11.11.2014, 00:16 258

ATATÜRK'ÜN HÂTIRÂSINA VERİLEN KONSER !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Musikisi Korosu'nun bu ayki konseri, Pazar günü Atatürk'ün Hâtırâsı için verildi. Bu konserin girişinde dağıtılan programda dinleyicilere hitap eden aşağıdaki metin yer alıyordu. Bu açıklamayı okuduğunuzda Osmanlı döneminden günümüze kadar Türk müziğinin geçirdiği evreleri takip edebilirsiniz.
* * *
Değerli Müzikseverler,
Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü, ayrılığımızın 76'ncı yılında özlem, rahmet ve saygıyla andığımız bu konser, verdiği hüzün duygularının yanı sıra, bize düşünme imkânı sağladığı için ayrı bir önem kazanıyor.
Onu her yönüyle en doğru biçimde anlayabilmenin anahtarını doğrudan doğruya hayatından elde edebileceğimize inandığımız gibi, sanat konusunda da aynı şekilde, hayatına bakmanın yeterli ipuçlarını verdiği kanaatindeyiz. Sanatın en önemli dallarından biri olan müzik, Atatürk'ün hayatında ne kadar yer kaplıyordu ve bu hangi müzikti?
29 Ekim 1923'te Cumhuriyet ilân edildikten sonra, Osmanlı sarayından kalan kurumlar içinden iki tanesi özenle koruma altına alınmıştı. Padişaha bağlı müzik merkezi olan Mızıka-yı Hümâyûn'un Türk ve Batı musikisi kısımları kapatılmamış ve sadece adlarının başında yer alan ve «Padişah» anlamına gelen «Hümâyûn» kelimesi yerine «Riyâset-i Cumhur» ibaresi konularak, iki temel müzik kurumu bütün kadrolarıyla aynen Ankara'ya nakledilmişti.
O iki kurumdan biri olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, hayatiyetini günümüze kadar kesintisiz sürdüregeldi. Riyâset-i Cumhur Türk Musikisi Heyeti ise Atatürk yaşadığı müddetçe faaliyetlerini sürdürmesine rağmen, 10 Kasım 1938'den itibaren ortadan kalktı. Halbuki bu topluluk, bünyesinde görev yapan Refik Fersan, Münir Nureddin Selçuk, Hafız Yaşar Okur, Santurî Zühtü Bardakoğlu ve Kemanî Necabettin Bey gibi birçok sanatçıyla, Cumhuriyetimizin ilk 15 yılında devletin zirvesinde hemen her gün görevli olan resmî bir kurum kimliğindeydi.
Atatürk, hemen her gün Türk Musikisi dinledi. Bu musikiyle hüzünlendi, bu musikiyle güldü, bu musikiyle coştu... Dostlarını, sevdiklerini, misafirlerini bu musikiyle ağırladı... Atatürk'ün gerçek hayatında bu musiki vardı. Ancak vefatının ardından, ona bu musikiyi yapan kurum da yok oldu. Halbuki bir kişinin hayatıyla kayıtlı "özel" bir yapı değil, yüzlerce yıllık bir devlet geleneğinin himayesindeki "resmî" bir kurumdu. Böylece, Cumhuriyet tarihimizin devlet geleneğinde, Türk Musikisi açısından üç çeyrek yüzyıllık bir kesinti yaşanmış oldu.
Aradan 74 yıl geçtikten sonra 2012 yılında, Türkiye Cumhuriyeti'nin ll'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, selefi ilk Cumhurbaşkanımız Atatürk'ün ruhunu ve hâtırasını şâd edecek bir vefa örneği sergiledi. Devletin en üst makamının adı, 74 yıl sonra bir Türk Musikisi kurumuna tevcih edilerek hâtıraya hürmet gösterildiği gibi, devletimiz, II. Mahmud döneminden beri Avrupa kaynaklı ve yerli musiki sanatları karşısındaki eşit mesafedeki duruşunu tekrar dengelemiş oldu.
Koromuzun adının başına tevcih olunan "Cumhurbaşkanlığı" ibaresinin anlamının, işte bu kadar büyük ve önemli olduğunun farkındayız. Bu farkındalıkla, bugün Atatürk'ün aziz hâtırasına hazırladığımız konser bizim için bir başka anlam taşıyor.
Siz de dinlerken lütfen gözlerinizi kapatın... Büyük mücadelelerle geçmiş bir hayatın ve ruhun temel dinamikleri arasında bu musikinin var olduğunu düşünerek, Atatürk'le beraber dinlediğinizi hayal edin. Eminiz ki tarih sayfalarından çıkarıp, en sıcak insan yanıyla tanışmak ve aynı ruh halini paylaşmak, onu anlayabilmemiz için çok yardımcı olacaktır. Dinlediği musikiyi size sunarken, bu yardıma vesile olabiliyorsak kendimizi amacımıza ulaşmış sayacağız.
"Medeniyetimizin müziğinden ayrı kalmayınız."
CUMHURBAŞKANLIĞI KOROSU
* * *
Koro tarafından verilen konseri ve Atatürk'ün sevdiği parçaları dinlerken onun kısa yaşamında Türk milletinin kalkınması ve yeni ufuklar kazanması için ne kadar çok yönlü faaliyetlerde bulunduğunu düşündüm. Ölümünün 76. yılında onu bir defa daha saygıyla andım.
İstanbul, 10 Kasım 2014
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 21 Eylül 2020
İmsak 04:55
Güneş 06:20
Öğle 12:38
İkindi 16:04
Akşam 18:47
Yatsı 20:06

Gelişmelerden Haberdar Olun

@