27.07.2015, 00:03 1351

ARKADAŞIM TUNCAY ALAYBEYOĞLU'NUN ARDINDAN

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bayram nedeniyle beni arayan arkadaşım Yalçın Alaybeyoğlu (Atalay), müşterek arkadaşımız ve kendisinin amca oğlu Tuncay Alaybeyoğlu'nun 3 Temmuz tarihinde vefat ettiği haberini verdi. Arkadaşımın kaybına çok üzüldüm.
* * *
Biz üçümüz Çorum Lisesi öğrencileri olarak yakın arkadaştık. Tuncay ile ben 1949-1950 ders yılında Çorum Lisesi'nin orta kısmında eğitime başladık. Babası Çorum milletvekili olan Yalçın Atalay Ankara'dan gelerek, 1950-1951 ders yılında aramıza katıldı. Biz üç farklı karakterde kişilik olmamıza rağmen birbirimizle çok iyi anlaşıyorduk. Tuncay ile ortaokulda iken kooperatif kolunda birlikte çalıştık.
Aramızda ileride ne olacağına daha ortaokul çağlarında karar veren Tuncay'dı. Tıp doktoru olma niyetini yaz tatillerinde Çorum Devlet Hastanesi'nde çalışarak ortaya koydu. Daha o yaşlarda iğne yapmayı, tansiyona bakmayı öğrendi. Yalçın ile ben o yıllarda Tuncay kadar kararlı değildik. Lise sona geldiğimizde ikimiz de Almanya'ya giderek mühendislik okumaya karar verdik. Bu nedenle Tuncay ile olan yakınlığımızı istediğimiz gibi sürdüremedik.
* * *
Tuncay, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni 1963 yılında bitirdi ve daha sonra kadın hastalıkları (jinekoloji) ihtisası yaptı. Uzun yıllar Ankara Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde uzman doktor olarak çalıştı. Bu hastanede 10 yıl başhekim yardımcılığı yaptı ve beş yıla yakın bir süre, 1991 yılında başhekimliğine vekalet etti. Ayrıca muayenehanesinde hastalarına özel olarak hizmet verdi. Bu hastanede görev yaparken Tuncay'ı ziyaret etmiştim.
Doktorlarda genel olarak rastlanıldığı gibi kendisi zamanını daha çok hastane ve muayenehanesinde geçirdi. Ankara'da bulunduğum 1968-1972 yılları arasında kendisi ile bir iki defa bir araya geldik. Daha sonra benim de İzmir'e taşınmam nedeniyle fazla görüşemedik. Kendisi ile en son 90'lı yıllarda Ankara'da gerçekleştirilen bir ''Çorum Toplantısı''nda karşılaştık. Bu toplantıda kendisinin Çorum'a ilgisinin ve sevgisinin devam ettiğini hissettim.
İnternette yaptığım incelemede ''Çorum'da Basın Tarihi'' başlıklı bir sitede Tuncay ile ilgili şu bilgiye rastladım; '' 1 Şubat 1962 tarihinde Yüksek Tahsil Cemiyeti Ankara Şubesi,'' Çorumluya Çağrı Fikir ve Memleket Dergisi''ni yayımladı.Dernek adına sahibi Dr. Hilmi Gürsel, yazı işleri Müdürü Dr. Tuncay Alaybeyoğlu'nu görmekteyiz.'' Bu bilgi Tuncay'ın Çorum'a hizmet ettiğinin de bir göstergesidir.
İnternette dolaşırken Tuncay'ın 1998 yılında Cumhuriyet ve 2000 yılında Milliyet gazetelerinin Türkiye Bulmaca yarışmalarına katıldığını tespit ettim. Ne netice aldığı hakkında ise bir bilgiye ulaşamadım.
* * *
Alaybeyler ailesinden Nazım ile noter İhsan Sabuncuoğlu'nun kız kardeşi Seher hanımın tek çocuğu olan Tuncay 1936 yılında Çorum'da doğdu. 1956 yılında Çorum Lisesi Fen bölümünden mezun oldu ve aynı yıl Ankara Tıp Fakültesi'nde eğitimine başladı.
Ayla hanımla 1963 yılında evlenen Tuncay'ın kendisi gibi kadın hastalıkları doktoru olan ve Ankara'da mesleğini icra eden Levent isimli bir oğlu ve İngilizce öğretmeni olan Hale isimli bir kızı bulunmaktadır.
Bizlerden daha hareketli olan Tuncay'a ait daha o kadar çok hatıram var. Geçmişteki bir köşe yazımda bunlardan bahsetmiştim.
* * *
Arkadaşıma Allah'tan rahmet, ailesine, arkadaşlarına ve dostlarına başsağlığı diliyorum.
Bodrum- Dörttepe, 23 Temmuz 2015

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@