5 (erkeklerde yüzde 7, kadınlarda binde 4) olduğu bu dönemde Atatürk eğitime önem vermiş, öğretmen yetiştirilmesini desteklemiş ve daha hızlı öğrenmeye imkân sağlayan harf devrimini yapmıştır. 1923 yılında ülkemizde 4894 ilkokul (34.093 öğrenci), 72 ortaokul (5905 öğrenci) ve 23 lise (1241 öğrenci) varken, bugün ülkemizde 24739 ilkokul, 18935 ortaokul ve 12506 lisede toplam 18 milyon 108 bin 860 örgün eğitim alan öğrenci sayısına ulaşılmış olup, okuma yazma oranı yüzde 97’dir. O günlerde 1 olan üniversite sayısı bugün 203 olup 1923 yılında üniversitede öğrenci sayısı 10 bin iken bugün bu sayı 7,7 milyondur.

Bu gelişmeyi sağlayan tüm devlet büyüklerimize eğitime hizmet eden bakanlara ve özellikle eğitim ordusunun vefakâr neferleri öğretmenleri saygı ve rahmetle anıyorum.

Sayın Sağlam’a bir çalışma arkadaşı olarak Allah’tan rahmet diliyor ve mekânının cennet olmasını temenni ediyorum, ayrıca ailesine, arkadaşlarına ve tüm eğitim camiasına da başsağlığı diliyorum.

İstanbul, 25 Eylül 2019

Kaynak:

Hasan Sağlam Döneminde Türk Eğitim Sistemi, ogrenmen.com, Sarıdaş G. , 2014, url: https://www.ogrenmen.com/akademik-cerceve/hasan-saglam-doneminde-turk-egitim-sistemi.html

Cumhuriyetin İlanından Günümüze Türkiye’de İlköğretimde Ve İlköğretime Öğretmen Yetiştirmede Niceliksel Ve Niteliksel Gelişmeler, Tamer M.- Başel H., e-Journal of New World Sciences Academy url: https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/185972

Cumhuriyetten Bugüne İlk Ve Ortaöğretimimiz Ve Bazı Meseleleri, Önsoy R. 1991, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi, url: http://www.efdergi.hacettepe.edu.tr/yonetim/icerik/makaleler/1411-published.pdf

Selma Kasap, Ahmet Sertan Usul, Yükseköğretim istatistikleri açıklandı, Anadolu Ajansı, 03.05.2019, url: https://www.aa.com.tr/tr/egitim/yuksekogretim-istatistikleri-aciklandi/1468890

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@