28.12.2016, 00:14 288

ANTALYA EXPO 2016 ve ÇEVRE BOYUTU- ALMANYA PAVYONUNDA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK (3)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Almanya pavyonunda sergilenenler  özellikle sürdürülebilir biyolojik tabanlı bio-ekonominin nasıl başarılı bir şekilde uygulanabileceğini ortaya koyuyordu. Bio-ekonominin yaratıcılık ve çok yönlü özelliklerini olduğu gibi gerek uygulama, gerekse ekoloji alanlarında sunduğu avantajları ön plana çıkarıyordu. “Geleceği ekmek –yenilenebilir kaynakların yenilikçilik potansiyeli” başlıklı Alman EXPO yapısında sergilenenler 4 ana başlık halinde toplanabilir.

Bunlar;

1-Baharatlar ve özler,

2-Yenilenebilir büro,

3-Çevre düzenlemede biyolojik olarak hızlı yok olan ürünler

4-Doğal yapı malzemeleri ile inşaat

Alman pavyonundan bana anlatılanların ve verilenlerin bilgilerin ışığında bu dört konuyu açıklamak istiyorum.

1-Baharatlar Ve Özler:    Şifalı bitkilerin tarihi 1000 yıllara kadar uzanır. Modern tıp bakteri ve mikroplara karşı savaşta şifalı bitki bilimini yüzyıllar boyunca dışlamışken, bitkisel ilaçlar günümüzde tekrar önemli bir yere sahip olmaktadır. Bitkisel maddelerin kullanımı ,ilaç üretiminden kadife çiçeği içeren kremler gibi kozmetiklere ve yüzey ,zemin ve özel temizleyicisi olarak kullanılan temizlik malzemelerine kadar uzanır. Buna karşılık bunların dışında günlük hayatta kullanılan ve özel bitkisel maddeler içeren daha birçok ürünün olduğunu pek fark etmeyiz. Patatesteki bakterileri önlemek için nane yağı olsun, böcek  istilasına karşı veya bolca kullanılan modern hijyen ürünlerinde koku maddesi olarak kasımpatı  konsantresi olsun biz farkında olmasak da, günlük hayatımıza etkisi büyüktür. Bugün tanıdığımız ve sevdiğimiz  sayıları 70.000’i bulan bitki türü bu ürün çeşitliliğinin temelini oluşturmaktadır. Avrupa’nın en önemli bitkisel madde üreticilerinden  biri olarak Almanya’da gelecek nesiller için sürdürülebilir bir geleceğin geliştirilmesi için çalışılmaktadır.

2-Yenilenebilir Büro: Yenilenebilir ham maddelerin sürdürülebilirlik ilkesine göre üretilen ürünlerde yenilenebilirlik potansiyeli insanların geleceğine önemli bir katkı sunar . Bugün sadece Almanya’da sürdürülebilirlik ilkesine göre üretilen ürünlerle donatılabilecek  17 milyon  iş alanı gizlidir. Bu potansiyel, bugün bile çeşitli yenilikçi ve çevre dostu ürünlerle karşılanmaktadır. Bambudan yapılmış klavyelerden  ekrana  veya biyolojik plastikten yapılmış bilgisayar faresi hatta sağlıklı bir oda kliması sağlayan ağaçtan büro mobilyasına kadar gerçekleştirilebilmektedir.

3-Çevre Düzenlemede Biyolojik Olarak Hızlı Yok Olan Ürünler:  Çevreye verilen önem ve yeşile özlem insanları kendi evinin bahçesinde veya balkonunda küçük bir vaha yaratmaya yönlendirmektedir.14 yaş üzeri tüm Almanların yaklaşık %66’sında bu özlem görülmektedir. Bu arada Almanlar bahçe bitkileri için yıllık yaklaşık 3.9 milyar avro harcamaktadırlar. Çevre düzenleme sektörü sadece bitki saksıları, ot örtüsü olarak kullanılan folyolar veya bitki klipsi gibi geleneksel petrol bazlı ürünleri biyolojik bazlı ürünlerle ikame etme bağlamında çok büyük potansiyele sahip  değildir. Biyolojik bazlı ürünler çevre dostu olma özellikleri yanında biyolojik olarak hızlı yok olmaları, çevreye zararın önemli ölçüde azaltılmasını sağlamaktadır.

4-Doğal Yapı Malzemeleri  İle İnşaat : Alman yapı kültürünün sembolü , yılların eskitemediği ahşap –karkas evdir. 700 yıla varan bir süreden beri, tipik kirişlerde ahşap kullanımı ve birbirine geçmiş dalların ve boşlukların kapatılması için balçık kullanımı tüm evlerde aynıdır. Buna göre yenilenebilir ham maddelerle inşaat  Alman kültürünün ve yapı tarihinin ayrılmaz bir unsurudur. Yenilenebilir ham maddelerde sürdürülebilir  inşaat ve ikamet tekrar rağbet görmektedir. Sadece ekolojik tarafta değil ,aynı zamanda ekonomiklik ve tasarım yönleri de buna destek olmaktadır.

Yenilenebilir ham maddelerin bu modern ahşap evlerde uygulama alanları ve diğer sürdürülebilir ev ya da yapı konseptlerinin yelpazesi geniştir. Bu yelpaze ,tasarım malzemeleri, zemin kaplamaları, renkler, boyalar ve mobilyaları  içermektedir. Ekoloji ve sürdürülebilirlik bağlamında bu yapı malzemeleri büyük bir avantajdır. 

Ülkemizde 12 bini bulan ve 3 bini endemik  olan bitkileri Alman Pavyonunda olduğu gibi ileri seviyede değerlendirmemiz gerektiğini sizlerle paylaşmayı ve tüm Avrupa’da 8 bin bitki türü bulunduğunu bilginize sunmayı isterim.

EXPO alanına ulaşımı sağlayan ve EXPO için özel olarak inşa edilen raylı sistemle Antalya’ya dönerken bu alanın Antalya ve Antalyalılar için sonsuza kadar kullanılacak büyük bir yeşil alan ve çevre yatırımı olduğunu düşündüm.

İstanbul,25 Aralık 2016

2017 YILININ SAĞLIK, MUTLULUK ve BAŞARI GETİRMESİ DİLEKLERİMLE SİZLERİ SEVGİ ve SAYGIYLA SELAMLIYORUM.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@