22.12.2016, 00:14 278

ANTALYA EXPO 2016 -1

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bu yazımda Antalya’da çevre boyutu da olan ve dünyanın farklı ülkelerinde 4 yılda bir gerçekleştirilen Bahçecilik(Botanik) EXPO’suna ekim ayında yaptığım ziyaret ile ilgili izlenimlerimi sizlerle paylaşacağım.

100 yılı aşkın bir süredir düzenlenen diğer EXPO’lar evrensel nitelikte olup dünya üzerinde gerçekleşmiş olan son dönem buluşlarının, yöntemlerinin ve fikirlerinin paylaşımını küresel bir buluşma noktası kurarak sağlamaktadır. EXPO’lar uluslararası diyalog, halk diplomasisi ve uluslararası işbirliğine yönelik eşsiz bir platformdur.

Bu noktada EXPO nedir sorusunu sormak gerekir diye düşünüyor ve aşağıda açıklıyorum.

EXPO, kültür, tarih, eğitim, sanat, eğlence ve ticaret alanlarında bir olimpiyattır.

Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) şu anda 4 tür EXPO düzenlemektedir: 

-Dünya EXPO’su,

-Uluslararası özel temalı EXPO,

- Bahçecilik EXPO’su,

- Milano Trienal (Milan Trienal Dekoratif Sanatlar ve Modern Mimari Sergisi).

Dünya EXPO’ları, 5 yılda bir düzenlenen ve evrensel expo olarak tanımlanan expo’lardır ve süreleri 6 aydır. Bu tür EXPO’lar son yıllarda 2000 Hannover (ben de ziyaret ettim), 2005 Aichi, 2010 Şanghay’da düzenlenmiş olup, 2015 yılında Milano’da yapılmıştır. Dünya EXPO’ları; bugüne kadar düzenlendikleri tüm kentleri köklü bir şekilde değiştirdikleri gibi, bu kentlere görkemli anıtsal yapılar da kazandırmışlardır.

EXPO tarihine göz attığımızda, bir kente kalan EXPO mirasının nitelik ve niceliğinin ne kadar zengin olduğunu görmek mümkündür. İlk dünya fuarı, 1851 yılında Londra’da düzenlenirken kente ünlü Kristal Palas’ı kazandırmıştır.

Kristal Palas 

Meşhur Eyfel Kulesi ise, 1889 Paris EXPO’su için inşa edilen, 100 yılı aşkın süredir Paris’e hem maddi getiri sağlayan hem de şehrin hafızalardaki yerini sağlamlaştıran eşsiz bir yapı olmuştur. 

Eyfel Kulesi

Belçika’nın başkenti Brüksel’de 1958 yılında gerçekleştirilen “Barış İçin Demokratik Talep” temalı ve benim de ziyaret ettiğim dünya fuarının Atomium yapısı halen kente gelenlerin ziyaret ettiği bir yapıdır.

Atomium Yapısı

Ayrıca, 1992 yılında EXPO düzenlenen Sevilla’da, EXPO kapandıktan sonra EXPO alanı Teknoparka dönüştürülmüştür. Bu alanda yıllık olarak 1.7 milyar dolarlık artı değer elde edilmekte; söz konusu alanda 20.000 kişi istihdam edilmektedir.

2015 yılında dünya EXPO’su için final yarışması Milano ile İzmir arasında geçmişti. İzmir’le yarışan Milano, BIE bünyesinde yapılan oylama sonucu İzmir’in aldığı 65 oya karşı 86 oyla seçimi kazanmıştı.

Uluslararası özel temalı EXPO’lar, “Tematik Expo” lardır. Bu türdeki ilk expo'ya 2008 yılında Zaragoza (İspanya) ev sahipliği yapmıştır. Zaragoza'da gerçekleştirilen söz konusu expo' nun teması  “Su ve Sürdürülebilir Kalkınma” idi. 2012 yılı için ise Yeosu (Güney Kore) “Yaşayan Okyanus ve Sahil: Kaynakların Çeşitliliği ve Sürdürülebilir Faaliyetler” temasıyla expo düzenlemiştir. Üç ay süren bu expolar iki evrensel expo arasındaki dönemde düzenlenmektedir.

Bir diğer dikkat çekici EXPO türü de Bahçecilik(Botanik) EXPO’lardır. Bahçecilik EXPO’larını diğer EXPO’lardan ayıran en önemli özellik, Uluslararası Çiçek Üreticileri Birliği (AIPH) ile BIE’nin müştereken onaylamalarıyla hayata geçirilmeleridir. Başka bir deyişle, süreçte tek bir kurum değil, iki farklı kurum yetkilidir. Uygulamada, AIPH Konseyi projeyi benimsediği takdirde, BIE Genel Kurulu’nda ev sahibi ülkeye ve şehre Bahçecilik EXPO’su düzenlenmesi hakkı verilmektedir.

Uzun dönemli Bahçecilik EXPO’larının amaçları:
• Uluslararası tanınırlık
• Şehrin ve ülkenin imajını kuvvetlendirmek
• Kentsel alanda yeşil yaşam alanları yaratmak
• Eko ve yeşil turizmi desteklemek
• Kente yeni altyapı kazandırmak
• Bahçecilik ve peyzaj sektörlerini desteklemek
• Çevre ve sürdürülebilirlik konularında farkındalığı artırmak
• Uluslararası ilişkileri kuvvetlendirmek
• Uluslararası ve kültürlerarası büyük etkinlikler düzenleme kapasitesini artırmak
• Bahçecilikle ilgili yeni gelir kaynakları yaratmaktır.

SÜRECEK

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@