13.10.2011, 00:00 161

ANADİLİMİZ TÜRKÇE ÜZERİNE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Köşe****

 Atatürk; Türkiye Cumhuriyeti Devletinin anadilini Türkçe olarak anayasaya koymuş, Türkçenin gelişmesini Türk Dil Derneğine bırakmıştır. Türk Dil Derneği sonra Türk Dil Kurumu haline dönüşmüştür. Ne yazık ki, Türk Dil Kurumu, Tük Dil Derneği kadar kapsamlı çalışma yapamamıştır. Buna rağmen, Dil Bayramı sürdürülmeye çalışılmaktadır. Bu çalışma yetersizdir. Nerede ise yürekler acısıdır. Şöyle ki:

-Kentlerden köylere kadar işyerlerinin adlarının çoğunluğu yabancı köklü sözcüklerdir. Türk Dil Kurumu öncülük yapıp bunu önleyebilecek güce sahip değildir.

-O denli T.V (TİVİ değil – TEVE) kanallarında sunucular, sorumlular K (KE okunur), H (HE okunur) KA ve HA diye okuyabilecek kadar ABECE (alfabe) yoksuludur.

-Halk arasında günaydın, iyi günler yerine, tanışma durumunda ya da ayrılırken BAY BAY denilebilmektedir. Oysa bir sözcükün iki anlam taşıması gerektiği düşünülememektedir.

-Performans gibi sözcükler okullarda başa güreşir hale getirilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı bile Türkçeye sahip çıkamamaktadır.

-Dahası var, anadilini öğrenmeyen bir çocuğa yabancı dilde öğrenim yapmasını sağlamak dilde cinayettir.

Daha çok yazılacak şeyler vardır. Yazamadıklarımı sizler de biliyorsunuz. Tek tip yazım kılavuzu olamaması bile bizler için bir utanç kaynağıdır.

“Türkçe giderse, Türkiye de gider!” sözü; bizleri, sizleri, onları uyandırmalıdır!

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@