12.06.2017, 00:12 249

ANLAMINDA OKUYAN NE KAZANIR?

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Türkiye Cumhuriyeti, islam dünyasında tek, dünya ölçeğinde Brezilya ile iki ülkeden birisi olarak “Gelişmekte olan ülkeler” arasında yer alır. Tek amacı, “Gelişmiş ülkeler düzeyine” ulaşmaktır. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti, eğitim ile öğretime çok önem vermiştir. 2017 yılında okuma-yazma oranı, bendeki son bilgilere göre %75-80’lere çıkarmıştır. Buna rağmen bir Japon, yılda 25 eser okurken, Türkiye Cumhuriyeti’nde altı kişide bir ikşi kitap okumaktadır. Yani;

-Bir Japon günde okumaya 47 dakika ayırmaktadır. Ya bizde? (Lütfen aklınıza sahip çıkın) 17 saniye ayırabilmektedir.

Bu gerçeği her vatandaşımızın bildiği gün, okuyanların çoğalacağına inanmak istiyorum. Okuyanların neler kazanacağını die getirmeyi yerinde buluyorum. Bana gelen ve bulabildiğim okuma tanımlarını aktarıyorum:

-Okumak; yazılı ve basılı sözcüklere bakarak onları seslendirmektir.

-Okumak, okuduğunu anlamında anlamaktır, çözmektir.

-Okumak, bir bilinçli eylemdir.

-Okumak, bir kişinin kendisini okumaya ikna etmesidir.

-Alışkanlığa düşünmeyi ekleyemez iseniz, onu yaşatamazsınız. Düşünebilenler akılları sayesinde bu işi anlamında başarabilirler.

Buraya kadar yazılanları okuyunca;

-Elimde cep telefonu, bilgisayar var. Her an istediğim bilgiye ulaşabiliyorum, diyebilirsiniz. Buna da cevap verelim:

Her kitap bir dost gibidir. Seçtiğiniz kitap, anlatımıyla sizi sarar. Size deneyerek öğreneceklerinizi bir sohbet havasında verir. O yazıda gerçekler vardır. Anılar yer alır. Edebiyat, sanat, estetik... her şey sizi içtenlikle sarar. Sözcük dağarcığınızı geiştirir. 500 sözcükle konuşuyorsanız onun katlarıyla konuşmaya başlarsınız. Her sözcüğü yerli yerinde kullanabilirsiniz. Görüş ufkunuz açılır. Mera ettikçe okur da okursunuz. Okumayı seversiniz. Okumaya aşık olursunuz. Hatta sevdalanabilirsiniz. Yaşamınız anlam kazanır. Ömrünüz de uzayabilir. Bir birikiminiz olursa yazar bile olabilirsiniz.

Deneyebilirseniz, inanın siz kazanırsınız!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@