04.01.2016, 00:12 598

ARKADAŞIM EKREM PAKDEMİRLİ’NİN ARDINDAN !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

1971 Yılında Ege Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladığımda Ekrem de aynı tarihte öğretim görevlisi olarak Makine Mühendisliği Bölümünde göreve başlamıştı.
Üç yıl önce kurulmuş olan Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesinin öğretim elemanı sayısını artırmak için büyük gayret gösteren Dekanımız Prof.Kemal Karhan bizler gibi yurt dışında doktoralarını tamamlayarak Türkiye’ye yeni dönmüş olan öğretim elemanlarını bu fakülteye kazandırmak için çok çalışmış , o yıllarda ikimizden başka çok sayıda genç akademisyenin fakültede görev almasını sağlamıştı. Hepimiz, kısa sürede doçentlik sınavlarını başararak Fakültenin farklı kaynaklı kadrosunu oluşturduk..
Manisa’da,1939 yılında doğan arkadaşım orta öğrenimini Manisa’da tamamladıktan sonra Ortadoğu Teknik Üniversitesi makine mühendisliği bölümünü kazanmıştı. Kendi anlattıklarından hatırladığıma göre öğrenciliği esnasında kaldığı yurttaki öğrencilere ağabeylik ve hocalık yapmış, onların başarılı olmasına katkıda bulunmuştur. 1963 Haziran’ında aynı okulda yüksek lisans derecesi almıştır. ODTÜ Teorik fizik bölümünde asistan, bir yıl sonra da Makine bölümünde öğretim görevlisi olmuştur. Daha sonra, doktora eğitimini 1967 Ağustos ayında İngiltere’nin en tanınmış üniversitelerinden Imperial College (University of London)’da tamamlamış, dönüşünde ODTÜ de öğretim görevliliği yapmıştır.1971 yılında memleketine de yakın olabilmek için İzmir’e gelerek Ege Üniversitesi bünyesine katılmıştır.
1974’de doçent ve 1979’de profesör olan arkadaşım Ege Üniversitesi’nde aşağıdaki akademik kuruluşlarda öğretim üyeliğinin yanında idarecilik görevleri de üstlenmiştir.
İzmir Ege Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi,Buca Mühendislik ve Mimarlık Yüksek Okulu,Ege Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Balıkesir Ön Lisans Yüksek Okulu.Ege Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Yüksek Okulunda müdür olarak görev yaptığım dönemde Ekrem, bu Yüksek Okul’un donatılmasına ve eğitimine büyük katkılar sağladı. Balıkesir’de ilk defa açılan Ön Lisans Yüksek Okulu’nun kurulmasına öncülük etti ve müdürlüğünü yaptı. Haftanın birkaç gününü İzmir’den giderek Balıkesir’de geçirdi. İdarecilik döneminde öğrencilerle hiçbir ayırım yapmadan bir ağabey gibi ilişki kurduğunu, derslerine ve konularına hakimiyeti nedeniyle de öğrenciler tarafından takdir edildiğini hatırlıyorum. Arkadaşım Ekrem, yalnız makine mühendisliği konularında değil, ekonomik konularla ilgili derslerde de hocalık görevi yaptı. İzmir’de görev yaptığımız zamanda, ikimiz de Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinin, Fakülte Kurulu’nda ve Yönetim Kurulu’nda birlikte görev aldık ve çalıştık.Ve bu dönemde üniversitelerde meydana gelen öğrenci olaylarının, büyümeden barışçıl bir yaklaşımla yönetilmesi için büyük gayret gösterdik.
1980 yılında Başbakanlık ve Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı olan Turgut Özal ile DPT de birlikte çalışmaya başlayan Pakdemirli 24 Ocak kararlarının hazırlanmasında Devlet Planlama Teşkilatı'nda grup başkanı olarak görev aldı.
Bu görevde bulunurken, !982 yılında Danışma Meclisi Çorum üyesi iken ricamı kırmayarak Çorum’a geldi. Ticaret ve Sanayi Odası’nda tertiplenen bir toplantıda “Çorum’da Dış Ticaret Nasıl Artırılabilir?’’ konusunda bir tebliğ sundu. Bu toplantıya Ankara’da çeşitli bakanlıklarda görev yapan bazı üst düzey bürokratlar da katıldı.
Benim bakan olduğum 1982 yılında, Özal’ın Başbakan Yardımcılığı görevinden ayrılması nedeniyle bu görevini bıraktı. İzmir’e dönen arkadaşım, Ege Üniversitesi bünyesinde bulunan ve yeni kurulan 9 Eylül Üniversitesine bağlanan Mühendislik Fakültesinde göreve başladı. Bu Üniversitenin Rektör Yardımcılığına getirilen arkadaşım 1983 yılında Özal’ın seçimleri kazanması üzerine yeniden Ankara’ya döndü ve Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı görevini üstlendi. 1983 Kasım ayında yapılan seçimleri takiben Özal hükümetinin kurulmasından sonra ben de Dokuz Eylül Üniversitesi’ne geri döndüm. Mart 1984 yılında Ekrem’in bıraktığı Rektör Yardımcılığına getirildim.
Ekrem 1987 yılında Anavatan Partisi Milletvekili olarak parlamentoya girdi. 18., 19., 20. ve 21. dönemlerde Manisa Milletvekili olarak, Ulaştırma Bakanlığı, Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı
Ulaştırma Bakanlığı yaptığı dönemde T.C. Devlet Demiryolları Yönetim Kurulu üyesi olarak kendisi ile birlikte çalışma imkanım oldu. Bu dönemde de ülkemizin kalkınması için nasıl koşturduğunu ve çalıştığını bir defa daha yakinen görme imkânım oldu.
2002 yılında politikadan ayrılan Pakdemirli, 2003 yılından itibaren Bilkent, Başkent ve İstanbul Ticaret üniversitelerinde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Bazı özel şirketlerin yönetim kurullarında da yer aldı.
Ülkemize daha birçok hizmetler verebilecek durumda iken kendi geliştirdiği ‘’Zeytin Toplama Aleti’’ni tanıtırken beklenmedik bir kaza sonucunda kaybettiğimiz arkadaşıma Allahtan rahmet , ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.
İstanbul, 3 Ocak 2016
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@