16.11.2011, 00:00 187

ANADOLU KARTALLARININ PİLOTLARI VE RIZA AĞABEY!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

İzlemiş olduğum “Anadolu Kartalları” filminin konusunu bir önceki yazımda sizlerin bilgisine sunmuştum. Bu yazımda ise filmin içinde geçen romantik konuları ele alarak kendisi de pilot olan rahmetli teyzemin kızı Sevim ablanın eşi Rıza ağabeyimden dinlediğim uçuş hatıraları ve romantik boyutu üzerinde duracağım.

*     *     *

Öğretmen pilot binbaşı filmin bir sahnesinde çok sevdiği ve beğendiği öğrencisi Onur üsteğmene uçuştan sağ salim dönebilmenin bir şartının da, kendisini göklere bakarak bekleyen bir eşi veya sevgilisinin olması gerektiğini söylemesi dikkat çekici idi. O dönemde binbaşı eşinden ayrılma aşamasında olmasının verdiği sıkıntı ve acı içindedir. Onur üsteğmen ise aşk yaşadığı viyolonsel sanatçısı Burcu ile sorunlar yaşamaktadır. Onur’un uçma aşkı onu çok endişelendirmektedir.

Eğitim alan beş öğrenciden biri olan Ayşe Üsteğmen’in aynı grup içinde bulunan bir üsteğmen ile olan aşkı evlilikle neticelenirken, birbirinden ayrı olarak düğüne katılan Burcu ve Onur üsteğmen, burada da arzulamalarına rağmen bir araya gelemediler. Daha sonra Ayşe üsteğmenin özel gayreti sonucunda barıştılar.

*     *     *

Bu filmi izlerken pilot eniştemiz Rıza Abraz ile Sevim ablamın hayat hikayelerinden bazı kesitler de gözümün önünden geçti.

Kara Kuvvetlerine teğmen olarak katılan Rıza ağabey Hava Kuvvetlerinin açtığı imtihanı kazanarak 50’li yıllarda bir yıl Amerika’da uçuş eğitimi aldı. O yıllarda ailemizden ilk yurt dışına çıkan kendisi oldu. Bana Alabama ve Miami’den gönderdiği kartpostallara nasıl imrenerek baktığımı hatırlıyorum.

Rıza ağabey ile Sevim ablam hem komşu çocukları ve hem de sınıf arkadaşı idiler. Onların evlilikleri de bu yakınlıkların yarattığı aşk ve sevgi ile gerçekleşti.

Uçuş esnasında iki defa ölüm tehlikesi atlatan Rıza ağabey Merzifon, Balıkesir ve Diyarbakır’da da Hava Kuvvetlerinin bir mensubu olarak uçtuğu gibi Napoli ve Paris’de NATO’da ülkemiz için hizmet etti.

Aile içinde kendisinin Merzifon’da görev yaptığı gençlik yıllarında çok sevdiği Sevim ablama aşkını gösterebilmek için Çorum’un üstünden ve evlerinin balkonunun yakınından uçtuğunun anlatıldığını hatırlıyorum.

*     *     *

Filmin son sahnelerinde, filmlerde gençlik döneminde genellikle jön rollerini oynayan çevreci dostum Ediz Hun’u Hava Kuvvetleri Komutanı rolünde görünce çok etkilendim. Bu rolü büyük başarı ile oynayan Ediz bey’in yakışıklılığından hiçbir şey kaybetmediğini bir defa daha izledim.

*     *     *

Kuruluşunun 100. yılında Türk ordusu içinde yer alan Hava Kuvvetlerimizi tebrik ediyor ve ülkemizin korunmasına eşsiz katkılarının devamını diliyorum. Ayrıca gençlere pilotluğu sevdirecek ve bizleri gururlandıran bu filmin çevrilmesini destekleyen Vestel firmasına, filmi gerçekleştiren yönetmen kadrosuna ve sanatçılarına teşekkür ediyorum.

İstanbul, 15 Kasım 2011

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@