30.10.2017, 00:02 291

AVNİ ÇELİK’E FAHRÎ DOKTORA UNVANI VERİLMESİ ÇEKVALILARI GURURLANDIRDI

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Hepimizin sonsuza kadar yaşatmak azim ve kararlılığında olduğumuz TÜRKİYE CUMHURİYETİ’nin 94. Kuruluş Yıldönümü münasebetiyle Cumhuriyet Bayramınızı kutlar, saygılarımısunarım.

Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Avni ÇELİK, Türkiye’de hayırsever ilk 50 işadamı listesinde 17. sırada yer almaktadır. Kendisinin hangi hayırları yaparak bu listede yer aldığını değerlendirme imkanına sahip değilim. Bu demek değildir ki kendisinin hayırseverliği hakkında hiçbir bilgi sahibi değilim.

2007 yılından 2011 yılına kadar ÇEKVA Başkan Yardımcılığı, 2011 yılından bugüne kadar ise ÇEKVA Başkanlığını üstlenen değerli hemşehrimiz başkan olduğundan beri vakfın verdiği burs sayısını ve burs miktarını çok hızlı bir şekilde artırmış olup bu bursların önemli bir miktarını da kendisi üstlenmiştir.

ÇEKVA Başkanlığım döneminde 2006 yılında tarihimizde çok önemli bir yeri olan Çanakkale’ye öğrencilerimizi götürmek istediğimizde bize maddi destek sağlamış ve bu destek ile iki gün süren 20 vakıf üyesi ile 70 öğrencinin katıldığı bir gezi düzenlenmiştir. Ayrıca Kadıköy’de satın aldığımız çatı katındaki iki daireye bilhassa yaşlı üyelerimizin çıkmakta zorlanmaları nedeniyle asansör yaptırmaya karar verdiğimizde büyük destek sağlayanlardan birisi olmuştur.

Bir Çorum sevdalısı olan ve lise eğitimini Çorum’da gören hemşehrimiz çeşitli makamlara ve bu arada bana da istirhamda bulunarak lise öğrencisi iken Karakeçili Mahallesi’nde oturduğu evi satın alıp Çorum’a kazandırmayı defalarca teklif etmiş olmasına rağmen içinde oturan kişinin satmak istememesi sebebiyle bu girişimi neticelendirilememiştir.

Neticelendirdiği önemli bir girişimi ise kendisinin doğduğu Alaca’da açılan meslek yüksekokulu için fotoğraflarından da görüldüğü gibi çeşitli yapıları ihtiva eden mimari özelliği de olan bir yerleşkeyi (kampüs) yaptırmış olmasıdır. Okulun açılışında bulunan Avni ÇELİK’in, bu okulda eğitim alan 400 öğrenciden 200 öğrenciye burs vereceğini açıklaması da büyük bir hayırseverlik örneğidir.

Hitit Üniversitesi’nin Çorum merkezinde kuzey ve güney kampüslerinin gelişmesini neredeyse tamamlayarak, ilçelerde de meslek yüksekokullarını kurarak eğitim ağını ve öğrenci sayısını artırması benim tarafımdan takdir edildiği gibi eminim ki tüm hemşehrilerimiz tarafından da takdir edilmektedir. Bu başarıda Rektör Prof. Dr. Reha ALKAN’ın büyük katkısı olmuştur. Rektörün üniversitenin gelişmesine verdiği emeğin taçlanmasında şehrimiz milletvekillerinin, valilerinin, belediye başkanının ve hemşehrilerimizin katkıları büyük olmuştur. Ayrıca Hitit Üniversitesi’nin bu konuma gelmesinde Hitit Üniversitesi mensuplarının özverili çalışmalarına ve gayretlerine değinmeden geçemeyeceğim.

Alaca’daki Meslek Yüksekokulunu yaptıran Sinpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Avni ÇELİK’in açılış konuşmasında, “Coğrafya bir kaderdir. Bu kaderden kurtuluş yolları kolay değildir. Alaca’da doğmuş, ilk ve orta tahsilini Çorum’da yapmış birisi olarak bu kaderi yenmek için eğitim yolunu seçtim. Bunu yapmasaydım Alaca için böyle bir eserin kazandırılması mümkün olmayacaktı. Bugünkü imkanlar bundan 50 yıl önce olsaydı bu makus talihimi yenmek için daha az çabayla daha uzun mesafeler alacaktım, ama yoktu.” şeklinde belirttiği bu hususları ve eminim ki Çorum’a ve ülke kalkınmasına bilhassa inşaat alanında yaptığı katkıları göz önüne alan Hitit Üniversitesi kendisine fahrî doktora ünvanını vermiştir.

Fahrî doktora unvanının neyi ifade ettiğini de sizlerle paylaşmayı isterim. Herhangi bir bilim dalında bir bilgi birikimine sahip olan fakat akademik kariyer sahibi olmayan kişilere, o alanda yeterlilikleri olduğunu ifade eden ve o alan ile ilgili uzmanlığı olduğunu belirten bir unvandır.

2011 yılında ÇEKVA’nın başkanlığını benden devralan Avni ÇELİK’in doğduğu topraklarda taltif edilmesini ve kendisine üniversitemizin fahrî doktora unvanının verilmesini takdir ettiğimi belirtirken kendisini tebrik ediyorum. Başarılı hizmetlerinin devamını temenni ederken tüm ÇELİK Ailesi’ne başarı, sağlık ve mutluluk diliyorum.

İstanbul, 29 Ekim 2017

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@