26.02.2014, 01:55 366

ATMA... DİN KARDEŞİYİZ

Salim SAVCI

Salim SAVCI

1974 yılından bu tarafa yerel basında yer alan köşe yazılarımda bizim toplumun ürettiği “deyimler”i çok kullandığımın bilincindeyim. Okuduğum ve dinlediğim deyimleri belleğimde tutamam ama fırsatını yakaladıkça özenle kullanırım.
Bunlardan birisi de:
“Atma.. Din kardeşiyiz”dir. Buradaki boşluğa istediğiniz kişiyi koyabilirsiniz. Dahası da var, çam deviriyorsam, duvar yıkıyorsam bu yaşlı adamın adını da koyabilirsiniz. İnanınız o zaman ondan ders almayı bilirim dedim, konuya giriverdim.
Doğruluk, gerçeğin ta kendisidir. Doğruluk, insanların hayatında en şaşmaz terazidir. Fizik;kimyacı olduğum için terazi gibi her şeyi duyarlı olarak tutmak isterim. Tartmaya da özenle önem veririm. Gelelim deyimimize:
Bu deyimimiz, yalan söyleyip kimseyi kandıramamamızı, o konuyu, o olayı abartmadan anlatmamızı bize anımsatır. Buna rağmen, atma... demek zorunda kalırız. Deyimin nereden kaynaklandığını anlatma gereği duyarız.
Anadoluda kurduğumuz devletlerde fırsat bulunca dağa çıkan çeteler vardır. Bu çetelerden birisi de Recep adlı çete reisidir. Devlet kuvvetleri Recep’in çetesini çembere alır, sıkıştırmaya başlar, teslim olmasını duyurur. Çete reisi, başka çare bulamaz, saklandıkları yerden bağırır:
-Silah atmayınız, biz din kardeşiyiz. Teslim olmaya hazırız... der. Çete böylece teslim olur. Az bir ceza ile kurtulur. Fakat çete reisi, çetesine ait olayları da orada, burada ballandıra ballandıra anlatmaktan bir türlü vazgeçemez. Şöyle konuşur:
-Zaptiyeler bizi sarmıştı. Vallahi hepsinin canına okuyacaktır. Onlar çoluk ve çocuğumuz var diye ağladılar, ben de acıdım, onları bıraktım şeklinde palavra sıktığı bir gün orada olanlardan biri, işi iç yüzünü bildiği için;
-Atma Recep, biz de din kardeşiyiz, der. Rece utancından bir elma gibi kızarır ve ne yaptığını bilemez. Bu deyim de, toplumda yaşatılır gider. Palavra sıkanlara daima anlatılır da anlatılır.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner443
banner255
banner133
10°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Ocak 2021
İmsak 06:21
Güneş 07:48
Öğle 12:58
İkindi 15:33
Akşam 17:57
Yatsı 19:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@