03.07.2013, 00:00 127

ARKASINDAN KOŞTUĞUMUZ AB TRENİNE HIRVATİSTAN BUGÜN BİNDİ! TÜRKİYE İSE KOŞMAYA DEVAM EDİYOR !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Türkiye ile birlikte 3 Ekim 2005 tarihinde tam üyelik müzakerelerine başlayan Hırvatistan bugün AB'nin 28'inci üyesi oldu.

 

8 yıl süren müzakere esnasında 35 fasıl (başlık) açıldı, görüşüldü ve kapatıldı. Hırvatistan kanunları, AB normlarıyla uyumlu hale getirildi. 27 AB ülkesi tarafından Hırvatistan'ın üye olarak kabul edilmesi meclisleri veya hükümetlerince karara bağlandı.

 

Hırvatistan ilk defa 2003'de üyelik başvurusunda bulundu, 2004'te aday ülke statüsü verildi ve 2005 yılında üyelik müzakereleri başladı. Toplam 10 yıl içinde üye oldu. Ve AB trenine bindi.

 

Türkiye, 1959 yılında ilk başvurusunu yaptı, 1963 yılında ortaklık anlaşması imzaladı, 1999 yılında aday ülke statüsü kazandı ve 2005 yılında tam üyelik müzakerelerine başladı. Toplam 54 yıldır üye olamadı. Ve AB treninin arkasından koşuyor. Ve tahminimce bu koşu uzun yıllar devam edecek.

 

Türkiye anlaşmasında görüşmelerin ne zaman biteceği hususunu müphem hale getiren ''ucu açık'' deyimi yer alırken, aynı tarihte tam üyelik müzakeresine başlayan Hırvatistan'a böyle bir koşul getirilmiyordu.

 

Türkiye için şimdiye kadar 13 fasıl açıldı. Ve ancak bunlardan 1'isi geçici olarak kapatıldı. Türkiye'nin 1963'de imzalanan Ankara Anlaşmasının ek protokolünü yeni üye olan Güney Kıbrıs'a uygulamadığı (liman ve hava alanlarını Güney  Kıbrıs'a açmadığı) için 8 fasıl AB tarafından açılmamaktadır. Ayrıca Güney Kıbrıs da 6 faslı bloke etmektedir.

 

22. fasıl ( Bölgesel Politikalar ), ülkemizde meydana gelen Gezi Parkı olayları nedeniyle Almanya'nın muhalefet etmesi nedeniyle, zorlukla geçen hafta açılabilmiş, fakat dört ay sonra müzakeresine başlanılması şartı getirilmiştir.

 

TÜRKİYE'NİN HALEN AÇILMAMIŞ 21 FASLI BULUNMAKTADIR:

 

Hırvatistan’ın Ankara Büyükelçisi Drazen Hrastic, '' Türkiye-AB ilişkileri 50 yıl önce başladı. Benim ülkem o zamanlar bağımsız bile değildi. Türk halkında bu kadar uzun zamandır beklemek nedeniyle oluşan hayal kırıklığını anlıyorum. Türkiye'nin hâlâ üye olmamasında bazı çok iyi bilinen politik nedenler var. Türkiye'nin açabildiği kadar fasıl açması önemli. 22. Fasıl açıldı. Umarım diğer fasıllar açılır.'' değerlendirmesi yaptı.

 

Hırvatistan'ın üyeliği dün Zagrep'de törenlerle kutlandı. Devlet veya hükümet başkanlarının katıldığı törende Türkiye'yi temsil eden AB Bakanı Egemen Bağış,'' Yıllarca Tito'nun demir yumruğuyla yönetilen bir ülke, bugün AB'ye üye oluyor. AB, ülkelerin demokratik ve özgürlükçü dönüşümleri açısından hâlâ önemli bir motor gücü olduğunu ispat etmiştir. İnanıyorum ki AB içinde bizi en iyi anlayabilecek ve destekleyecek ülkelerden biri Hırvatistan olacaktır. Darısı tez elden  Türkiye'nin başına'' açıklamasını yaptı.    

 

Türkiye'nin trenin arkasında koşmasından, diğer bir ifade ile tam üyeliğinin gecikmesinden dolayı ben de çok üzgünüm. Bazı çekincelerim olsa da, Avrupa Birliği projesinin bir medeniyet projesi olduğuna inanıyorum. Ülkemizin kalkınmasının ve huzurunun AB üyeliği ile sağlanacağına inanıyorum. Türkiye'nin Orta Doğu'nun girdabında boğulmamasının ancak AB üyeliği ile engellenebileceğini düşünüyorum     

Antalya, 1 Temmuz 2013

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@