18.10.2014, 00:36 997

ATMOSFERDEKİ KARBONDİOKSİT MİKTARI ARTIYOR MU

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Dünyamızı saran gaz katmanına !!atmosfer’’ adı verilir. Dünyamız yeteri kadar büyük olduğu için kendisini saran gaz tabakasını bırakmaz, Atmosfer de dünyamızla birlikte döner. Bugün bilim; atmosferde bulunan maddeleri biliyor. Bu gazlardan birsi de ‘’karbon dioksit’’ gazıdır. Zehirli değildir. Bileşik olarak bir atom karbon ile iki atom oksijenin bir bileşiğidir. Kimyaca CO 2olarak gösterilir.
Havadaki yeşil yapraklı bitkiler güneş ışığı altında havadan karbon dioksit gazı alırlar özümleme yaparlar havaya oksijen gazı salarlar. Oksijen ve su canlıların yaşamasını sağlar. Atmosferdeki oksijen miktarı %21 ‘dir: Bunu da yeşil yapraklı bitkiler temin eder.
İnsanlar ve hayvanlar havadan oksijen alırlar, havaya karbondioksit verirler. Havaya karbondioksit veren yalnız canlılar değildir. Yanma olaylarının sonun da havaya karbondioksit gazı verilmektedir. Kömürle, petrol ile, havagazı ile çalışan santralar da sürekli olarak havaya karbon dioksit verirler. Bu nedenle de havadaki karbondioksit oranı her yıl artma göstermektedir.
ATMOSFERDEKİ KARBONDİOKSİŞT MİKTARINI ARTIRAN NEDENLER?:
Isınmak ve enerji üretmek için; katı, sıvı, gaz halindeki yanabilen maddeleri yakmaktayız. Yanma işse; yanabilen cismin oksijenle birleşerek ısı ve ışık saçarak kül olması olayıdır. Her yanma sonunda oluşan karbondioksit gazı da havaya karışmaktadır.
Yanabilen maddelerin başında en çok fosil yakıtlar yer alır. Fosil yakıt deyince herkesin aklına önce petrol gelir. Oysa petrol kadar kömür çeşitleri, odunlar ve doğal gazlar da vardır.
Bugün; dünyamızda hâlâ enerjinin büyük bir bölümü fosil yakıtları kullanmaktadır.
KARBONDİOKSİT MİKTARININ ARTIŞINDAKİ TEHLİKELER:
Biraz önce atmosferdeki karbondioksit miktarının arttığından söz açtık. Bu artış bugün önemli bir problemi de beraberinde getirmektedir. Şimdi de bunu açıklayalım:
Karbondioksit zehirsiz bir gazdır. Karbondioksitin yapısında görünür ışığa karşı bir geçirgenliği vardır. Karbon dioksit, bu arada kızılötesi ışınlarını emer. Dünyamızın güneşten aldığı enerji çoğunlukla görünür ışık şeklindedir. Atmosferdeki karbondioksit görünür ışığa karşı geçirgen olduğu için, taşıdığı enerji direkt olarak dünyamıza ulaşır. Fakat yeryüzünde yansıyan ışık; genelde kızılötesi ışık formundadır. Ayrıca havadaki karbondioksit tarafından emilir. Karbondioksit molekülü bu enerjiyi tutamaz, ve bütün yönlere gönderir. Karbondioksitin bu etkisi güneşten gelen enerjinin yer yüzüne gelmesini engellemek şeklinde değil, bu enerjinin bir kısmının uzaya gitmesini önler. İşte bu olaya ‘’sera etkisi’’ adı verilir.
Atmosferdeki karbondioksit miktarı her yıl artarsa, yeryüzündeki ortalama sıcaklık da derece,derece bir artış gösterir. Bu ise dünya ikliminin değişmesine neden olabilir. Bu nedenle sera etkisini azaltacak davranışlar da dünyada yaşayan tüm insanlara bağlıdır.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@