06.11.2009, 00:00 223

AVNİ ÇELİK VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BAŞARI İÇİN LİDERLİK

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bu Pazartesi günü hemşehrimiz Avni Çelik'in sahibi olduğu SİNPAŞ GRUBU'nun kuruluşunun 35. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde ''LİDERLERİN BÜYÜK BULUŞMASI'' başlığı altında tertiplenen ''SÜRDÜRÜLEBİLİR BAŞARI İÇİN LİDERLİK'' konferansına kendisinin özel davetlisi olarak katıldım.

ABD'nin 42. Başkanı Bill CLINTON ,Almanya'nın 7. Başbakanı Gerhard SCHRÖDER  ile  Conrad Oteli'nde yapılan bu toplantıya Türk-Amerikan İşadamları Derneği Başkanı Uğur Terzioğlu ile Sinpaş Grubu Başkanı Avni Çelik de konuşmacı olarak katıldı.

ÇEKVA Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı da olan değerli hemşehrimiz Çelik toplantının birinci kısmında, 35 yılın büyük bir uğraşı içinde geçtiğini ve bugün Sinpaş'ın sektör liderliğinden bahsedildiğini ifade ederek kendisi ile birlikte çalışan tüm arkadaşlarına teşekkür etti. Ve başarının çalışanların ortak kültürlerinin bir neticesi olduğunu belirtti.

Bugün konut denince Sinpaş olmadan konuşulmadığını açıklayan Çelik binlerce konut inşa ettiklerini ve bu konutların bulundukları bölgeye örnek olduklarını,katkı sağladıklarını ve taklit edildiklerini belirterek "liderler taklit edilir" dedi.Kendilerinin şimdiden 2040 yılı için plan yaptıklarını vurguladı. Başarılarının yalnız konut sektöründe kalmadığını anlatarak, sahip oldukları üç fabrika ile de ülkemizin lideri konumunda olduklarına dikkat  çekti.

Toplantı başlığı ile ilgili olarak; "küresel mali krizin yarattığı bu ortamda toplum ve çevre boyutunu dikkate alarak yapılacak yatırımlar firmaların markalaşmasını sağlayacak ve yeni bir liderlik anlayışını ortaya koyacaktır "diyen sayın hemşehrimiz  ''Sürdürülebilir Liderlik'' kavramının üzerinde durdu. Bu kavramın kendilerinin bakış açılarını değiştirdiğine dikkat çekerek yeni liderlerin değişime ayak uydurmalarının şart olduğunu ve liderlerin toplum, çevre gibi hususlara önem veren bir  ''sürdürülebilirlık kültürü '' hedefi olması gerektiğini söyledi.

Konuşmasının son kısmında ülkemizi bölgenin lideri olduğunu ifade eden  sayın Çelik, ''lider insana değer verir, topluma önderlik eder ve global (küresel) hedeflere yöneltir'' diyerek Clinton ve Schröder'i örnek gösterdi.

Toplantının ikinci kısmının sonunda  Başkan Clinton ile Avni Çelik karşılıklı oturarak sohbet ettiler.Avni bey sordu Clinton cevaplandırdı.

Clinton ve Schröder'in konuşmaları basında ve televizyonlarda oldukça geniş bir yer aldığından bu yazımda onların konuşmalarına yer vermeyi istemiyorum. Fırsat bulabilirsem bu konuşmaları da size değerlendireceğim.

Vakfımıza da burs tahsis ederek öğrenci okutan sayın Çelik,  Başkan Clinton'ın 1999 yılında Gölcük'te depremzedeleri ziyaretinde burnunu sıkan ve bu toplantıda sahneye çıkarak aynısını yapan Erkan'ın da bundan böyle tüm tahsil masraflarını karşılayacağını açıkladı. Bu arada kendisinin toplam 350 öğrenci okuttuğunu öğrendim.

Bu toplantıya Avni Çelik ile bu toplantının organizasyon yükünü üstlenen  yeğeni Ömer Faruk Çelik çok güzel bir şekilde ev sahipliği yaptılar.Bu toplantıda çok sayıda hemşehrilerimize de rastladım. Bunlar arasından Prof. Dr. Şükrü Kızılot (Hürriyet gazetesi yazarı), Küçükçekmece Kaymakamı Orhan Öztürk (eski İskilip Belediye Başkanı), Beşiktaş Kaymakamı Sadettin Yücel, Hitit Mesken A.Ş sahibi Sait Börekçi (CHP Çorum Belediye Başkan adayı) ve Alper Sabuncuoğlu (Noter İhsan Sabuncuoğlu'nun torunu) ile ayrı ayrı sohbet imkanım oldu.

Daha önceki yazılarımda kendisinden bahsettiğim, hayırsever hemşehrimiz çok zor şartlarda başladığı iş hayatında bugün zirvede bulunmaktadır. Kurduğu Holding bünyesinde yer alan firmalarda yedi binin üzerinde insana iş sağlamakta oluşu takdire şayandır.Bu konuma gelmesine rağmen şehrimizle ve insanlarımızla bağını koparmayan sayın Çelik böyle bir toplantıyı tertipleyerek ülkemiz ile ilgili sorunlarda yanımızda yer alacak dostlar kazanılmasını sağlamıştır. Bu toplantı ile yeni dostluk köprüleri kurulduğuna inanıyorum.

ÇEKVA'daki müşterek çalışmamız esnasında kendisini daha yakınen tanıma imkanını bulduğum bu dost ve kardeş insanı çok başarılı geçen bu toplantı için kutluyor ve hemşehri olarak gurur duyduğumuzu ifade ediyorum.

İstanbul, 5 Kasım 2009
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@