10.10.2014, 00:03 769

BACANAĞIM YAŞAR BATTAL'IN ARDINDAN !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Sakinliği ve efendiliği ile tanınan Yaşar Battal'ı 30 Eylül günü kaybettik. Uzun bir süreden beri rahatsız olan bacanağım, yaşama bağlılığı sayesinde uzun bir süre hayata tutundu. Her fani gibi yüce Allah'ın ona çizdiği hayat çizgisini takip etti.
Yaşar’la aynı mahallede, Bahçelievler’de oturmamıza rağmen onu ancak rahmetli eşim Kadriye ile evlendiğimde, 1965 yılında tanıdım. Kendisini gençlik yıllarından tanımamamın nedeni İstanbul'da bulunması ve Galatasaray Lisesinde okumasıydı. 1956 yılında Almanya'ya tahsile gidişimim tanışamamamızda rolü olduğuna inanıyorum. 1965 yılında üç hafta içinde gerçekleşen düğünümüzde her zaman yanımızda oldu. Nikahtan sonra balayı için seçtiğimiz Samsun'daki Vidinli Otel’e bizi arabası ile götürdü.
Ben babamla mücadele ederek Almanya'da yüksek tahsilim için müsaade alırken, Yaşar o zamanlar Çorum’un en büyük zahirecilerinden ve un fabrikası sahibi babası Nafiz Battal'ın isteği üzerine yüksek tahsiline devam etmeyerek veliahtı olarak babasının yanına döndü ve işlerine birlikte sahip çıktı. Babasının ölümünden sonra kardeşlerinin isteği ile işleri yürütmeye başladı. Bu dönemde küçük erkek kardeşi İsmail kendisinin yanında oldu ve birlikte çalıştı. Aile adına zahirecilik yapmaya devam etti ve un fabrikasını çalıştırdı. Ayrıca Osmancık ve Edirne'deki tuğla fabrikalarının başarılı bir şekilde işletilmesi için gayret gösterdi. Küçük kardeşi İsmail'in kurduğu fermuar fabrikası ortakları arasında yer aldı. Biraz da hobi olarak hayvancılık da yaptı.
Ticari yaşamı yanında şehrimizin sosyal yaşamına da katkıda bulundu ve Çorumspor'un başkanlığını yaptı. Bu dönemde kardeşi İsmail ve kayınbiraderimiz Mustafa Seydim de Çorumspor idaresinde görev aldılar. Çorumspor'un üçüncü ligden düşüşünü büyük bir üzüntü ile bana anlatmıştı. Hakikaten yıllarca Çorumspor'a destek verenler bugün Çorumspor'un amatör ligde yer almasını kolay kolay kabul edemiyorlar. Çorumspor tarihe karıştığı gibi Yaşar gibi hizmet edenler bir bir üzgün olarak hayattan ayrılıyorlar.
Eniştesi Dr. Turhan Kılıçcıoğlu Çorum'da uzun yıllar belediye reisliği yapmasına rağmen Yaşar güncel politika ile ilgilenmedi ve bilhassa bu durumdan hiç bir şekilde faydalanma yoluna gitmedi. Eniştesi gibi kendisi de arkalarında temiz bir isim bıraktılar.
Hastalığının ilerlediği son yıllarda zamanının çoğunu kayınpederimiz ve kardeşine ait Çomar'daki çiftlikte tarım ve hayvancılıkla uğraşarak geçirdi. İki oğlu ve bir kızı olan bacanağım onları evlendirdi ve torunlarını gördü. Bundan böyle ailenin birlik ve beraberliğini baldızım Güner'in sağlayacağından eminim. Seydim Baki'nin kızı olan baldızım tüm kardeşlerini de kaybettiği için yeğenlerinin de dayanacakları kişi olacak.
Bacanağım Yaşar'a Allahtan rahmet, baldızım Güner'e, evlatları Mahmet, Nafız ve Elif'e, kardeşleri Nejla, Meral ve İsmail ile tüm aile fertlerine, yakınlarına ve dostlarına başsağlığı diliyorum. Allah geride kalanlara ve kendisine karşı son görevlerini yerine getirenlere uzun ömür ve sağlık nasip eylesin.
İstanbul, 9 Ekim 2014
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@