23.11.2011, 00:00 137

AVRUPA BİRLİĞİ'NİN PARALARINA NE OLDU ?

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Biraz önce dersten çıktım. Bilgisayarımı açtım.Gelen mailleri inceledim. Ankara'da üst düzey bir devlet yetkilisinin gönderdiği aşağıdaki maili sizinle paylaşmayı istiyorum. Değerlendirmemi, yazımın son kısmında yapacağım.

*     *     *

''Atina Belediye Başkanı,  Roma Belediye Başkanı’nı ziyarete gider. Şehir gezildikten sonra, Belediye Sarayı’na gelinir ama ne saray! Her tarafı pahalı taşlarla inşa edilmiş, güzel ve kocaman bir bina!  Atina Belediye Başkanı şaşırır, İtalyan mevkidaşına bunu nasıl yaptırdığını sorar. “Basit” der İtalyan.  “Şurdaki köprüyü görüyor musun?” “Evet” der Yunanlı.“AB’den aldığımız yardım iki şeritli bir köprü içindi. Ben köprüyü tek şeritli yaptırdım, köprünün girişine de iki tane trafik lambası koydum.  Geri kalan parayla bu belediye sarayı yapıldı.  İşte İtalyan pratik zekası!”der.

Ertesi yıl bu sefer Roma Belediye Başkanı Atina’yı ziyarete gider.  Yine şehir gezilir ve Belediye Sarayı’na gelinir.  Aman o da ne! Roma Belediye Sarayı’nın nerdeyse iki katı, çok daha değerli taşların kullanıldığı inanılmaz muazzam, dizayn harikası mimari bir şaheser.  Bu sefer Roma Belediye Başkanı bu muhteşem sarayın nasıl yapıldığını sorar.“Basit” der Atina Belediye Başkanı.   “Şurdaki köprüyü görüyor musun?” İtalyan bakar, “Hayır” der. Yunanlı gülümser, “İşte Yunan pratik zekası!” der.''

*     *     *

Bu fıkra gibi anlatım her iki ülkenin de içine düştüğü mali krizin nedenini çok güzel anlatıyor.Eğer devletler ve kamu görevlileri, ülkelerindeki yolsuzluklara, hırsızlıklara ve benzerlerine çanak tutarlarsa ve hatta içinde yer alırlarsa nereye varılacağı bellidir.

Bugün AB ülkeleri mali sıkıntı içinde iseler bunun ana nedeni halk tarafından seçilenlerin, demokrasinin kendilerine sağladığı imkanları kötü yönetmeleri ve kötüye kullanmalarıdır..

İşi şakaya vurarak; İtalya Başbakanı Berlusconi'nin Bunga-Bunga partilerinden devleti yönetmeye vakit ayıramadığını kabul etsem bile Papandreu'nun hangi nedenle bu duruma düştüğünü bilemiyorum.

İstanbul, 22 Kasım 2011

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@