05.06.2012, 00:00 191

ASSOS’TA FELFESE GÜNLERİ – HATTUŞA’DA HİTİT GÜNLERİ

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

“Çorum Mutfağına Güzelleme” adlı kitabın Mayıs ayının başında İstanbul’da gerçekleştirilen tanıtım toplantısında Çorumlu hemşehrilerimle bir araya geldiğimizi bu tanıtımla ilgili yazımda sizlere duyurmuştum.

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal ve Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen ile şehrimiz üzerinde fikir alış verişinde bulunduk. Konuştuğumuz konulardan birisi hakkında 21.5.2012 tarihindeki “ÇORUM’DA BİLİM VE TEKNİK MÜZESİ KURULMALI” başlıklı yazımla sizleri bilgilendirmiştim.

Bu yazımda da üzerinde durduğumuz ve bilhassa Rektörümüz Alkan'ın büyük ilgisini çeken ve diğer iki hemşehrimizin de destek vereceğini belirttiği “ASSOS'TA FELSEFE GÜNLERİ” gibi Çorum'da “HATTUŞA'DA HİTİT GÜNLERİ” tertiplenmesi konusunu ele alacağım. Bunun için ilk önce sizleri  “Assos'ta Felsefe Günleri” hakkında bilgilendirmeyi istiyorum.

*     *     *

Bundan bir kaç yıl önce eşimle birlikte Çanakkale, Truva, Assos ve Bergama'yı kapsayan bir gezi yapmış ve bu gezi ile ilgili anılarımı sizlere aktarmıştım.

Halen yazılarımın bilgisayar ortamında arşivini tamamlayamadığım için kesin tarihlerini veremiyorum.

Bu gezimiz esnasında Assos ziyaretimizde burada 2000 yılından beri “ASSOS'TA FELSEFE” etkinliğinin yapıldığını ilk defa duydum. Bu etkinliğin ne olduğu hakkında geniş bilgi edindim. Assos'a ait bir görünüm aşağıda verilmiştir.

Bu etkinlik felsefe tarihinin en önemli filozoflarından birisi olan Aristoteles' in Assos'ta, yaşamının bir bölümünü geçirdiği ve felsefe eğitimi verdiği için Kültür ve  Üniversitesi Öğretim üyesi ve FELSEFE Sanat Bilim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Örsan K. Öymen’in öncülüğünde kesintisiz ve düzenli olarak yürütülmüştür.

Felsefe, uçsuz bucaksız, her şeyi sorgulayabilen, sınır tanımayan yaratıcı bir düşünce, sezgi ve duygu dünyasıdır. Assos'ta Felsefe, sadece felsefenin, merakın, sorgulamanın amaç olduğu bir bakış açısıyla yola çıkarak, herkesin kolayca felsefi bir zihne sahip olabileceğini varsayan popülist ve yanıltıcı bir felsefe anlayışına da kapılmadan, felsefe tutkunlarını Assos'ta buluşturmayı, yapaylıktan uzak, doğal bir tartışma, diyalog, karşılıklı etkileşim ortamı yaratmayı hedeflemektedir.

Assos toplantılarına yurtdışından ve içinden öğretim üyeleri, öğrenciler ve alan dışından felsefe meraklıları katılıyor. Burada bulunan tarihi antik tiyatroda, antik Yunan tragedya ve komedya yazarlarının oyunları sahneliyor ve ayrıca muhtelif müzik dinletileri gerçekleştiriliyor. Bu faaliyetlere katılım yöre halkına ve herkese açık ve ücretsiz.

Bugüne kadar burada hangi faaliyetler yürütüldü diye yaptığım araştırmada çok sayıda farklı programlarına rastladım. Bunların tümünü tek tek ele almama imkan olamayacağı için ulaşabileceğiniz web sitesinin adresini veriyorum (http://www.philosophyinassos.org/ TR/index.htm). Bu site de verilen aşağıdaki bilgiyi de sizinle paylaşmayı istiyorum:

“Midilli Adası'nın karşısında, antik Truva kentinin hemen güneyinde yer alan Assos, böyle bir ortamı oluşturmak için ideal yer. Assos gerçekten Ege Denizi kıyılarının en güzel yerlerinden birisi. Çarpık yapılaşmanın dışında kalmış, denizi maviliğini ve berraklığını korumuş, bitki örtüsü yıpranmamış Assos, aynı zamanda, gelmiş geçmiş en büyük filozoflardan birisi olan Aristoteles'in yaşadığı yerler arasındadır. Aristoteles, araştırmalarının bazılarını burada yapmış, burada bir felsefe okulu kurmuş, felsefe eğitimi vermiş, ayrıca Assos'un hükümdarı Hermias'ın yeğeniyle evlenmiş, bu evlilikten çocukları da olmuştur. Tabii bu arada, felsefede Stoacı akımın öncülerinden Kleantes'i de unutmamak gerekiyor. Assos’lu olan Kleantes, Stoacı okulun kurucusu olan Sitiyumlu Zenon'un ölümünden sonra okulun başına geçmiş, bu akımın gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır.''

*     *     *

Hitit Üniversitesi gibi bilim kuruluşları ve/veya bilim adamları uğraşı konularında veya bulundukları yörenin bilimsel açıdan incelenmesine ve tanıtımına katkıda bulunmak zorundadırlar.

İşte bu nedenle Hitit Üniversitesi bünyesinde 2010 yılında Hitit kültürü ve arkeolojisinin gelişmesinde ve layık olduğu konuma gelmesinde gerekli olan tüm çabaları gösterecek ve zaman içinde Hititler ve Hitit uygarlığı konusunda bir çekim gücü olacak ve danışmanlık merkezi konumuna gelecek Hitit Uygarlığı Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurmuştur.

Ayrıca üç yılda bir yapılan ve bugüne kadar sekiz defa gerçekleştirilen “Uluslararası Hititoloji Kongreleri”nin,  I., III., V. Uluslararası Hititoloji Kongreleri’ne Çorum Valiliği, Çorum Belediyesi ve tüm kurum ve kuruluşlar ile Çorum Kenti maddi ve manevi yönden desteklemiştir. Çorum Kenti’nde 2006 yılında kurulan Hitit Üniversitesi, Uluslararası Hititoloji Kongrelerini yürütme görevini üstlenmiştir. Anadolu'daki arkeoloji, filoloji, kültür ve din alanındaki son çalışmalara ilişkin sunumların yapılacağı kongre 2014 yılında Çorum’da yapılacaktır.

İsmini taşıdığı Hitit Medeniyetinin daha da tanıtılması için Hitit Üniversitesi’nin tüm tesislerinin boş olduğu yaz aylarında “HATTUŞA’DA HİTİT GÜNLERİ” isimli faaliyetin başlatılması için konuyu öncelikle Sayın Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ın ve tüm yetkililerin değerlendirmesine bir defa daha sunuyorum.

Hitit Medeniyetine ait iki eserin fotoğrafı bu zenginliğin bilinmesi açısından aşağıda sunuyorum.

İstanbul,4 Haziran 2012

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@