04.02.2012, 00:00 293

ANADİLİMİZ TÜRKÇE’DE 17 DİL VARDIR

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Türkçe yeryüzündeki diller arasında uygar diller arasına girer. En eski ve en köklü dillerden birisidir. Gruplar halinde birbirlerine bağlıdır. Ural-Altay grubundadır, Altay kolundadır. Eklemli dillerin en gelişmişidir.

Dünya üzerinde en büyük iki halk vardır. Bunun birincisi Çin, ikincisi Türk halkıdır. Çin halkı göç bilmez. Türk halkı göç etmek zorunda kalmıştır, anadilini oralara götürmüştür. İslamiyetten önce Uygur lehçesiyle, İslamiyetten sonra Hakaniye (ya da doğu) lehçesiyle evrimleşmiştir. Hakaniye lehçesine Çağatay Türkçesi de denir. Çağatay lehçesi XIII. Yüzyılda etkinliğini yitirmiştir. Oğuz lehçesi, batıda Kafkaslarda, İran’da, Irak’ta, özellikle Anadolu’da, daha sonra Rumeli’de iki büyük lehçe oluşturmuştur:

1.Azeri lehçesi,

2.Anadolu yani Türkiye Türkçesi’ni yaratmıştır.Bizim kolumuz da Türkiye Türkçesidir.

Bir anadilde, lehçelerin daha ayrıntılı dallarına şive ya da ağız denir. Türkiye Cumhuriyetinin anadili Türkçe’dir. Şivesi de İstanbul şivesidir. Osmanlı İmparatorluğunda resmi dil Türkçe-Farsça-Arapça’nın karışımı dildir. Türkiye Cumhuriyetinin dili bugünkü ana dilimizdir.

Her anadil, arı değildir. Her dilden sözcükler alınmış olabilir. Anadilimiz Türkçeye giren sözcükleri verelim. Bu sözcükler, bugün anadilimizde yaşamaktadır.

Arapça’dan aldıklarımız: Para, serseri, sersem, şirin, rüzgar, süvari, çorap, sehpa, kilim, divan, kereviz, pabuç, tahta, heykel, karpuz, reçel, deri, merdiven, perde, şalvar…. Niceleri.

Fransızca’dan aldıklarımız: Tren, gişe, pantolon, park, randevu, apartman, benzin, garson, hoparlör, panjur, bluz, mersi, salata, kanepe, kazak, kravat, manto, palto, kuaför, laboratuar… niceleri.

Yunanca’dan aldıklarımız: Limon, kundak, sinir, kavanoz, fasulye, kestane, marul, bezelye, pide, fida, muşmula, kalem, lamba, kasket, fırın… niceleri.

Aldığımız sözcükler:

Çikolata, sigorta, örneğin (Ermenice)

Piyano (İtalyanca)

Çay (Çince)

Vişne (Bulgarca)

Semaver, kapuska (Rusça)

Çiçek (Moğolistan)

Patates, domates (İspanyolca)

Futbol, paket, baybay (İngilizceden)

Nisan, temmuz, eylül (Süryaniceden)

Daha nicelerini de siz ekleyebilirsiniz. Bu konuda araştırma yapanlar 17 dilden sözcük aldığımızı orataya koyuyor. Bugün bu sözcükleri bir de; fizikte, kimyada, astronomide, matematikte, bilgisayarlarda.. nice sözcükleri kullanıyoruz. Ta ki Türkçe karşılığını buluncaya dek! Bu görev kimlere düşüyor:

-Bizlere,

-Sizlere

-Onlara oluyor.

Bir yerde okumuştum, “Türkçe olmaz ise şiir de anlamında gönüllere giremez.” Öyle ise, gel de Türkçe’ye sahip çıkma! Unutmayalım, “Türkçe giderse, Türkiye de gider.” (Prof. Oktay Sinanoğlu).

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@