12.11.2012, 00:00 193

ATATÜRK’ÜN BAKANINA SAYGISI !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Dün devletimizin kurucusu Atatürk'ün ölümünün 74'üncü yılını, ulus olarak hep birlikte andık.

Ben de sabah, İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından tertiplenen '' ULU ÖNDER ATATÜRK'Ü ANMA TÖRENİ''ne katıldım. Bu törende Saygı Duruşu'ndan sonra atamızın, ''ONUNCU YIL NUTKU''sunumunu izledik. Rektör Prof. Dr. Mehmet Karaca ve öğrenci Ali Yetkin Egi'nin günün anlamı ile ilgili konuşmalarını takiben davetli konuşmacı Dr. Doğan Tekeli'nin '' ATATÜRK ve MİMARİ''sunumunu dinledik. Atatürk'ün sevdiği şarkılarla anma toplantısı son buldu.

Öğleden sonrada İstanbul Gazeteciler Derneği tarafından davet edildiğim ''ATATÜRK'Ü ANMA ve ANLAMA GÜNÜNE''ne katıldım. Çok büyük bir katılımla ve zengin konuşmacı kadrosu ile gerçekleştirilen bu toplantıda, panelist olarak katılan gazeteci ve yazar Engin Köklüçınar'ın aşağıda değerlendirmenize sunduğum ''

ATATÜRK’ÜN  İKİ  FAKİR ÖĞRENCİYİ OKUTMA  ANISI'' beni çok etkiledi.

*     *     *

''Yıl 1934. O dönemde Milli Eğitim Bakanlığı Ulus’tadır Bakan ise, Niğdeli Zeynel Abidin ÖZMEN' dir. Bakan, makamında çalışırken kapı çalınır. Bakan gür sesiyle:

-"Giriniz!"  der.

ATATÜRK' ün yaverlerinden biri, yanında iki çocukla makama girerler. Bakan konuklara yer gösterir.  Hoş beşten sonra, yaver Bakan Abidin ÖZMEN' e bir zarf uzatır. Bakan zarfı alır,  ATATÜRK' ten gelen bir mektuptur bu.  Abidin ÖZMEN zarfı özenle açar ve mektubu dikkatle okur:

-"Bay Abidin ÖZMEN, Milli Eğitim Bakanı...."

"Yaver Bey'le, size iki fakir ve kimsesiz çocuk gönderiyorum. Bu çocukları, uygun göreceğiniz, bir liseye ( parasız yatılı olarak ) kaydını yaptırın..."

Bu, ATATÜRK' ün bir emridir. Kesinlikle yerine getirilecektir. Bakan Abidin ÖZMEN, orta öğretim genel Müdürü’ nü çağırtır ve şu direktifi verir:

-"Yaver Bey’ in yanındaki bu iki çocuğun evrakını alınız ve bu çocukları Haydarpaşa Lisesi'ne paralı yatılı olarak kaydını yaptırıp, her ikisi için de üçer yıllık paralı yatılı makbuzlarının 'veli ve ödeyen hanesine ATATÜRK' ün ismini yazdırarak' bana getiriniz." der.

Bakanın emri yerine getirilir. Abidin ÖZMEN de kısa bir mektup yazarak, yaver bey ile ATATÜRK' e yollar. Mektubun içeriği aynen şöyledir:

-"Muhterem ATATÜRK,

Yaver Beyle göndermiş olduğunuz iki çocuk hakkında emirlerinizi aldım. Ancak, arkasında Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve Cumhurbaşkanı ATATÜRK gibi birisi bulunduğu için; bu iki çocuğu fakir ve kimsesiz olarak kabul etmeme, hem yasalarımız, hem de mantığımız izin vermedi. Bu nedenle her iki çocuğun da, emirleriniz gereği, Haydarpaşa Lisesi'ne PARALI YATILI olarak kayıtlarını yaptırdım. Çocukların üçer yıllık okul taksitlerine ait makbuzları, ekte takdim..."

ATATÜRK bu mektup üzerine, devrin Başbakanı İsmet İnönü’ye telefon ederek:

-"Bak." demiş, "Senin Milli Eğitim Bakanın bana ne yaptı !"

Olayı özetleyip anlatmış. İnönü, Bakan’ ı adına özür dilemiş.

ATATÜRK:

-"Yok !" demiş, "Özür dileme. Çok memnun oldum. Keşke her devlet adamı bu medeni cesarete sahip olabilse ve gösterebilse..."

*     *     *

Devletin kudretli Cumhurbaşkanı yapılması gerekeni yapan Bakanı tenkit etmiyor ve kendisini takdir ediyor.

Diktatör olsa böyle bir tutuma katlanır mıydı? Hatta kendisinden sonra bu göreve gelenler neler yapardı. Düşünebiliyor musunuz?

*     *     *

Atatürk'ü ebediyete intikalinin 74. yılında saygı, şükran ve rahmetle anarken, Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün yayınladığı mesajında belirttiği gibi, ''Gazi Mustafa Kemal'in, milletimize aşıladığı özgüvendir. Böyle bir özgüvenle, millet olarak her türlü sorunun üzerine kararlıkla gitmek suretiyle ülkemizi, 21.yüzyılın 'yükselen hilal'i haline getirmek temel hedefimiz olmalıdır. Söz konusu hedeflere ulaşmada AZİZ ATATÜRK BİZLERE IŞIK YUYMAYA DEVAM EDECEKTİR''

İstanbul,11 Kasım 2012

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@