18.10.2016, 03:16 760

ANTALYA'DA ÇEKVA TEMSİLCİSİ KEMAL KOÇAK İLE BULUŞTUM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Her yıl daha uzun bir süre tatil yaptığım Antalya'ya bu sene ancak 15 gün için gelebildim. Havaların güzel ve sıcak oluşu denize girmemize imkan verdi. Yüzmenin verdiği yorgunluk nedeniyle günümün bir kısmını da evde dinlenerek geçirdim. Eşimin burada bulunan akrabaları dışında pek bir kimse ile görüşmeye imkan bulamadım.
Dün Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı Antalya Şubesi Başkanı Kemal Koçak bey ile bir araya geldim. Saat Kulesi önünde buluştuk ve tarihi Limanı tepeden gören bir kahvede oturduk ve sohbet ettik. Kemal bey, kendisinden önceki ÇEKVA Antalya Şubesi Başkanı İbrahim Günal'ı da bu buluşmamıza davet etmek için telefon açtığında kendisinin İstanbul'da olduğunu öğrenmiş.
Görevi devir aldığından beri Kemal beyin yönetim kurulu üyeleri olan Orhan Özçatalbaş, İbrahim Günal, Fatma Kılıçoğlu, Şeref Koçak, İsmet Tandoğan ve Kadir Demirer ile birlikte ÇEKVA bayrağını Antalya'da başarı ile dalgalandırmaya devam ettiğini memnuniyetle öğrendim. Vakıf çalışmalarında kendisine, bir devlet bankasından müdür yardımcısı olarak emekli olan eşinin de büyük katkısı olduğunu belirtti.
Kemal bey, bugünki ismi ile Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümünden 1972 yılında mezun olduktan sonra bir süre asistanlık ve daha sonra part time öğretim görevliliği yapmış. Serbest mühendislik ve müteahhitlik yapan Sayın Koçak, Vakfımız Başkanı Avni Çelik ile de bir müddet Ankara'da ortaklık yapmış. 1988 yılına kadar Ankara'da yaşayan Kemal bey daha sonra Antalya'ya gelmiş. Burada 1992-1998 yılları arasında DLH(Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaat Genel Müdürlüğü ) Antalya Bölge Müdürlüğü görevini üstlenmiş. O tarihten bugüne kadar Antalya serbest mühendislik ve yöneticilik yapmış.
Uzun sohbetimizde, Vakfın faaliyetleri olarak bana açıkladığı hususlardan hatırlayabildiklerimi aşağıda maddeler halinde sizlerle paylaşmayı istiyorum:
- Her yıl yaklaşık 20-30 öğrenciye burs veriyorlar.
-Bugüne kadar öğrencilere 14 kamyon mobilya ve ev eşyası temin etmişler.
-Her ay burs dağıtımı esnasında bursiyerlere katkısı olacak bir konunun uzmanı olan yetkin bir konuşmacıya bir konferans verdiriyorlar. İsimlerini saydığı bu konferanslardan "hızlı okuma", "madde bağımlılığı" ve "internet bağımlılığı"  hatırlayabildiklerimden bazıları. Burs dağıtımına burs verenleri, vakıf üyelerini ve Çorum dostlarını çağırıyorlarmış.
Öğrencilerin vakıf çalışmalarına destek olmaları için öğrenci temsilciliği oluşturmuşlar. Öğrenci temsilcisi olan başkan, kendinden sonra bu görevi sürdürecek bir diğer öğrenciyi yardımcı olarak belirliyor ve birlikte çalışıyorlarmış.
-Mezun öğrencilerin iş bulması için gayret gösteriyorlarmış.
-Vakıf üyelerini, Çorumluları ve Vakfın dostlarını dönem başında ve sonunda Antalya civarında konaklamalı olarak tertipledikleri müzikli" Baklava Gecesi"nde bir araya getiriyorlarmış.
-Sık sık Antakya'da eşler ve aileler birlikte brunch'ta (kahvaltı) buluşuyorlarmış.    
-Burs alanların mezun olduktan sonra da Vakıfla ilişkilerini sürdürmelerine ve çalışmaya başladıklarında burs vermelerini sağlamaya özel önem veriyorlarmış.
İzlenimlerime göre, Kemal beyin ÇEKVA Antalya Şube Başkanlığı görevini başarı ile sürdürmesinin ana nedenlerinden birisi Vakfımız Başkanı Avni Çelik ile Ankara'da Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümünde birlikte eğitim görmeleri ve yakın arkadaşlığı, diğeri ise kendisinin Antalya'da kamuda ve serbest olarak yöneticilik yapmasıdır.
Kemal bey, merkezi Ankara'da bulunan Türkiye- Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği(TÜCİAD)'ın Antalya Şubesi Başkanlığı görevini 2009 yılından beri başarı ile yürütmesi nedeniyle 2012 yılında Derneğin Genel Başkanlığı görevine getirilmesi üzerine Derneğin Genel Merkezi'nin de Antalya'ya nakledilmesini sağlamıştır. Halen TÜCİAD başkanıdır.
Sohbetimizin sonunda, Kemal beyin teklifi ile Türkiye- Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği(TÜCİAD), Kaleiçi Temsilcisi Ali Zorlu'nun yakındaki iş yerine (halı ticareti) yürüdük.  Buraya geldiğimizde Ali bey bizi yakın bir ilgiyle karşıladı ve bizlere kahve ikram etti. Misafiri olan Hongkong'dan gelen Çinli iş adamı Chan ile tanıştırdı. Tekstil fabrikası sahibi olan Chan sık sık Türkiye'ye geliyormuş. Oradan ayrılmadan önce TÜCİAD bayrağı önünde çektirdiğimiz fotoğrafı sizlerle paylaşmayı istiyorum.
Benimle birlikte Kaleiçi'nden tramvay durağına kadar gelen Kemal beye çalışmalarında başarılar dileyerek ayrıldık.
Antalya, 12 Ekim 2016

(Soldan sağa)   Ali Zorlu, Chan Chı Kzung, Kemal Koçak, Ahmet Samsunlu…
 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@