13.02.2019, 00:10 132

ATATÜRK’ÜN İŞ BANKASI HİSSELERİ

Mustafa AYDINLI

Mustafa AYDINLI

Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin en büyük özel bankası olan İş Bankası’ndaki Atatürk’ün vasiyeti olan Cumhuriyet Halk Partisi hisselerinin Hazine’ye devrini yeniden gündeme getirdi.

AKP’nin TBMM grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis’in vereceği kararla CHP hisselerinin Hazine’ye tahsis edileceğini söyledi; CHP tarafından bankaya gönderilen üyeler eliyle yolsuzluk yapıldığını da öne sürdü. Hemen burada şu soruyu Sayın Cumhurbaşkanına sormak isteriz. 17 yıldır iktidardasınız. CHP’nin bu yolsuzluğu neden ortaya konulmamıştır? Yoksa bu söz boşlukta kalır. Pek çok ekonomistin belirttiği gibi dikkatleri enflasyon ve ekonomik krizden başka yöne çekmek olarak almak gerekir.

Cumhurbaşkanı’nın açıklamaları sonrası Borsa İstanbul’da işlem gören İş Bankası C hisseleri %5,5 civarında değer kaybediyor.

Atatürk’ün vasiyeti gereği hisseleri CHP temsil ediyor, Atatürk hisselerinden CHP temettü (kazanç, kâr) geliri elde etmiyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyeti uyarınca temettü ödemeleri vasiyetname gereği ve yasal mevzuat çerçevesinde Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na yapılıyor. O Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu da 12 Eylül’de asıl Atatürk’ün istediği rotadan çıkarılmış olup yozlaştırılmıştır.

Bu, miras hukukunu ilgilendiren bir konudur. Mustafa Kemal Cumhuriyet’in kurucusu ve bir şahıstır. Şahısların özgür iradesi ile mirasını kime, nasıl bırakacağı hukuk geçerli olduğu sürece açıklanmıştır. Bunun aksine iddia, Türkiye 100 yıla yakın hukuksuz yönetildi, ben de hukuku meşru kılacağım demek olur.

İş Bankası’nın kamuoyuna açıklamasında; “...Atatürk hisselerinin oranı %28,09’dur. ... İş Bankası siyaset malzemesi yapılamayacak önemde bir kuruluş olup, özellikle ülkemizin yoğun ve hassas gündemi içinde tüm değerlendirmelerin bu önem çerçevesinde yapılması milli menfaat meselesidir. Bankaların güven müesseseleri olduğunu, bu güvenin ulusal ve uluslararası kamuoyu nezdinde hassasiyetle korunmasının bankalarımızdan ziyade milli ekonomimiz açısından önem taşıdığını kamuoyunun bilgi ve takdirine sunarız.” denilmektedir.

CHP’li Muharrem Erkek: “İş Bankası’nı önce Hazine’ye oradan Varlık Fonu’na ve Katarlılara aktarmak istiyorlar” demektedir.

Asıl Atatürk'ün kişisel mirası gerekçe yapılarak İş Bankası’na operasyon yapmak istedikleri açıktır. Gerek Anayasa’da, gerekse insan hakları bildirgelerinde kişisel mülkiyetin dokunulmazlığı açıkça ifade edilmektedir.

Bu operasyon ulusal ekonomiye zarar verir. Zarar ne söz, ekonomik çöküşü ve çıkmazın boyutlarını ifade eder. Kamu bankalarının ettiği zararla İş Bankası’nı kıyaslamak pek çok sorunun yanıtıdır. Uluslarası planda güven kaybolur. Hassas konuların polemik konusu yapılması sadece çöküşü hızlandırır, ülke büyük zarar görür.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@