01.10.2015, 01:02 260

ARKADAŞ-DOST-EŞ NASIL SEÇİLİRMİŞ?

Salim SAVCI

Salim SAVCI

İlkokuldan sonrasını okuyamayanlar, hayatlarını doğdukları ortamda sürdürürler. Her olaydan, her davranıştan, her anlatılanlardan, uygulamalardan ders alırlar. Bir gün de, kendilerine göre yorum yaparlar.
Orta Anadolu’da kırsal bir köyde doğan delikanlı babasının işlerine yardım eder. Çobanlık, çiftçilik yapar. Ancak ilkokulu okuyabilir. Gün gelir askere gider, gelir. Fırsat bulur, işçi olarak Almanya’da kalır. 2 yıl çalışır, biriktirdiği para ile köyüne döner. Bağ-bahçe işlerine başlar. Evlenmeye karar verir. Bir oğlu, bir kızı dünyaya gelir. Ne yapar yapar, onları outur. Birer meslek sahibi yapar. Kendisi köyde yaşamını sürdürür. Boş zamanlarında da çayevine gider. Daha çok diler. Bazen de sorulan sorulara cevap verir. Bazen de çevresindeki insanlara, fırsat düştükçe üç sorudan birisine cevap verir:
Arkadaşlarınızı nasıl seçtiniz?
Ben ilkokulu mezunuyum. Sizler gibi köyde yaşadım. Çok yaşdaşım ve arkadaşım oldu. Ama arkadaşlarımı nasıl seçtim. Bunu anlatmak isterim. Arkadaş, arka çıkan kişi olması gerekirken çok zaman karşı çıkan kişi oldu. Arkadaşlarımı şöyle seçtim;
Arkadaşımın önüne irili ufaklı üç meyve elma-armut-portakal-mandalina-muz koydum. Arkadaşım olacak kişi, önündeki üç meyvenin en büyüğünü aldı, şapur şupur da yedi. Hemen kararımı verdim. Paylaşmayı bilmeyen bu kişiyle olan ilişkilerimi selamlaşma düzeyinde tuttum. Bu kez dost aradım.
Dostlarınızı nasıl seçtiniz?
Arkadaş olarak seçtiğim kişilerden beklediklerimi bulamayınca, bu kez yine onun önüne irili ufaklı hurma koydum. O da en büyük hurmayı seçince, onu daha yakından incelemeye başladım. Huylarımızda, inançlarımızda, vefada farklılıklarımızı görünce dostluğuma orada kocaman bir nokta koydum.
Eşinizi nasıl seçtiniz?
Almanya’dan döndüğüm zaman evlenmeye kalkıştım. Çevremdeki hanımlardan beğendiklerim oldu. Onların ailesinde ben de ben diyenlerin olduğunu gördüm. O adayımdan uzak kaldım. Bizim eve komşu köyden babamın tanıdığı dostu, eşi ve kızı ile geldi. Onları çok sevdim. Kızlarını da izlemeye başladım. Annem konuklara meyve sundu. Konuk kız, en küçük elmayı seçince dünyalar benim oldu. Kararımı sonra babamgile anlattım. Altı aya varmadan sözlülük, nişanlılık dönemini yaşadık. Evlendim. Bir oğlum ve bir kızım oldu. Onları da okuttum. Birer iyi meslek sahibi oldular. Şimdi torunlarım bile var” dedi.
Bu konuşmaları yazmak da bana düşen bir görev oldu.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@