17.01.2017, 00:12 974

ARKADAŞIM GAZANFER HARZADIN’IN ARDINDAN!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Benden bir sınıf küçük olan, ortaokul ve liseden tanıdığım Prof.Dr. Gazanfer Harzadın’ın vefatı haberini Hürriyet gazetesinde okuyan eşim defnedileceği gün, saat 11.30’da bana haber verdi. İzmir’de aynı Fakültede uzun yıllar birlikte çalıştığım ve gurbette (İzmir) daha yakınlaştığım arkadaşımın cenaze namazına bu nedenle katılamadığım için çok üzgünüm.

1938 yılında Çorum’da doğan ve 1955 yılında Çorum Lisesi’nin fen kolundan mezun olan Gazanfer, aynı yıl Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinde eğitimine başladı. Haziran 1959 tarihinde Ziraat Makinaları lisans programından mezun olan Gazanfer Harzadın aynı Fakültede 1962 yılında doktor, 1966 yılında Üniversite Doçenti unvanını kazanmıştır. Şubat 1974’te Ziraat Makinaları Kürsüsü profesör kadrosuna atanmıştır.  Gazanfer, akademik hayatında olduğu gibi sosyal hayatta, idarecilikte ve serbest iş hayatında büyük başarılara damga vurmuştur.

Prof.Dr. Harzadın, Nisan 1974’te Türkiye Zirai Donatım Genel Müdürlüğüne getirilmiş, 27.4.1976 tarihinde Ege Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Fakültesi Makine Bölümüne naklen atanmıştır. Eşi Prof. Dr. Tülay Harzadın da aynı tarihte aynı bölüme naklen atanmıştır. 7.9.1976 tarihinde bu bölümün başkanlığına getirilen Prof.Dr. Harzadın, Mühendislik Bilimleri Fakültesinin beşe bölünmesiyle oluşan Makine Fakültesinin ilk dekanı seçilmiştir. Prof.Dr.  Harzadın 20.7.1982’de Fakültenin Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesine bir bölüm olarak bağlanması üzerine Dokuz Eylül Üniversitesine intikal etmiştir. Nisan 1984’te emekli olan Prof.Dr. Harzadın, kendi işini kurmuştur. Üçü çeviri 5 kitabın yazarı olan Prof.Dr. G. Harzadın çok sayıda makale de yayınlamıştır. Almanca ve İngilizce bilen Prof.Dr. Harzadın, Prof. Dr. Tülay Harzadın ile evli ve Murat ile Aylin’in babasıdır. Oğlu Murat ise Prof.Dr. Nazan ile evlidir. Bu evlilikten Yiğit isminde bir torunu vardır.

Ankara’daki akademik faaliyetlerimden ayrılarak ben de 1971 yılında, İzmir’de Ege Üniversitesi bünyesinde 1968 yılında kurulan Mühendislik Bilimleri Fakültesine intisap etmiştim. Hemşehrim Gazanfer ve eşi Tülay hanımın 1976 yılında aynı Fakültede görev almalarına ben çok sevindim. Gazanfer gibi çalışkan ve üretken bir arkadaşımın gelmesi bir Çorumlu olarak beni çok sevindirdi. Böylece o zamanlar Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde hiç bir Çorumlunun olmadığı bir dönemde Gazanfer Makine Bölüm Başkanı ve ben Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı olarak önemli görevler üstlendik ve Çorumlunun nasıl çalıştığını ve neler yapabildiğini Fakültemizde gösterdik. İkimiz de Fakülte Kurulunda ve Fakülte Yönetim Kurulunda birlikte çalıştık.  İkimiz Mühendislik Bilimleri Fakültesinin beşe bölünmesiyle oluşan farklı fakültelerde görev aldık. Mevcut olan hacimlerden daha fazla yer temini konusunda farklı görüşlerimiz olduysa da Gazanfer’in ağır başlı ve toleranslı oluşu aramızda bir sorun doğmasını engelledi.

Harzadın ailesinin İzmir’e gelmeleri eşimi de çok sevindirdi. Kendileri ile çocuklarımızla sık sık bir araya geldik. Eşimi 1983 yılında kaybettiğimde ve cenazeyi Çorum’a getirdiğimizde Tülay ve Gazanfer hep yanımızda oldular ve bizi yalnız bırakmadılar. Bu hassasiyeti ve kadirşinaslığı çocuklarım ve ben hiçbir zaman unutmadık ve unutmayacağız.

İstanbul’a geldikten sonra kendisi ile zaman zaman telefonla görüşüyordum. İzmir’de kurmuş olduğu TARTES firmasını birkaç defa ziyaret ettim. Bu ziyaretimde firmada kendisi ile birlikte çalışan makina mühendisi olan oğlunu teknik resim masasında üretim yaparken gördüm. Yeni eşimle İzmir’e yaptığımız bir başka seyahatte bizi evlerinde ağırlamışlardı.

Bundan bir ay kadar önce Oğuzlar Belediye Başkanı Orhan Ateş’in ilçesindeki don olayları ve ceviz üretimi ile ilgili sorularına çözüm bulabilmek için tarım konularında büyük bilgi sahibi olan Gazanfer ile telefonla konuşmuştum.

Bu konuşmamızda Emekli Sandığı Urla Huzur Evinde kalan ve kendisinin sık sık ziyaret ettiği okul arkadaşımız Kadri Şengül'ün vefat ettiğini de bana söylemişti.

Arkadaşıma Allah'tan rahmet, ailesine, arkadaşlarına ve dostlarına başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun.

Gelecek yazımda Gazanfer’in hayatından bazı önemli kesitleri sizlerle paylaşacağım.

İstanbul,

15 Ocak 2017

TARTES firmasında  çalışırken  

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@