04.05.2017, 00:04 280

ANLAMINDA OKUYAN NE KAZANIR?

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Türkiye Cumhuriyeti, İslam dünyasında tek, dünya ölçeğinde Brezilya ile iki ülkeden birisi olarak “Gelişmekte olan ülkeler” arasında yer alır. Tek emsal, “Gelişmiş ülkeler düzeyine” ulaşmaktır. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti, eğitim ile öğretime çok önem vermiştir. 2017 yılında okuma-yazma oranını, bendeki son bilgilere göre %75-80’lere çıkarmıştır. Buna rağmen bir Japon yılda 25 eser okurken, Türkiye Cumhuriyetinde 6 kişide 1 kişi kitap okumaktadır. Yani:

-Bir Japon günde okumaya 47 dakika ayırmaktadır. Ya bizde? (Lütfen aklınıza sahip çıkın) 17 saniye ayırabilmektedir.

Bu gerçeği her vatandaşımızın bildiği gün, okuyanların çoğalacağına inanmak istiyorum. Okuyanların neler kazanacağını dile getirmeyi yerinde buluyorum.  Bana gelen ve bulabildiğim “okuma” tanımlarını aktarıyorum:

-Okumak; yazılı ve basılı sözcüklere bakarak onları seslendirmektir.

-Okumak; bir bilinçli eylemdir.

-Okumak, bir kişinin kendisini okumaya ikna etmesidir.

-Alışkanlığa, düşünmeyi ekleyemez iseniz, onu yaşatamazsınız. Düşünebilenler akılları sayesinde bu işi anlamında başarabilirler.

Buraya kadar yazılanları okuyunca;

-Elimde cep telefonu, bilgisayar var. Her an istediğim bigiye ulaşabiliyorum, diyebilirsiniz. Buna da cevap verelim:

Her kitap bir dost gibidir. Seçtiğiniz kitap, anlatımıyla sizi sarar. Size deneyerek öğreneceklerinizi bir sohbet hasında verir. O yazıda gerçekler vardır. Anılar yer alır. Edebiyat, sanat, estetik... her şey sizi içtenlikle sarar. Sözcük dağarcığınızı geliştirir. 500 sözcükle konuşuyorsanız, onun katlarınya konuşmaya başlarsınız. Her sözcüğü yerli yerinde kullanabilirsiniz. Görüş ufkunuz açılır. Merak ettikçe okur da okursunuz. Okumayı seversiniz. Okumaya aşık olursunuz. Hatta sevdalanabilirsiniz. Yaşamınız anlam kazanır. Ömrünüz de uzayabilir. Bir birikiminiz olursa yazar bile olabilirsiniz.

Deneyebilirseniz inanın siz kazanırsınız!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@