Çağımızın en büyük problemlerinden biri de iletişim, yani insani ilişkiler alanındaki davranışlar, alınanlar-verilenler, şikayetler, sözler, alınganlıklar, küskünlükler.. Tüm bunların hepsi birbirimizle yeterince iletişim kuramadığımızın bir belirtisi. İnsan ilişkileri sırasında, iletişim kurmaya çalışan kişiler, toplumun uygun gördüğü belli nezaket ve iletişim kurallarını yerine getirmeye karar vermişlerse, bu ilişkiler dışarıdan uyumlu bir görüntü gösterebilirler, fakat bu görünüşteki uyum mevcut bazı küskünlüklerin veya çatışmaların sadece bastırılmasından ibaretse; şartların tepki vermeye zorlayacağı herhangi bir anda ilişkide zorluklar belirecektir. Örneğin; bir iş yerini ele alalım. İşlemler normal akışını sürdürdüğü sürece o işin başarılı gittiğini söylemek mümkündür fakat büyümek ve hizmeti genişletmek için gerekli olan öz kaynaklar yetersizse, bir sarsıntı olasılığı yüksektir. Yani yüzeysel görünümler bizi yanıltabilirler. İletişim problemlerini, tüm yaşam alanlarımızda ve çevremizde yaşayabiliriz. İş ya da özel hayat olması fark etmez. Bir sorun varsa derinlerde yatan temel sebeplerin çözülmediği için sonuçlar karşımıza farklı bir yerden sorun olarak çıkmaktadır. İşte insanların; görsel mi? işitsel mi? yoksa kinestetik (dokunsal) mi? hangi iletişim dilinin ağırlıklı olduklarını bilirsek çok daha etkili ve verimli iletişim kurabiliriz. Nerede, nasıl bir tutum sergileyebileceğimizi kolaylıkla bileceğimiz için, hem kendimizi üzmeyiz, hem de karşı taraftaki kişilere kırılıp, küsmeyiz. Böylece gelecekte benzer nitelikte sorunlarla karşılaşılması sonucunu da önlemiş oluruz ve hayata daha pozitif, mutlu bakabiliriz.

'Mutlu insan bir aynadır'.

Mutlu insanlar daha açık, daha rahat, daha verici ve hayatla daha uyumludurlar. Hayat sanki onlar için bir aynadır. Sevgi ve anlayış dolu yüreklerinin her yere yansıdığı bir ayna… Mutsuz insanlar ise pek açık değillerdir, sık sık gergin olurlar, karamsarlığa eğilimlidirler. Daha mutlu olmanın bir yolu, hayata kendinden bir şeyler katmayı yani vermeyi öğrenmektir. Yaşamın en pozitif ve doğal gayesi, kaynaktan almayı ve yaşamın süreçlerine neşeyle katılarak kaynağa vermeyi öğrenmektir. Yaşama sevinci ve bereket, ‘özgürce akmak’ anlamına gelir. İşte mutluluğun formülü; yaşamı akışına bırakabilmekte yatıyor. Yaşanılanları ve olan her durumu kabule geçip, istenilmeyen o olumsuz durumlardan kendimizi özgürleştirerek; yeni, içten, olumlu, net ve güzel niyetler ederek hayatı sevmek mümkün.

Ayrıca kendiliğimizden ve içimizden geldiği şekliyle insanlara; şuurumuzdan, bilgimizden, sevgimizden verebilir, ilgimizle yaşadığımız ve kafamızı meşgul eden durumları destekleyebiliriz. Her zaman maddi imkanlarımız verici yönümüzü geliştirmeye uygun olmayabilir. Lakin, her insanın diğer insanlara verebileceği tek şey, ‘gülümseme’dir. Olumlu cümlelerin ve güzel niyetlerin; en açık, en sade, en net ifadesi ile sıradan sıcacık bir gülümseyiş hiç ummadığımız iyiliklere yol açıp bizi, bir anda sanki bir meleğe dönüştürebilir... Toplum kişileri tarafından hayalperestlik, gerçekçi olmamak ya da saflıkla suçlansak bile neye mal olursa olsun olumlu olmaya çalışmaktan vazgeçmemek aslında her insanın asli hayat görevidir…

İşte, aşamadığımız, çözemediğimiz dağ gibi her türlü İletişim sorunlarımızı kolaylıkla çözmek için; başta almak için vermek yararlı olabilir. Fakat gerçek iletişim için vermenin daha yüksek düzeyli yolu, sahip olduğumuz için vermektir… Biz insanların, yaratılış özümüzün sonsuz olduğunu hissettiğimizde verirken fakirleşmediğimizi tersine ana kaynaktan beslenip, daha da zenginleştiğimizi hissetmek mümkündür. Bir şeye şuurumuzda ‘sahip olursak’ onu neşe, mutluluk, canlılık ve vericilik olarak dışarıya yansıtmamız çok kolaylaşır. Eğer verme alışkanlığımız yoksa, başlamanın en iyi yolu bir tür iyilik yapma ve verme programı tasarlamak ve bunu titizlikle hayata geçirmektir. Böylelikle farklı bir bakış açısı yakalayarak, hayatımızda sevgi ile çözümlenmeyecek hiç bir sorun kalmayacaktır.

Sevgi ile güzel farkındalıklara...

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol