29.03.2016, 00:03 704

ARŞİMET PRENSİBİNİN ÖYKÜSÜ

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Arşimet; bir bilim adamıdır. M.Ö.287-212 yılları arasında 75 yıl yaşar. Genç yaşında İskenderiye’ye gider. Öklid’in (Eukleides) derslerine devam eder. İskenderiye dönüşünden sonra, kendisini “fizik ve matematik” alanına adar, gece ve gündüz çalışır. Kaldıraçlar, hareketli makaralar, palangalar ile dişli çarklar üzerinde keşifler yapar. Bunlardan birini de “suyun kaldırma kuvvetiyle” bulduğu “Arşimet Prensibi”dir. Onun da bir öyküsü vardır. Bu öykü, fizik öğretmenlerinden istenilir. Fizik öğretmenleri de öyküyü aynen anlatırlar. Şöyle ki;
O dönemde Sirakuza Kralı, Hiero’dur. Hiero, bir kuyumcudan, bir taç yapmasını ister. Kuyumcuya istediği kadar altın verilir.
Kuyumcu; bir süre sonr ayaptığı tacı; krala teslim eder ve gider. Fakat saraydakiler, krala altın yerine, taca gümüş katıldığını iddia ederler. Kral, hemen Arşimet’i huzuruna çağırır. Gerçeğin ortaya çıkarılması için Arşimet’i görevlendirir.
Arşimet, evine döner. Gece gündüz demeden bu sorunu nasıl çözebileceğini düşünür. Beyninde hep bu soru vardır. Yorgunluk hisseder, banyoya gider. Vücudunun suya dalmasıyla vcudunun su içinde kapladığı hacim kadar suyun yükseldiğini görür. Bu gerçek olay, kendisine verilen sorunun çözülmesini sağlar. Arşimet, heyecan içinde çırılçıplaktır. Bu duruma bakmadan sudan dışarı fırlar. Vücudunun her yerinden sular akmaktadır. Sevinçle “Öreka (Eureka), Got İt” –Buldum, buldum- diyerek çığlık atmıştır.
Arşimet, bu kez zaman yitirmeden deneylere başlar. Hemen aynı ağırlıkta altından, gümüşten taç yapar.
Derince bir kap alır. Ağzına kadar su ile doldurur. Gümüş tacı suya daldırır. Kaptan taşan suyu ölçer. Gümüş tacın yer değiştirdiği kadar su ağırlığı kadar olduğunu görür. Aynı deneyi bu kez altın taç ile yapar. Bu kez, onun daha az su taşıdığına tanık olur. Böylec,e altın tacın ağırlığının, gümüş tacın ağırlığından az olduğunu anlar.
Arşimet, Kral Hiero’ya durumu açıklar. Fizik alanında kendi adı ile anılan “Arşimet Prensibini” kazara bulmuş olur.
Arşimed Prensibi:
Herhangi bir cisim, suya batırılırsa, ağırlığından bir bölümünü yitirir. Yitirdiği bu ağırlık yer değiştirdiği ağırlığına eşit olur.
Sonuç: Bir kişiye bir görev verilirse, o kişi bu işi yapacağım diyebilmeli, yüz akıyla da toplum karşısına çıkabilmeli!
Kanakça: Kararlılığın Değeri, Başarılı Hayat Örnekleri, Mehmet Coşar, (Fidan Dergisi Hediyesi)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@