15.07.2013, 00:00 16973

APARTMAN YÖNETİCİLERİ NELER YAPACAKLAR?

Fikret TEPENÇELİK

Fikret TEPENÇELİK

 

Artık apartmanlar günümüzün vazgeçilmez ortak mekanları haline gelmiştir. Apartmanlar, Kat Mülkiyeti Kanununa göre kat maliklerince kendi aralarında veya dışarıdan seçilecek yönetim kurulu tarafından idare edilir. Kat malikleri adına, apartman ihtiyaçlarını karşılamak üzere yöneticiler ticari ve iktisadi bazı faaliyetler gösteririler. Bugünkü yazımda bu faaliyetler sırasında yöneticilerin yapmak zorunda oldukları bazı yasal durumlardan bahsedeceğim.

Kullanacakları defterler: Yöneticiler, apartmana ait gelir ve giderleri kayıt etmek için "işletme defteri", kat malikleri ile yapılan toplantılarında alınan kararları kayıt etmek için ise "karar defteri" ni noterden tasdik ettirmek suretiyle kullanmak ve bu defterleri her yıl ocak ayında kullanılabilir sayfaları var ise ara tasdiki yaptırmak zorundadırlar.

Gelir Vergisi açısından: Apartman yöneticiliği gelir vergisinden muaftır. Ancak apartman yöneticiliği adına ortaya çıkan ticari, zirai, gayrimenkul, menkul vs. bir kazancın gerçekleşmesi halinde bu kazançlarından dolayı gelir vergisi mükellefiyetliğinin doğacağı kaçınılmazdır.

Örneğin apartmana gelen kömürün içeriye alınması için verilen 20 lira hamaliye ücretinden , vergi kesintisi yapılacak mı ? Bilindiği üzere bu işi gerçekleştiren işçiler almış oldukları 20 lira ücret karşılığında apartman yöneticiliğine belge ( fatura, fiş) veremeyeceklerdir. Bu durumda apartman yönetimi ödemiş olduğu 20 lira karşılığında gider pusulası düzenlemek zorundadırlar. İşte ortaya çıkan bu gider pusulasında, vergi kesintisi yapılacak mı ?  Bu konuda ayıkırı görüşler olmasına rağmen, Gelir Vergisi Kanunu’nun 94. maddesinin 1. bendinde tevkifat yapmaya mecbur olanlar arasında, apartman yönetimleri sayılmadığından kesinti yapmak gibi bir yükümlülüklerinin olmaması gerekmektedir.

Diğer yandan yöneticiler, kat malikleri veya kiracılardan tahsil etmiş oldukları her türlü paraya apartman gelir makbuzu düzenleyecekler, yapmış oldukları harcamalar için ise, fatura, fiş veya yukarıda bahsedildiği gibi gider pusulası düzenleyeceklerdir.

Apartman Yönetici ve denetçisine ödenen ücretler: Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 40. maddesine göre yöneticiler, kat maliklerinin vereceği ortak karar gereğince ya kimi apartman giderlerine katılmamak yada ücret almak yolu ile bazı menfaatler elde edebilirler. Bu kapsamda yönetici veya denetçiler ister kimi giderlere katılmamak gibi ayni şekilde, isterse ücret almak yolu ile nakit şeklinde elde ettikleri menfaatlerden vergi kesintisi yapılmayacaktır. Ancak bu gelirleri elde eden yönetici veya denetçiler kendi kişilikleri adına istisna tutarlarını aşması halinde  gelirlerini beyan edeceklerdir.

Kapıcı veya Bahçıvan Ücretleri: Gelir Vergisi Kanunu’nun 23/6 maddesine göre “Hizmetçilik, kapıcılık, bahçıvanlık, dadılık hizmetleri için ödenen ücretler  gelir vergisinden istisna tutulmuştur”. Buna göre kapıcı ve bahçıvan ücretlerinden vergi kesintisi yapılmayacak, sigorta kesintisi yapılmak suretiyle ücret ödemesi gerçekleştirilecektir.

Bina dış cephelerine alınan reklam gelirleri: Binanın apartman yönetimine değil, kat maliklerine ait olduğu düşünülür ise apartman yöneticiliği adına alınan reklam gelirlerinin yöneticilik adına vergilendirilmeyeceği ortaya çıkar. Dolayısıyla bu gelirden dolayı kat malikleri kira geliri niteliği ile vergiye tabi tutulacaktır. Ayrıca reklamı veren kişi veya kuruluş tarafından reklam bedeli üzerinden % 20 gelir vergisi tevkifatının da yapılması gerekecektir.

Apartman yöneticilerinin, yukarıdaki işlemlere dikkat ederek, şahsi sorumluluklarını takip etmeleri kendi yararlarına olacaktır. Aksi takdirde hukuksal bir sorun yaşamaları kaçınılmaz olabilir.

 

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
hafif yağmur
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@