23.07.2011, 00:00 191

ANTALYA’YI KASIP KAVURAN “HER ŞEY DAHİL SİSTEMİ”

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Antalya'dan Bodrum'a gelmeme rağmen zihnim halen Antalya'nın sorunları ile meşgul. Bana şöyle denilebilir; ''Antalya'da bir ay kaldın. Senden başka bu sorunları gören kimse yok mu?'' Bu düşünce doğru olabilir ama bu ülkenin bir vatandaşı olarak sorunları görmemezlikten gelemiyorum. Belki ilgililerin dikkatini çeker veya kendilerine iletilir diye bunları yazıyorum.

11 milyon turistin geldiği Antalya bölgesinde ve genelde Türkiye'nin bir çok yöresindeki otellerde, 'HER ŞEY DAHİL SİSTEMİ' uygulanıyor. Bu nedir diye sorabilirsiniz. Bu sistemde otellerde kalanlar ödedikleri günlük ücret karşılığında sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği yanında her türlü içkiyi sınırsız olarak kullanabiliyorlar. Bazı otellerde gece çorbası ve hatta gece yemeği de bedava veriliyor. Otelin havuzu, denizi, saunası ve aklınıza ne gelirse ücrete dahil.

Turist havaalanından alınıyor, otele getiriliyor ve süresinin (bir veya iki hafta) sonunda tekrar havaalanına götürülüyor. Turist şehre inmiyor. Şehirde açılmış o güzelim tesisler bomboş... Esnaf kapının önünde gelecek turisti bekliyor...

Havaalanından Kundu'daki sitemize bizi götüren taksi şoförünün anlattığı bir hususu, konuya açıklık getirmek için sizinle paylaşmayı istiyorum. Rusya'dan gelen bir turist kendilerini alacak otelin otobüsünü kaçırmış. Ne yapacağını bilemeyen turiste taksiler yardımcı olmak istemişler. Ama turistin cebinde beş dolar varmış. Rus turist her şey dahil sistemi ile geldiği için yanına fazla para almadığını söylemiş. Sonunda otelini aramışlar ve oradan gelen vasıta alıp turisti oteline götürmüş.

Evet, belki bu sistem sayesinde ülkemize çok turist geliyor ama alışveriş yapmadıkları, lokantaya ve kahveye gitmedikleri için ülkemize bir şey bırakmıyorlar.

Konunun üzerine eğildim. Başka ülkelerde de bu sistem varmış ama bizdeki kadar yoğun bir şekilde kullanılmıyormuş. Ben de yıllardan beri özelikle Avrupa'da seyahat ediyorum. Aradığım internet sitelerinde böyle bir sisteme rastlamadım. En fazla bulduğum ''Oda ve Kahvaltı'' sistemi idi.

Yukarıda sözü Rus turisten açtım. Ben de Rusya'da Saint Petersburg'u ziyaret ettiğimde ''Oda ve Kahvaltı'' hizmeti sunan üç yıldızlı bir otelde, bizde ''Her şey dahil sistemi''nin uygulandığı beş yıldızlı otel fiyatına kaldım. Her gün ayrıca dışarıda da oldukça yüklü para harcadım. Bu nedenle onlar turisti dışarıya çıkmaya zorluyorlar. Turist otele yatmadan yatmaya geliyor.

Dışarı çıkma deyince hemen aklıma eşimin bana Antalya'da yaptığı şu uyarıyı hatırladım; ''Pazar alışverişimizi akşam üstü yapalım. Her şey dahil sistemi nedeniyle o saatlerde otobüsler daha boş oluyor. Az sayıda şehre inen turistler bile acele akşam yemeği için  otellerine dönüyorlar.''

Yolunuz Antalya'ya düşerse, o saatlerde otobüs ve dolmuşları izleyin, içlerinde hemen hemen hiç bir turist göremezsiniz. Zaten çok sayıda turistik otelin bulunduğu Kundu bölgesine giden otobüs ve minibüsler genellikle saat 22.00'den itibaren seferlerine son veriyorlar.

Antalya gibi bir şehrin 24 saat ayakta olması gerekmez mi? Benim geçen sene ziyaret ettiğim Venedik'te gemiler ve diğer vasıtalar 24 saat çalışıyordu. Çünkü orada turist 24 saat boyunca şehrin her yerinde idi.

Bodrum-Dörttepe,

18 Temmuz 2011...

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@