23.12.2016, 01:11 866

ANTALYA EXPO 2016-2

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

1960 yılından itibaren farklı yıllarda farklı ülkelerin ev sahipliğiyle düzenlenen bahçecilik(botanik) expoları bütün dünyada büyük ilgi görmektedir. Bahçecilik EXPO’ları bir amaca hizmet etmekle birlikte dünyanın daha yeşil olabilmesi için tüm insanlığı bu amaçla bir araya getirmeye çalışan bir organizasyondur. Antalya EXPO’su da yukarıda belirttiğim gibi bir Bahçecilik(Botanik) Expo’sudur.

Antalya EXPO 2016’nın tanıtım ve turizme büyük katkı sağlaması planlanmasına rağmen ülkemizin içinde bulunduğu şartlar nedeniyle bu konudaki gelişmeler beklenen düzeyde olmamıştır. Buna karşılık Antalya’da yatırımlar yapılmasını sağlamış, altyapıları ve hizmet alanlarını geliştirmiş ve gelecek için içindeki yapılarla büyük bir yeşil alan yaratmıştır. Temenni ederim ki bu alan yukarıda anlattığım yurt dışı örneklere benzer şekilde değerlendirilir.  

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen bu EXPO etkinliğinde ‘’Çiçek Ve Çocuk-Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya’’ teması seçilmiş, tarih, bio-çeşitlilik ve yeşil şehirler perspektifi üzerinden güçlü bir diyalog platformu oluşturulmasına çalışılmıştır. Bu sergi için bu temanın seçilmiş olması, ülkemizin hem yeşilin ve çevrenin hem de geleceğimizin teminatı olan yeni nesillerin korunmasına verdiği önemin bir ifadesi olarak yorumlanmalıdır.  Dünyadaki 11 bin endemik bitki türünden 4 bininin sadece Türkiye'de bulunduğunu Avrupa'da ise sadece 2 bin endemik türe rastlandığını bilginize sunmayı isterim.  

2013 yılında, EXPO 2016'nın sembol çiçeği olarak ‘şakayık’seçildi. 16 tür çiçeğin aday olarak getirildiği seçim 4'ü arasında yapıldı. Latince ismi, 'Paeonia Turcica' olan ve Anadolu'da farklı isimlerle yaban gülü ve şakayık diye bilinen çiçek sembol çiçeği oldu. Seçilen bu tür Antalya, Burdur ve Denizli illerinde yetişmektedir.   

EXPO 2016 Antalya'nın sembolü Şakayık çiçeği

Antalya'nın Aksu ilçesi sınırları içinde kurulan EXPO 2016 bin 121 dönümlük sergi alanına sahip olup, sergi alanında 650 dönümü yeşil alan, 300 dönümü "ayak basılacak alan", 80 dönüm de göl alanı bulunmaktadır. 

EXPO alanından genel bir görünümü

Bu alanda insanın ilgisini çeken çok sayıda müze, Türkiye Bio-çeşitlilik tema parkuru, çocuk bilim ve teknoloji merkezi de dâhil olmak üzere görülecek çok yer vardı. EXPO alanında EXPO Kulesi, EXPO gölü, EXPO serası, çocuk adası, Osmanlı Bahçesi, ayrıca sergi alanına gelecek nesiller için yeşil bir dünya temasına uygun olarak 120 türde dikilen 25000 ağaç, 5 milyon çiçek 700 000 bitki kullanılarak yapılan bitki heykelleri, ülke bahçeleri, EXPO 2016 ziyaretçilerinin ilgisini çeken yerlerin başında geliyordu.

Sayısız bitki heykellerinden birisi

ANTALYA EXPO’nun giriş bölgesinde bulunan kule tasarımında Antalya'yı temsil eden ve expo temasından izler taşıyan simgesel bir yapı oluşturulması esas alınmıştır. Bilindiği gibi Antalya'yı gezmeye Üç Kapılar’dan(Hadrian Kapısı) başlanılmaktadır. Expo alanını gezmeye ise expo kulesinden başlanacağı için kule tasarımında  3 Kapılar’dan  ilham alınmıstır. Kulenin 3 ayrı terası 3 ayrı kapıyı temsil etmektedir.

EXPO 2016 Antalya “Çiçek ve Çocuk” teması ve  “Gelecek Nesiller için Yeşil Bir Dünya” sloganı ile tüm dünyayı kucaklaması hedef alındığından, Antalya’nın diğer bir simgesi olan palmiyeler bu tasarımda ilham kaynağı olmuştur. Palmiyelerin gökyüzünü kucaklayan dalları, çocukların sevinçle açılan kollarını  andırırken tasarıma yön vermiştir. Palmiyenin açılan dalları üç kapı teraslarına farklı açılar vermiştir. Böylelikle Antalya Seyir Kulesinden Antalya’nın 360 derece seyredilebilmesi hedeflenmiştir.

Antalya Expo simgesel yapısı kule

Kule ve civarının gece görünümü

53 ülkenin katıldığı EXPO’da bir ziyaret gününde tüm ülke standları ile bahçelerini ve ülkemize ait tüm sergilenenleri görmem mümkün olmadı. Gördüklerimin hepsini bu yazımda sizlerle paylaşmam mümkün olamayacağı için çevre konularında ilgimi çeken üç standa yaptığım ziyareti sizler için gelecek yazılarımda sizler için değerlendirmek istiyorum.

Bunlardan biri Burdur Lisinia Yaban Hayat Rehabilitasyon Merkezi’nin hazırladığı Burdur göllerinin sorunlarının açıklandığı Burdur standı, ikincisi insana huzur veren Çin Bahçesi, üçüncüsü ise doğada yetişen bitkilerin güncel hayatta nasıl değerlendirildiğini ve bitkilerle neler yapılabileceğini en iyi şekilde ortaya koyan Almanya pavyonu idi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@