24.11.2010, 00:00 243

ATİNA’DA MEYDANDA KILINAN BAYRAM NAMAZI !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bayram namazımı İstinye Camisi'nde kıldım.Bana huzur veren bu cami ve hocası hakkında daha önceleri yazdığım bir yazımda sizlere geniş bilgi aktarmıştım.

Kurban Bayramı nedeniyle, kimlere vacip olduğu ve kurban kesimi hakkında geniş bilgi veren hoca efendi,Müslümanların Hazreti Peygamberle(s.a.v.) birlikte ilk namazlarını bir  meydanda hep birlikte (kadın  ve erkek) kıldıklarını ve zaman içinde camilerin inşa edildiğini anlattı.

Camiden eve geldiğimde Hürriyet gazetesine baktığımda ''Bayram tahriki'' başlığı dikkatimi çekti. Bu haberi aşağıda sizlerin değerlendirmesine sunuyorum:

''Avrupa'nın camisi olmayan tek başkenti Atina'da,onbinlerce Müslüman,meydanlarda namaz kıldı.Attiki semtinin bazı sakinleri,arefe gecesi meydanı doldurarak Müslümanların bayram namazı kılmasını engellemek istedi. Yunan polisi müdahele ederek meydanı boşalttı. Küçük çaplı olaylar çıktı.Dün sabaha karşıda bayram namazı için Attiki semtindeki meydana ilk gelen birkaç Müslümana yumurta atıldığı görüldü:hatta namaz sırasında,bazı evlerden,aşırı yüksek düzeyde müzik sesleri geldi.''

Bu haber Atina'daki Müslümanların, her şeye rağmen 21. yüzyılda ilk Müslümanlar gibi meydanlarda namaz kıldıklarını ortaya koyuyordu. Eminim ki ilk Müslümanlar gibi onlarda başarılı olacak ve hedeflerine ulaşacaklar.

*     *     *

500 yıla yakın bir zaman Osmanlı egemenliğinde kendi dinlerini rahat bir şekilde yaşamış olan  Yunanlılar, yıllardan beri kendi içlerindeki Müslümanlara İslam'ı yaşamalarına engeller çıkarıyorlar. 1900'lü yılların başında ve Balkan savaşları sırasında bölgede yaşayan yüz binlerce Müslümanın katledildiği,Osmanlı'ya ait cami ve diğer tüm eserlerin yıkıldığı Yunanistan'da, yüz binlerce Müslümanın yaşadığı Atina'da cami yapılmasına şiddetle karşı çıkıyorlar.

Atina'da Osmanlı döneminden kalan ve Akropolis eteklerinde yer alan iki cami bulunuyor. Biri Yunan El Sanatları Müzesi olarak kullanılan Mustafa Ağa (Voyvoda) Cami diğeri ise ona yaklaşık 500 metre uzaklıkta ve Başbakan Erdoğan'ın restore edilmesini istediği Fethiye Camidir.

Bu gün Müslümanlar, Atina semtlerine yayılan 100 civarında mescitte ibadetlerini eda ediyorlar.

*     *     *

Atina'ya cami yapılmasına ilişkin ilk yasa tasarısı 1939 yılında hazırlanmıştı. 2000 yılında dönemin PASOK hükümeti, 2004 Olimpiyat Oyunları için uygulanmayan cami kararını ikinci defa meclisten geçirmişti. Temmuz 2006 yılında dönemin Yeni Demokrasi hükümeti, Atina'da, Votanikos semtine cami yapılmasına ilişkin son kararı kabul etmişti.

Basında yer alan bir haberde, ''Başbakan Yorgo Papandreu başkanlığında toplanan bakanlar kurulu, 2006 yılında kabul edilen cami kararı konusunda yeni bir adım atılmasında anlaştı. Kararlı bir dil kullanan Başbakan Papandreu, "Başkent Atina'nın da içinde bulunduğu Attiki bölgesinde yaşayan Müslümanların ibadet edecekleri bir yerleri bulunmamasının ve vefat eden Müslümanların gömülmek için yüzlerce kilometre uzaklıktaki Batı Trakya bölgesine nakledilmelerinin kabul edilemez bir durum olduğunu" belirtmişti. Bakanlar kurulu kararı öncesi Atina Belediyesi ile Savunma Bakanlığı, Deniz Kuvvetleri'ne ait Votanikos semtindeki arazinin camiye tahsis edilmesinde mutabakat sağlamıştı. Müslüman mezarlığı için de Shisto bölgesi uygun görülmüştü. Yunanistan, caminin yapımında kullanılması için yabancı ülkelerden para yardımı kabul etmeyeceğini de açıklamıştı.

Diğer yandan parlamentoda 15 milletvekiliyle temsil edilen aşırı milliyetçi Halkçı Ortodoks Cephe (LAOS) ise Atina'ya cami yapılmasına karşı olduğunu yinelediği haberi basında yer aldı. LAOS, Sümela Manastırı'nda ayine izin verilmesine karşılık Atina'da Osmanlı döneminden kalan camide yılda bir defa ibadet yapılmasını önerdi. Bir adım ileri giden LAOS, "Türkler gerçekten Atina'da cami yapılmasını istiyorlarsa, bunun karşılığında Ayasofya'yı kilise olarak ibadete açsınlar." açıklamasında bulundu.

Yunanistan'ın en çok satan gazeteleri Ta Nea, To Vima ve Avgi, Atina'ya cami konusunda ileri adımlar atılmamasını eleştiren haberlere geniş yer verdi. 88 yıl sonra Sümela Manastırı'nda ayin yapılmasının önemine dikkat çekilen haberlerde, Atina'ya cami ve mezarlık konusunda herhangi bir ilerleme kaydedilemediğine dikkat çekildi. Bürokratik engellere vurgu yapılan haberlerde, Atina'ya cami yapılmasının şart olduğu bir kez daha dile getirildi. Ramazan ayında Müslümanların daha çok mağdur edildiği belirtildi. Özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Atina'ya cami yapılmasına ilişkin son demeci, yazılı ve görsel basında öne çıkarılan unsurlar arasında yer aldı.

*     *     *

Atina'ya cami yapılmasına ilişkin tartışmalar çok eski yıllara dayanıyor. Cami tartışmalarının ve cami yapılamamasının  odağını ise siyasi irade eksikliği ile kilise ve bazı aşırı çevrelerin tepkileri şeklinde özetlemek mümkün.

Atinalı Müslümanlar, Yunan devletinin onlarca yıl kendilerini oyalaması ile bir dönem cami açılmasına hararetle karşı çıkan Yunan kilisesine kırgınlar. Avrupa ülkesi Yunanistan'ın dini mekân açma özgürlüğü ile insan haklarını kısıtlamasına ve değişik platformlardan gelen tepkilere kayıtsız kalmasına bir anlam veremiyorlar.

Türkiye'ye ‘Ruhban Okulu' ve ‘'Misyonerlik' baskısı yapan Batı dünyası, kendi içlerindeki Müslümanlara her türlü ırkçı ve ayrımcılığı yapıyor. Dini azınlıklar konusunda Türkiye'yi suçlayıcı söylemlerde bulunan Batı dünyasının bir parçası olan Yunanistan, Müslüman azınlıkların cami, okul ve mezarlık taleplerini görmezden geliyor.İnşallah Başbakanları Papandreu verdiği sözü kısa sürede gerçekleştirir.

İstanbul, 21 Kasım 2010

Not:

Bu yazı hazırlanırken internet ortamındaki muhtelif yazılardan faydalanılmıştır.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@