16.03.2016, 00:07 1048

BABAMIN SABRI

Sungur T. SABUNCUOĞLU

Sungur T. SABUNCUOĞLU

1940’lı yıllardaydı.
60 kişilik bir köylü gurubu, birbirlerine müteselsil kefil olarak Ziraat Bankası’ndan kredi almak için gerekli işlemin yapılması gayesiyle noterliği doldurmuşlardı.
Babam, noter İhsan Sabuncuoğlu, fotoğraflı hüviyetlerini tek tek inceleyip kimliklerinden emin olduktan sonra, alacakları kredideki sorumluluklarını onlara açıklayıp, belgelere imzalarını, daha doğrusu mühürlerini ve parmak izlerini alıyordu.
Mevsim kıştı ve 60 köylü, noterliği iyice doldurmuştu. İşlem yarım saatten fazla sürebilirdi.
Tam bu sırada, kalabalık ortadan yarıldı, içeriye, açık başlı ve makyajlı bir hanım girdi. Kalabalık susmuş, bütün gözler bu hanıma odaklanmıştı.
Babam durakladı... Basit bir vekaletname yaptırmak isteyen ve mevcut kalabalığa çok yabancı düşen bu hanımı, köylülerin işlemi bitinceye kadar bu ortamda bekletmeyi sakıncalı buldu. Köylülere “hepinize çay ısmarlıyorum ve siz çaylarınızı bitirinceye kadar bu hanımın işini yapacağım” dedi.
Hanımın vekaletnamesini 10 dakikada hazırlayıp önüne uzattı.
-İmzalayınız.
-İmza bilmem ki!
-Mührünüzü veriniz.
-Mührüm de yok.
-Öyleyse sol elinin baş parmağını önce ıstampaya sonra imza yerine bas.
-Parmağımı boya ile lekelemek istemiyorum.
Babamın sabrı buraya kadardı.
-Hanım, hanım. Seni burada bekletmiyeyim diye 60 tane çay ısmarlayıp zarara girdim. Sen ise giyinmeyi, boyanmayı öğrendin de bir imza atmayı niye öğrenmedin?.. Git, nerde mühür yaptıracaksan yaptır, bu köylülerin işi bittikten sonra gel...
06.04.2003


Yıl 1945…İşte Sungur Tekin Sabuncuoğlu’nun ailesi…(Soldan sağa) Ayaktakiler: Sungur T. Sabuncuoğlu, baba İhsan Sabuncuoğlu, Nazım Alaybeyoğlu, Tuncay Alaybeyoğlu, (oturanlar) anne Vesile Sabuncuoğlu, Mete Sabuncuoğlu, babaanne, Seher hala, Vehbi Sabuncuoğlu…

Sungur Tekin Sabuncuoğlu’nun babası, döneminin etkin sosyal kişiliklerinden Noter İhsan Sabuncuoğlu…Fotoğrafın arkasında “1959” notu var.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@