Çorum ili Osmancık ilçesine bağlı, 1960 yılına kadar SECİYEN adıyla anılan, şimdiki Çampınar Köyünde imamlık yapan Molla Halil efendinin üç oğlu vardır. Hasan Hulki, Mehmet Kahya ve en küçük oğlu Halil. Molla Halil efendi büyük oğlunu devletten burs alarak okutmuştur. Hasan Hulki İstanbul’a gidip devletten maaş almaya başlayınca küçük kardeşi Hasan’ı yanına götürür. Genç Halil okumuş ormancı olmuştur.

Prof. Bahri Savcı babasının görev yaptığı Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde doğdu. Orman şefi olan Halil efendi Gönen’e yerleşmiş ve oradan evlenmiştir. Büyük oğlu Sabri Bey İstanbul Hukuk Fakültesini bitirmiş başarılı bir avukattır. Genç Bahri’ye iyi tahsil imkanları sağlamıştır. Sabri Bey 1954 yılında baba memleketi Osmancık. İlçesinden CHP’den milletvekili adayı olmasına rağmen çok az farkla seçimi kaybetmiştir.1963 yılında kalp krizinden vefat etmiştir.

Bahri Savcı, İstanbul Erkek Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. Aynı fakülteye öğretim üyesi olarak girdi ve 1945 yılında 31 yaşında profesör oldu.

Çok iyi derecede Fransızca, İngilizce konuşan Bahri Savcı Almanca ve Rusça da konuşurdu. 27 Mayıs 1960 hareketinin düşünsel önderlerinden olan değerli hukukçu ve siyaset bilimci 6 Ocak 1961 - 15 Ekim 1961 tarihleri arasında Kurucu Meclis’te Üniversite Temsilciliği yaptı. 1961 Anayasası'nı hazırlayan komisyonda üye idi. 12 Mart 1971 sonrasında tutuklandı. 1983 yılında 1402 Sayılı Sıkıyönetim Yasası'na göre en verimli çağında Kenan Evren yasalarının kurbanı olarak öğretim üyeliğinden uzaklaştırılması onu çok üzmüştür. Atatürkçü Düşünce Derneği'nin kurucu üyesi olan değerli büyüğümüz 1997 yılında vefat edinceye kadar CUMHURİYET Gazetesi’nde köşe yazıları yazmış, baştaki yönetimlere hiç taviz vermeden fikirlerini savunmuştur.

Bu gün Prof. Bahri Savcı’nın köyünde onun adını taşıyan bir kütüphane vardır. Büyük ilim adamının adını taşıyan bu kütüphaneyi ölümünün 2. yıldönümü olan 2 Kasım 1999 tarihinde açmak bana kısmet olmuştu.

Amcam Salim Savcı köye geldiği 2007 yılından beri bir ay önce geçirdiği rahatsızlığına kadar kütüphanenin bu günki haline gelmesine büyük katkılarda bulunmuştur.

Türkiye’nin hiç bir yerinde bir köy kütüphanesinde 9 bin kitap olamayacağını düşünürseniz bana hak verirsiniz. Kitapların kodlama ile bilgi sayara geçirilmesi amcamın hastalığı yüzünden sekteye uğradı, ama en kısa zamanda Osmancık Milli Eğitim Müdürlüğü bu işi yapacaklarına bize söz verdiler. Kütüphanemizi bu yıl Osmancık Kaymakamlığına vekilet eden değerli vali yardımcılarımız ziyaret ettiler. Gönül isterdi ki valimiz ve diğer ilgili bürokratlar da, adı ne olursa olsun bu kadar kitabı olan ve Çorum ve Gönen’lilerin sahiplendiği Prof. Bahri Savcı’ya sahip çıksınlar.

Nur içinde yat değerliği büyüğümüz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol