15.02.2014, 00:21 464

AR DAMARI ÇATLAMAK ÜZERİNE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bir ülkede “ar damarı çatlamak” deyimi günün konusu olursa, şu sözcükler ülkenin her yerine yayılıverir.
-Hırsızlık,
-Yolsuzluk,
-Ar damarı çatlamak deyimi her vatandaşın konuştuğu konu oluverir. Bize de bu deyimde geçen sözcükleri açıklamak düşer. İzninizle.
Ar: Sözcük Arapça’dan Türkçemize geçmiştir. Yüzey ölçü birimi olduu kadar, utanmak, utanç duymak, hicap etmek anlamını içerir. Hiçbir şeyden, utanmayan, sıkılmayan insan için söylenir.
Ar damarı çatlamak: Anlamlı bir deyimimizdir. Ar sözcüğünün geçtiği yerlerde de deyim anımsanır. Şu zaman söylenir.
-Hiçbir şeyden utanmamaktır.
-Hiçbir şeyden sıkılmamaktır.
Utanç: Utanma duygusudur. Utanılan davranıştır.
Utanmak: Bir insanın tanımadığı insanlar yanında rahat konuşup, serbest hareket edebilmesidir. Bazen de, kötü ve onur kırıcı bir davranıştan üzüntü duymaktır. Utanmak duygusu, insanların çekinmesiyle başlar. Çekinmek ise, kişinin kendisini bilebilmesidir.
Sıkılmak: Bir insanın can sıkıntısına uğramasıdır, dolayısıyla sıkıntıya düşmesidir. Bir yerde de mahcup olmasıdır. Açıkçası insanın utanmayı bilmesidir.
Bu açıklamadan sonra:
-İnsanların ar damarı ne zaman çatlar, diyelim, düşünelim.
Her toplum, geri kalmışlık dönemini yaşar. Yönetenler ellerindeki lanakları, kendileri için kullanırlar, diğerlerine göre en iyi koşullada yaşarlar. Hırsızlık, yolsuzluk o ülkelerde boyut kazanabilir.
Geri kalmış ülkelerde bazı insanlar öne çıkarlar. Ülkeyi geri kalmışlıktan kurtarmak isterler. Ülkeyi gelişmekte olan ülkeler düzeyine çıkarırlar ama, hırsızlık ile yoksulluğu kaldırıyoruz derler ama, kendileri mal, mülk sahibi olabilirler.
Bizim ülkemiz şu an, gelişmekte olan ülkeler arasında yer alıyoruz. En iyi yönetim şekli olan demokrasi içinde hamleler yapabiliyoruz. Devletin resmi, sivil kurumlarında büyük atılımlarımız var. Ama hala hırsızlık ile yoksulluğu ortadan kaldırdık diyemiyoruz. Dedikoduların yaygınlaşması hepimizi düşündürüyor. Ar damarımızı çatlatmamak için birey olarak, ar damarı çatlatmayan alnı açık, alnı pak, alnı temiz insanların çoğalmasına ihtiyacımız var. Çünkü bu ülke;
-Vatanıyla,
-Bayrağıyla,
-Anadili Türkçesine sahip çıkacak düzeyde insanlara sahiptir.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@